عراق به توتال اولتیماتوم داد

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روزنامۀ لوموند دولت عراق، روز یکشنبه به شرکت نفتی توتال اولتیماتوم داد که رابطه اش را با اقلیم خودمختار کردستان قطع و یا اینکه سهم خود در میدان نفتی حلفیه (در منطقه جنوب عراق) واگذار کند. چرا که این شرکت فرانسوی برخلاف قانون عراق عمل کرده است. دراین اولتیماتوم هیچ تاریخی مشخص نشده است. منطقۀ کردستان عراق به رغم مخالفت دولت مرکزی تاکنون دهها قرارداد نفتی را با شرکتهای خارجی به امضاء رسانده و وزیر نفت و انرژی عراق نیز انعقاد این قراردادها را خلاف قانون عراق اعلام کرده است. توتال پیشتر اعلام کرده بود که در ۳۱ جولای قراردادی را با منطقۀ کردستان به امضاء رسانده است.
لازم به یادآوری است که شرکت توتال بخش کوچکی از کنسرسیومی است که در مزایدۀ سال ۲۰۰۹ به همراه شرکت CNPC چین برای استخراج نفت منطقۀ الحلفیه در استان میسان اعلام آمادگی کرده بودند. ذخایر این میدان نفتی ۴،۱ میلیارد بشکه برآورده شده و از ابتدای ماه قبل استخراج آن آغاز شده است. تولید در این میدان نفتی از هم اکنون تا سال ۵ سال آینده قرار است به ۵۳۵ هزار بشکه در روز برسد.
در ماه ژوئن دولت عراق به شرکتهای فرانسوی اعلام کرده بود که در صورت انعقاد قرارداد نفتی با منطقۀ کردستان، قراردادهای نفتی این شرکت با بغداد لغو خواهد شد. عراق در ماه جولای نیز اعلام کرده بود که شرکت شورون دیگر حق فعالیت در بغداد را ندارد، چرا که این شرکت قراردادهای زیادی را با منطقۀ خودمختار کردستان امضاء کرده است. دولت عراق همچنین بارها به شرکت اکسون موبیل در خصوص فعالیت در منطقه کردستان عراق هشدار داده بود.
رابطۀ بغداد و کردستان به دلیل انعقاد قراردادهای نفتی در پایین ترین سطح خود قرار دارد. حسین شهرستانی، وزیر انرژی عراق اعلام کرده است که وزیر نفت در حال بررسی طرحی است که زمینه های بیشتری برای جذب شرکتهای خارجی فراهم کند. گفتنی است میزان ذخایر عراق ۱۴۳،۱ میلیارد بشکه برآورده شده است. تولید نفت این کشور ۳،۲ میلیون بشکه در روز است و مقام دوم اوپک را دارد.

ترجمه: زهرا خدایی

۲۶۳۳۹
 

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ