عفونت روده‌ای

جام جم آنلاین: خوانندگان می‌توانند با ارسال پیامک به سامانه ۳۰۰۰۰۷۰۶ سوالات خود را در موارد مختلف مطرح و در برنامه زنده «دکتر سلام» که هر شب ساعت ٢١ از شبکه آموزش پخش می‌شود، پاسخ خود را دریافت کنند.

امروز دکتر یادگاری متخصص عفونی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به پرسش ما پاسخ می‌دهد.

راه‌های پیشگیری از عفونت روده‌ای چیست؟

عفونت‌های روده‌ای شایع‌ترین بیماری فصل گرماست و مردم باید توصیه‌های بهداشتی را در این خصوص جدی بگیرند. عفونت روده‌ای؛ مسمومیت‌های غذایی ناشی از سم میکروب‌های موجود در مواد غذایی است. این مسمومیت‌ها، معمولا به تب منجر نمی‌شود و فرد چند ساعت بعد از خوردن مواد غذایی آلوده، دچار علائمی چون دل درد، استفراغ، سردرد و اسهال خواهد شد که خود به خود پس از چند ساعت بهبود می‌یابد. بحث ما مسمومیت‌های غذایی در برابر تهاجم میکروب‌‌ها به روده است.

علائم عفونت روده‌ای

نوشیدن آب آشامیدنی ناسالم، رعایت نکردن بهداشت فردی و خوردن مواد غذایی آلوده، باعث عفونت روده‌ای می‌شود که علائم خود را بعد از ۷۲ ساعت نشان می‌دهد.

نشانه‌های عفونت روده‌ای، سردرد، دل‌درد، درد کلی بدن، اسهال، اسهال خونی، بی‌حالی، ضعف و دل‌پیچه است که سه روز طول می‌کشد تا این علائم بروز کند. اکثرا عفونت روده‌ای محدودشونده هستند و خودبه‌خود بهبود می‌یابند.

عفونت روده‌ای در بعضی افراد که بیماری زمینه‌ای دارند، مانند اطفال شیرخوار و افراد مسن خطرناک است.

مردم تصور می‌کنند که آب چاه، رودخانه‌ها و چشمه‌های ظاهرا شفاف، برای نوشیدن بسیار گواراست، در حالی که این آب‌ها دارای انواع انگل بوده و خوردن آنها باعث بیماری‌های روده‌ای می‌شود. پیش از نوشیدن آب از سلامت آن مطمئن شوید.

برای جلوگیری از این بیماری، مواد غذایی را حتما گرم استفاده کنید. میوه و سبزیجات را در ظرف قرار دهید و با چند قطره مایع ظرفشویی آن را ضدعفونی کنید و بعد با آب ساده شستشو بدهید و استفاده کنید. با رعایت این مسائل می‌توان از عفونت روده‌ای پیشگیری کرد.

افرادی که مبتلا به عفونت‌های روده‌ای می‌شوند، از خوددرمانی و مصرف داروهای موجود در منزل خودداری کنند، زیرا این اقدام باعث تشدید بیماری می‌شود. ضروری است برای درمان به پزشک مراجعه شود.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ