ضرر انبوه‌سازان در مسکن مهر

گردآوری توسط گروه عمران ممتازنیوز

به گزارش ممتاز، ایرج رهبر در گفت‌وگو با تسنیم با بیان این‌که هم‌اکنون یک میلیون واحد مسکن مهر توسط انبوه‌سازان در حال ساخت است، افزود:‌در هر مترمربع اسکلت صنعتی مانند سیستم بتونی ۴۵ کیلوگرم میلگرد استفاده می‌شود و اگر فرض کنیم در یکسال اخیر میلگرد هزار تومان گران شده باشد، هزینه ساخت هر متر مربع مسکن مهر ۴۵ هزار تومان افزایش یافته است.

وی با اشاره به این‌که قرارداد مسکن مهر با قیمت ۳۰۰ تا ۳۳۰ هزار تومان با انبوه‌ساز امضا شده است، تصریح کرد: به‌عنوان یک انبوه‌ساز حساب کردم که از این قرارداد ۱۰ درصد سود می‌کنم، به عبارت دیگر ۳۰ هزار تومان در هر متر مربع. این در حالی است که فقط در یک قلم (میلگرد) ۴۵ هزار تومان باید مابه‌التفاوت پرداخت کنم و بقیه موارد مانند دستمزد، پنجره UPC، سیمان، شن و ماسه و… را نایدیده بگیریم.

رئیس انجمن انبوه‌سازان کشور با بیان این‌که چه کسی جوابگوی این افزایش قیمت است، افزود: با وجود تعدیل قیمت مسکن مهر در سال قبل که مبلغ قراردادها به ۳۷۰ تا ۳۹۰ هزار تومان افزایش یافت، اما باز هم انبوه‌سازان در این پروژه ضرر می‌کنند.

رهبر با اشاره این‌که هزینه نصب آسانسور از ۱۴ هزار تومان به ۲۸ هزار تومان افزایش یافته است، ادامه داد: مگر می‌شود با این قیمت در کشور آسانسور پیدا کرد، بنابراین باید تعدیل‌ها و شاخص‌ها برای قراردادهای مسکن مهر تعریف شود. حالا قیمت مقطوع داده‌اند وقتی می‌تواند برقرار باشد که ثبات اقتصادی در کشور تضمین شود.

وی با اشاره به نامه انبوه‌سازان به رئیس‌جمهور سابق برای ساخت مسکن با قیمت قبل از هدفمندی یارانه‌ها، اظهار کرد: اعتقاد داریم آخوندی هیچوقت دلش نمی‌خواهد گروه کارآفرین لطمه ببیند، معتقد به کار کارشناسی در خصوص بازنگری در قیمت‌های ساخت مسکن مهر هستیم، چراکه از بدنه مردم هستیم و وزیر راه هم طرفدار مردم است.

رئیس انجمن انبوه‌سازان کشور با بیان این‌که وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان کارفرما از مردم جدا نیست، یادآور شد: پیمانکاران توانمندی در کشور داشتیم که پروژه‌های بزرگ عمرانی مانند سدها را می‌ساختند، اما الان روزگار بدی را سپری می‌کنند. انبوه‌سازان هم همینطور می باشند، بنابراین باید از کارآفرین‌ها حمایت کرد در غیر این‌صورت باید شرکت‌هایی مانند «کوزو» را از ترکیه بیاوریم . سازندگانی که به سبب تضعیف پیمانکاران داخلی کار را انحصاری کرده‌اند و با هر قیمتی که می‌خواهند مسکن می‌سازند.

رهبر تصریح کرد: دولت یازدهم دولت تدبیر و امید است یعنی دولتی است که بی‌گدار به آب نمی‌زند و روی مسئله قیمت مسکن مهر کارشناسی عمل می‌کند و کار دستوری انجام نمی‌دهد.

آخرین خبرها
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *