طرح پزشک خانواده با کمبود شدید نیروی پرستاری مواجه است

ممتاز نیوز: چرا در کشور ما طرح پزشک خانواده به نام گروهی خاصی ثبت شده است در حالی که تمام گروههای تیم بهداشتی درگیر این طرح هستند آیا بهتر نبود به نام طرح سلامت خانواده مطرح می‌شد.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از ایلنا، بهدخت کیا افزود: ما پرستاران نیز به عنوان عضوی از تیم سلامت بسیار خوشحال هستیم که طرح سلامت خانواده در کشورمان در حال اجراست.

وی گفت: در این طرح ذینفع اصلی مردم خواهند بود و سلامت آنها بیش از قبل مورد توجه قرار خواهد گرفت، اما انتقاداتی نیز نسبت به این طرح داریم.

کیا ادامه داد: امروز که پرستاران علم و هنر و مهارت خود را که طی سالها تحصیل و کار به صورت علمی و عملی به دست آورده اند و باید آن را به کار ببندند و این دانش را به ایجاد کنش و نگرش در مردم تبدیل کنند نقش آنان در طرح سلامت خانواده که به قول مسئولان طرح پزشک خانواده نامیده شده است، بسیار کمرنگ است.

وی ادامه داد: به جای آنکه همراه پزشک در همه جا در کنار بیماران و مردم حضور داشته باشند در بخش محدودی فقط با حضور پزشک خانم دیده می شوند، در حالی که پرستار باید در تمام مراحل و اراده خدمات حضور داشته باشد.

کیا گفت: مسئله دوم اینکه با توجه به آنکه بخش درمان با کمبود نیروی پرستار مواجه است و با توجه به اجرای قانون بهره وری و قانون سختی کار پرستار و بازنشستگی بیش از موعد، توسعه و افتتاح بیمارستانها به خصوص گسترش بخشهای ویژه و تخصصی ما با کاهش شدید نیروی پرستاری مواجه هستیم.

عضو شورای عالی نظام پرستای افزود: برای استفاده از این توان باید تعداد پرستاران در جامعه افزایش یابد بنابراین باید نسبت به پذیرش دانشجویان پرستاری و گسترش دانشکده های پرستاری اقدام شود تا معضل کمبود پرستار در سطح جامعه حل شود و نمی توان افراد دیگر را جایگزین پرستاران در این طرح کرد.

کیا گفت: مسئله بعدی در مورد نام طرح سلامت خانواده است. چرا در کشور ما این طرح به نام گروه خاصی ثبت شده است در حالی که تمام گروههای تیم بهداشتی درگیر این طرح هستند آیا بهتر نبود به نام طرح سلامت خانواده مطرح می شد؟

منبع: ممتاز نیوز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *