عفونت گوش میانی کودکان، عارضه‌ای زمستانه

۲۵ آبان iبه نقل از منبع ذکر شده، در پورتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

7169.jpg

یک متخصص گوش و حلق و بینی گفت: در فصل زمستان و با سرد شدن هوا عفونت گوش میانی شایع می‌شود. یکی از دلایل اصلی این بیماری سرماخوردگی در کودکان و دانش‌آموزانی است که iبه مدرسه می‌روند. سرماخوردگی از راه تنفس iبه دیگران منتقل شده و مقدمه ایجاد عفونت می‌شود.

دکتر مظفر سرافراز در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خوزستان، اظهار کرد: iبه سبب این‌ که سیستم ایمنی کودکان رشد کافی ندارد ابتلای آنها iبه عفونت بسیار است. در کودکان این بیماری با علایم درد گوش، چرک در گوش میانی و گرفتگی گوش‌ها و کاهش شنوایی همراه است. کودکانی که هنوز iبه سن تکلم نرسیده‌اند تب مختصر و بی‌قراری نشان می‌دهند.

وی افزود: در مواقعی آن قدر عفونت پیشرفت می‌کند که ترشح همراه با خون از گوش خارج می‌آید. مشکل دیگر پارگی پرده گوش است که البته در اغلب موارد خود iبه خود iبهبود می‌یابد. پارگی پرده گوش مشکلی است که در بیشتر کودکان مراجعه‌کننده دیده می‌شود.

سرافراز تصریح کرد: اگر عفونت شدت یابد می‌تواند سبب عفونت پشت گوش شود که چیزی مانند دمل کنار گوش ایجاد می‌شود. از گوش میانی عصب بسیار مهمی صورتی عبور می‌کند که چرک موجود در گوش می‌تواند در این عصب مشکل ایجاد کرده و فرد دچار فلج صورت شود. البته چنین عارضه‌هایی بسیار کم ملاحظه می‌شود زیرا معمولا سریع برای درمان مراجعه می‌کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: برای درمان این عارضه از دارو استفاده می‌شود تا عفونت از بین برود ولی روند iبهبود پرده گوش ۲ تا ۳ ماه طول می‌کشد و در این وقت کودک احساس سنگینی در گوش می‌کند.

وی درباره راه‌های درمان این مشکل تصریح کرد: برای جلوگیری از بروز این عفونت iبهتر است کودک را iبه مناطق پرازدحام نبرد. خوردن شیر مادر در نوزادان نیز سبب می‌شود که آنتی‌بادی‌های مادر iبه کودک منتقل شده و نسبت iبه بیماری‌های تنفسی و عفونی مصون باشند. در حالت خوابیده نیز نباید iبه کودک شیر داد چرا که ممکن است iبه گوش سرایت کند. واکسن سرماخوردگی نیز می‌تواند موثر واقع شود.

انتهای پیام


ایسنا
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *