طرح جدید ایران برای صادرات مستقیم بنزین در خلیج فارس

محمدعلی دادور در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت طرح توسعه، بهبود فرآیند و بهینه سازی پالایشگاه نفت لاوان، گفت: سال گذشته فاز اول این طرح نفتی در مدار بهره برداری قرار گرفت که با راه اندازی آن ظرفیت پالایش نفت کشور روزانه ۲۰ هزار بشکه افزایش یافت.

مدیرعامل پالایشگاه نفت لاوان با اعلام اینکه در شرایط فعلی ظرفیت پالایشی این واحد پالایشگاهی در آبهای خلیج فارس به ۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است، تصریح کرد: هم اکنون ۲۰ هزار بشکه خوراک میعانات گازی این پالایشگاه از فازهای پارس جنوبی و خوراک نفت از میادین دریایی بلال، سلمان، رسالت و رشادت تامین می شود.

 

این مقام مسئول با یادآوری اینکه با بهره برداری از فاز اول این واحد پالایشگاهی ظرفیت تولید گاز مایع به ۸۰ تن افزایش یافته است، اظهار داشت: همچنین ظرفیت تولید روزانه بنزین به ۱٫۴ میلیون لیتر، نفتای سبک به بیش از ۹۰۰ هزار لیتر، گازوئیل به ۳٫۷ میلیون لیتر و نفت کوره به ۱٫۹ میلیون لیتر افزایش یافته یافته است.

 

وی همچنین از کاهش سهم نفت کوره در سبد پالایشی پالایشگاه لاوان از ۳۷ به ۲۶ درصد خبر داد و افزود: با وجود افزایش ظرفیت تولید اما سهم این فرآورده نفتی در مقایسه با سایر محصولات تولیدی پالایشگاه لاوان کاهش یافته است.

 

دادور از بهره برداری فاز دوم طرح توسعه پالایشگاه نفت لاوان تا آبان ماه سالجاری خبر داد و افزود: با بهره‌برداری از فاز دوم این پروژه نفتی علاوه بر افزایش ظرفیت تولید محصولاتی با ارزش افزوده کیفیت و استاندارد فرآورده‌ها هم ارتقای قابل توجهی می یابد.

 

مدیرعامل پالایشگاه نفت لاوان با اشاره به افزایش ظرفیت تولید روزانه گازمایع این واحد پالایشگاهی به بیش از ۲۲۰ تن در روز، تاکید کرد: همچنین تولید روزانه بنزین با اکتان ۹۰ و ۹۵ به ۲٫۸ میلیون لیتر افزایش خواهد یافت.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه کاهش میزان گوگرد گازوئیل تولیدی یکی از دستاوردهای اقتصادی و زیست محیطی این طرح نفتی است، تبیین کرد: بر این اساس برای نخستین بار امکان تولید گازوئیل با ۴۰ پی.پی.ام گوگرد که معادل استاندارد یورو ۴ و ۵ اتحادیه اروپا بوده، فراهم می شود.

 

وی با تاکید بر اینکه علاوه بر این تا پاییز امسال امکان تولید سوخت هواپیما هم در پالایشگاه لاوان فراهم می‌شود، گفت: همچنین برای اولین بار گوگرد هم به سبد تولیدات پالایشگاهی افزوده خواهد شد.

 

دادور کل حجم سرمایه گذاری در این پروژه پالایشگاهی را معادل ۵۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و اظهار داشت: با توجه به ارتقای کیفیت تولید فرآورده های نفتی، بر اساس سیاست های شرکت ملی پالایش و پخش نفتی رویکرد این پالایشگاه در آینده صادراتی خواهد بود.

 

این مقام مسئول با اعلام اینکه از این رو امکان صادرات مستقیم برخی فرآورده‌های نفتی همچون بنزین، سوخت هواپیما و گازوئیل به بازارهای بین‌المللی وجود دارد، تاکید کرد: در حال حاضر پیشرفت اجرایی فاز دوم این طرح توسعه‌ای بیش از ۹۰ درصد است.


MehrNews Rss Feed

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *