عامل‌مهم پوکی‌ استخوان و دیابت‌ چیست؟

پوکی استخوان، دیابت، کم خونی، چاقی، بیماری های قلبی عروقی، نارسایی های کلیوی و سرطان هدایای نوشیدن زیاد نوشابه های گازدار است.

به گزارش جهان به نقل از وب دا، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی گناباد ضمن بیان این مطلب گفت: هر بطری نوشابه دارای دوازده درصد یا ده قاشق چای خوری قند است که این میزان قند زمینه ساز ابتلا به بیماری های خطرناک متابولیکی مانند دیابت، چاقی، امراض قلبی عروقی و سرطان است.
 
دکتر نوید عطار افزود: بر اثر نوشیدن بیش از حد نوشابه های گازدار، سن ابتلا به پوکی استخوان در ایرانیان به ویژه زنان به  ٣۵ سال کاهش و میزان شکستگی ها سه تا چهار برابر افزایش یافته است.
 
وی، با بیان اینکه رنگ های غیر استاندارد بعضی نوشابه ها با تجمع در کبد به مرور باعث ایجاد نارسایی در این عضو می شود، تصریح کرد: در هر لیوان نوشابه ٣۵ تا ۵۵ میلی گرم کافئین وجود دارد که سبب بی خوابی و افزایش تپش قلب می شود و از سوی دیگر نوعی اعتیاد ایجاد می کند.
 
دکتر عطار با اشاره به اینکه اسید فسفریک، قند و افزودنی های نوشابه هرکدام باعث ایجاد عوارض و مشکلاتی می شود، افزود: رنگ های غیر استاندارد بعضی نوشابه ها نیز با تجمع در کبد به مرور باعث ایجاد نارسایی در این عضو می شود.
 
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی گناباد، پوکی استخوان، عوارض کلیوی، اسیدی شدن خون و ایجاد اختلال در گوارش غذا را از جمله اثرات منفی اسید فسفریک موجود در نوشابه عنوان کرد و افزود: همچنین اسید فسفریک موجود در نوشابه ضمن تخریب مینای دندان، باعث افزایش احتمال پوسیدگی دندان می شود که از این رو متخصصان توصیه می کنند برای این که تماس نوشابه با دندان ها به حداقل برسد، باید نوشابه حتماً با نی نوشیده و بلافاصله پس از مصرف نوشابه نیز ، دهان با آب شسته شود.
 
دکتر عطار اظهار داشت: تحقیقات نشان می دهد که کافئین یکی دیگر از افزودنی های نوشابه است که می تواند باعث ایجاد نا آرامی و به هم خوردن سیستم خواب شود.
 
وی خاطر نشان کرد: علاوه بر کافئین، رنگ ها نیز یکی دیگر از افزودنی های نوشابه است که به دلیل سمی بودن، درکبد که محل سم زدایی از خون است، تجمع پیدا می کند و به مرور باعث ایجاد عوارضی مانند نارسایی های کبدی و یا حتی سرطان کبد می شود


پایگاه خبری تحلیلی ممتاز | Momtaz News

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *