طوفان ژئومغناطیسی امروز و فردا زمین را در بر می گیرد

۲۳فروردین۱۳،فاوانیوز :کارشناسان و متخصصان مرکز پیش بینی هوای فضا در سازمان اقیانوسی و اتمسفری آمریکا اعلام کردند پس از وقوع شراره بزرگ خورشیدی صبح پنج شنبه انتظار می رود که طی امروز و فردا ( ۲۴ و ۲۵ فروردین) یک طوفان ژئومغناطیسی به زمین اصابت کند.

به گزارش ممتازنیوز به نقل از مهر، اگرچه شراره خورشیدی روز پنجشنبه صبح بزرگترین شراره خورشیدی بوده که در سال ۲۰۱۳ رخ داده است اما این شراره در سطح متوسط جای می گیرد و براساس اعلام ناسا قدرت آن تا حدی است که به صورت موقت سبب قطع ارتباطات رادیویی شد.

این انفجار بزرگ خورشیدی می تواند سبب ایجاد طوفان مغناطیسی در زمین شود.

این شراره خورشید به تنهایی عامل ایجاد طوفان ژئومغناطیسی نیست، بلکه آن را خروج جرم از تاج خورشید یا CNE می دانند، توده ای از پلاسما و ذرات باردار که خورشید بلافاصله پس از شراره خورشید آن را منتشر می کند و می تواند بر مگنتوسفر زمین تأثیر گذاشته و سبب طوفان شود.

شکل گیری شفقهای قطبی تقویت شده و قابل ملاحظه در نقاطی چون نیوجرسی و اورگان در عصر امروز شنبه ۲۴ فروردین و یکشنبه ۲۵ فروردین از جمله نتایج این طوفان ژئومغناطیسی است.

به شفق‌های قطبی، نور قطب شمال هم گفته می‌شود؛ چرا که آنها غالبا در نیم کره شمالی رویت می‌شوند و هر چقدر به قطب شمال نزدیک شده با توجه به مجاورت با قطب مغناطیسی شمالی زمین احتمال بیشتری می‌رود که آنها قابل ملاحظه باشند، به طور مثال در شهرهای شمالی کانادا که بسیار نزدیک به قطب می باشند امکان رویت آنها بسیار بسیار است. اما به سبب شکل گیری این طوفان مغناطیسی حتی ساکنان لس آنجلس که نسبت به کانادا در جنوب قرار دارند نیز می توانند تبعات آن را ملاحظه کنند.

کارشناسان اعلام کرده اند که جرم خارج شده از تاج خورشیدی عصر امروز شنبه ۲۴ فروردین از زمین عبور می کند و سبب ایجاد شرایط طوفان ژئومغناطیسی می گردد، اما قسمت اعظم اختلالات در نتیجه این طوممتازنیوز یکشنبه رخ می دهد.

خروج جرم از تاج خورشیدی معمولا با دیگر پدیده‌های خورشیدی مانند شراره خورشیدی همراه است. این پدیده از مناطق فعال خورشید مانند لکه‌های گروهی خورشید به وجود می‌آید. حداکثر خورشید هر سه روز یک خروج جرم تولید می‌کند که این مقدار در کمترین حالت به یک خروج در هر پنج روز می‌رسد.

هنگامی که این پدیده رخ می‌دهد اجرام به سوی زمین حرکت می‌کنند و امواج شوک به وجود می‌آورند که توان این امواج در مقیاس ترا وات است که سبب طوفان ژئومغناطیسی شده و مگنتوسفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

فاوا نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ