طلای سرخ در معرض نابودی / قاچاق زعفران به مرز هشدار رسید

طلای سرخ در معرض نابودی / قاچاق زعفران به مرز هشدار رسید
نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: براساس آمار، ماهانه ۱۰ تن زعفران از کشور قاچاق می‌شود که استمرار این روند ضربه مهلکی به تولید وارد می‌کند.

قاچاق زعفران یکی از فعالیت‌های غیرقانونی است که در بسیاری از کشورها رخ می‌دهد. زعفران به عنوان یکی از گران‌ترین ادویه‌های جهان ارزش بالایی دارد و به همین دلیل تبدیل به هدف قاچاقچیان شده است. این فعالیت غیرقانونی علاوه بر از دست رفتن درآمد کشورها از مالیات ورودی، به رشد غیرقانونی اقتصادی و افزایش خطرات امنیتی منطقه نیز منجر می‌شود.

غلامرضا میری گفت: براساس آمار ماهانه ۱۰ تن زعفران از کشور قاچاق می‌شود که در صورت رفع موانع، صادرات زعفران رونق می‌گیرد. از این رو کماکان پیگیر رفع موانع پیش رو هستیم.

به گفته او، در شرایط کنونی با قاچاق زعفران، صادرکنندگان تنها نظاره گر از دست دادن بازار‌های هدف هستند، درحالیکه با رفع موانع پیش روی صادرکنندگان، قاچاق صرفه اقتصادی ندارد.

میری با بیان اینکه کشور ما بیش از ۹۰ درصد زعفران دنیا را تامین می‌کند، افزود: همه ساله از ابتدای خردادماه شاهد قاچاق پیاز زعفران هستیم و از آنجاکه پیاز زعفران از خود محصول مهم‌تر است، متولیان امر باید جلوی این امر را بگیرند.

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: بنابر آمار، کشور‌هایی که طی ۱۰ تا ۱۵ ساله گذشته اقدام به کشت زعفران کردند، مربوط به پیاز‌های قاچاق شده از کشور ما است که با استمرار این روند، جایگاه بزرگترین تولیدکننده در معرض خطر قرار می‌گیرد.

۲۴ فروردین ۱۴۰۳

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.