عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان خواستار اصلاح بخشنامه بانک مرکزی شد

فرهاد به‌نیا در گفت‌وگو با (ایسنا)، اظهار کرد: با وجود آنکه شورای پول و اعتبار پرداخت هزار میلیارد از دو هزار میلیارد تومان تسهیلات صنعت خودرو را پذیرفته، اما بانک مرکزی با بخشنامه جدید خود زمینه پرداخت این تسهیلات را از بین برده است.

وی با بیان اینکه شرط بانک مرکزی برای بازپرداخت شش ماهه این تسهیلات با شرایط فعلی محیط کسب و کار تناسبی ندارد، خاطرنشان کرد: در شرایط طبیعی نیز مدت زمان بازپرداخت تسهیلات صنعت خودرو دو تا سه سال است و مشخص نیست بانک مرکزی با چه توجیهی مدت زمان شش ماه را برای بازپرداخت تسهیلات هزار میلیارد تومانی مشخص کرده است.

عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان ایران ادامه داد: این تسهیلات در صورت پرداخت صرف تصفیه بخشی از مطالبات قطعه‌سازان خواهد شد و پس از آن قطعه‌سازان نسبت به خرید مواد اولیه و تولید قطعه اقدام و آن را تحویل خودروساز خواهند داد و خودروساز نیز از این قطعات برای تولید خودرو و فروش آن به مصرف‌کنندگان استفاده می‌کند که البته طی شدن این روند به حداقل یک سال زمان نیاز دارد.

وی افزود: بدیهی است که در این شرایط خودروساز نمی‌تواند تسهیلات دریافتی را ظرف شش ماه تصفیه کند و این کار نیاز به زمان حدود دو ساله برای گردش و بازگشت پول محصولات تولید شده با اعتبار هزار میلیارد تومانی دارد، بنابراین تعیین زمان شش ماهه برای بازپرداخت این تسهیلات عملا به معنای عدم تمایل بانک مرکزی برای پرداخت آن است.

به‌نیا با بیان اینکه پرداخت این تسهیلات به نفع بانک مرکزی و سیستم بانکی نیز خواهد بود،‌ تصریح کرد: این تسهیلات صرف پرداخت مطالبات قطعه‌سازان، به حرکت در آمدن مجدد چرخه تولید قطعه و خودرو، افزایش عرضه و کاهش قیمت خودرو و در نهایت بهبود وضعیت نقدینگی خودروسازان و قطعه‌سازان شده و این صنایع خواهند توانست مطالبات معوق خود به سیستم بانکی را پرداخت کنند.


دنیای خودرو

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *