شرایط جدیدترین عفو رهبری سال ۹۹ برای زندانیان / عفو رهبری شامل چه کسانی میشود

به‌مناسبت اعیاد سعید قربان و غدیر خم در سال ۹۹ ، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با عفو یا تخفیف و تبدیل مجازات تعدادی از زندانیان محاکم عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیرو‌های مسلح و تعزیرات حکومتی موافقت کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی رئیس قوه قضاییه به مناسبت فرا رسیدن اعیاد سعید قربان و غدیر خم در نامه‌ای به رهبر انقلاب اسلامی پیشنهاد عفو یا تخفیف و تبدیل مجازات دوهزار و یکصد و سی و پنج (۲۱۳۵) نفر از محکومان را که پرونده‌های عفو آنان در کمیسیون عفو و بخشودگی بررسی شده و واجد شرایط لازم تشخیص داده شده‌اند، ارائه کرد که این پیشنهاد در اجرای بند ۱۱ از اصل ۱۱۰ قانون اساسی مورد موافقت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای قرار گرفت.

عفو رهبری شامل چه کسانی میشود


عفو رهبری شامل کسانی میشود که محکومیت محکومان به حبس تا شش ماه که به هر علت تاکنون اجرا نشده باشد، مشروط بر اینکه فاقد شاکی یا مدعی خصوصی باشند و یا بتوانند حداکثر تا پایان مرداد ۹۹ رضایت شاکی را تحصیل نمایند.


ب) محکومان به حبس که در زندان به سر می‌برند:

۱. باقیمانده محکومیت محکومان به حبس تا یکسال.

۲. سه چهارم محکومیت محکومان به حبس بیش از یک سال تا پنج سال.

۳. دو سوم محکومیت محکومان به حبس بیش از پنج سال تا ده سال.

۴. یک دوم محکومیت محکومان به حبس بیش از ده سال تا ۲۰ سال، مشروط بر اینکه حداقل یک سال حبس را تحمل کرده باشند.

۵. باقیمانده محکومیت محکومان به حبس بیش از ۲۰ سال برای مردان در صورتی که حداقل ۱۲ سال و برای زنان در صورتی که حداقل ۱۰ سال تحمل حبس نموده باشند.

۶. باقیمانده محکومیت محکومان به حبس ابد برای مردان در صورتی که حداقل ۱۵ سال و برای زنان در صورتی که حداقل ۱۲ سال تحمل حبس نموده باشند.

۷. باقیمانده محکومیت حبس کلیه محکومان جرایم غیر عمدی

۸. باقیمانده محکومیت حبس (غیر از حبس ابد) زنانی که به حکم قانون سرپرستی یا حضانت فرزندانشان را بر عهده دارند، در صورتیکه حداقل یک پنجم حبس را تحمل کرده باشند.

۹. باقیمانده محکومیت حبس محکومان ایثارگر و خانواده معظم شهدا (پدر، مادر، همسر، فرزند، برادر، خواهر) که به دلایل مختلف در زندان بسر می‌برند به شرط آنکه در محکومیت حبس بیش از پنج سال، حداقل یک پنجم و در محکومیت به حبس ابد، حداقل پنج سال تحمل حبس نموده باشند.

تبصره- مشمولین این بند ملزم به ارائه تأییدیه لازم از مراجع ذیربط بوده و مصادیق ایثارگری نیز تابع قوانین و مقررات مربوط می‌باشد.

۱۰. باقیمانده محکومیت حبس بیماران صعب‌العلاج یا لاعلاج که مراتب بیماری آنان تا قبل از پایان دوره محکومیت مورد تأیید کمیسیون پزشکی قانونی قرار گیرد.

بدیهی است اقدامات دادگاه در جهت اجرای مواد ۵۰۲ و ۵۲۲ قانون آئین دادرسی کیفری مانع اعمال این عفو نیست.

۱۱. باقیمانده محکومیت حبس محکومان ذکور بالای ۷۰ سال تمام و اُناث بالای ۶۰ سال تمام به استناد اسناد سجلی و در مورد اتباع بیگانه فاقد اسناد معتبر به تأیید پزشکی قانونی به شرط آنکه در محکومیت حبس بیش از پنج سال، حداقل یک پنجم و در محکومیت به حبس ابد، حداقل ۵ سال تحمل حبس نموده باشند.

۱۲. باقیمانده محکومیت حبس و یا جزای نقدی اتباع بیگانه که به جُرم ورود یا اقامت غیر مجاز محکوم شده‌اند.
تبصره- مشمولین این بند پس از طرد از کشور چنانچه ظرف مدت ده سال بدون مجوز وارد قلمرو جمهوری اسلامی ایران شوند، عفو آنان کان لم یکن تلقی و باقیمانده مجازات آنان اجرا خواهد شد.

پ) محکومیت محکومان به جزای نقدی تا ده میلیون ریال که به هر علت تاکنون اجرا نشده باشد.

ت) محکومان به جزای نقدی که به علت عجز از پرداخت جزای نقدی در زندان بسر می‌برند:

۱. باقیمانده محکومیت محکومان به جزای نقدی تا هفتصد میلیون ریال.

۲. دو سوم محکومیت محکومان به جزای نقدی بیش از هفتصد میلیون ریال تا دو میلیارد ریال.

۳. یک دوم محکومیت محکومان به جزای نقدی بیش از دو میلیارد ریال تا پنج میلیارد ریال.

تبصره- محکومین به حبس و جزای نقدی که حبس آنها مشمول عفو قرار گرفته باشد، محکومیت قطعی جزای نقدی آنان نیز مشمول این دستورالعمل قرار خواهد گرفت.

ث) کلیه محکومان به شلاق‌های تعزیری

شرایط استفاده از عفو رهبری

۱) نداشتن بیش از دو فقره سابقه محکومیت مؤثر کیفری.


۲) عدم ارتکاب جرم عمدی جدید مستوجب مجازات درجه یک تا پنج موضوع ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی مصوب /۲/۱ در ایام تحمل حبس یا در زمان مرخصی اعطایی.


۳) نداشتن شاکی خصوصی و یا جلب رضایت وی و یا جبران ضرر و زیان مدعی خصوصی و زیان‌دیده (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) تا قبل از پایان دوره محکومیت.


۴) عدم استفاده از عفو در محکومیت‌های قبلی و فعلی.


تبصره: معاونت در جرائم به استثنای قتل عمد نیاز به جلب رضایت شاکی خصوصی نداشته و مانع اعمال عفو نمی‌باشد.

عفو رهبری شامل کدام جرایم نیست

چ) مرتکبین جرایم زیر شامل استفاده از این عفو رهبری نمی‌باشند:


۱. قاچاق مسلحانه و یا عمده مواد مخدر (منظور از قاچاق عمده مواد مخدر، بیش از ۱۰۰ کیلوگرم تریاک و ملحقات آن، و بیش از دو کیلوگرم هروئین و روان گردان‌ها و ملحقات آن می‌باشد)


۲. قاچاق اسلحه و مهمات.


۳. جرایم امنیتی که محکومیت آنها بیش از یک سال باشد.


۴. آدم ربایی در صورت عدم گذشت شاکی.


۵. اسیدپاشی


۶. تجاوز به عنف


۷. دایر کردن مرکز فساد و فحشاء


۸. سرقت مسلحانه یا مقرون به آزار یا سرقت سارقینی که میزان محکومیت حبس آنان بیش از پنج سال باشد.


۹. اختلاس


۱۰. ارتشاء


۱۱. کلاهبرداری


۱۲. جعل اسکناس و ضرب سکه تقلبی


۱۳. پولشویی


۱۴. اخلال در نظام اقتصادی کشور


۱۵. قاچاق مشروبات الکلی


۱۶. قاچاق کالا و ارز سازمان یافته، حرفه‌ای و عمده


تبصره- معاونین جرایم موضوع بندهای ۱، ۵ و ۱۴ این قسمت نیز از شمول عفو مستثنی می‌باشند.

تا این لحظه ۲۸نظر ثبت شده
 1. حسن حاجی پور گفت:

  سلام به خدمت رهبر معظم انقلاب و تمامی دست اندرکاران قوه قضاییه. من الان در حال تحمل کیفر میباشم (زندان بکار) ودر سالروز پیروزی انقلاب عفو دادند که شامل حال ایثار گرها هم شد .بنده ایثار گر هستم ولی متاسفانه میگویند که وزن بار شما به مستثنی میخوره .یعنی با داشتن ۲۴ ماه جبهه و ۱۱ سال بسیج فعال هیچ فرقی بین بنده و کسی که ایثار نیست وجود داره یا خیر (زندان بندر عباس)

 2. آتنا گفت:

  مامان من یجابوده دعوا بوده اونجا مامان منم بردن تو پروندش زدن شرارتو باج گیری شاکیش افغانیه میترسه بیاد رضایت بده الان مامان دوماه تو زندانه بهش پنج سال حبس دادن توروخدا من جزاون هیشکیو ندارم من دارم میمیرم دیگه😭😭

 3. محمدهادی گفت:

  سلام بعلت مشکلات مالی تا الان نتوانستم ازدواج کنم آیا خانمی هست با من ازدواج کن و شرایط مالی من درک کن ۳۰سالمه لیسانس حسابداری دارم مدتی بیکار شدم درآمد ندارم پس اندازی ندارم و کسی ضامنم نمیشه وام بگیرم کار ازاد راه بندازم،سن خانم برام مهم نیست فقط درکم کن.شماره تماس من ۰۹۰۳۳۰۵۲۹۲۸_اگر ادم خیر میشناسید شماره تماس یا عابر بانک سپه من بهش بدهید ثواب داره (۵۸۹۲۱۰۱۰۶۰۸۹۶۴۴۲) قربانی هستم

 4. کاوه گفت:

  ببخشیدمنظورم ازمیل قبلی بیماری صعب العلاج گوارش هست وجالب اینجاست پزشک قانونی استان منویسد بیماری کولیت شدیددارد ولی تحمل حبس هم. داردهم دارد نمیدانم بکجامراجعه کنم .

 5. کاوه گفت:

  سلام من خودم زندانیم والان حدود هشت سال زندانهستم وتاکنون نتوانسته ام ازهیچ عفواستفاده کنم هرچندتاحالا چهارتاعفو ازبالا برام درخواست شده ولی مادرلرستان واین استان بخصوص بروجردقانون خودش رادارد.گنه کاری گنه کرد و.پشیمان شد گنه کارپشیمان رانبخشیدن گناه است.درضمن بیماری صعود

 6. نوید صالحی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید ضمن عرض تشکر سوالی داشتم، از اجرای احکام برام نامه امده که باید هرچه زودتر خود را معرفی کنم و برای من ۶ ماه حبس بریده شده و موقتا جلوی حقوق ضامنم را بسته اند، من طی دو الی سه روز اینده خود را به زندان معرفی خاهم کرد سوال من این است که ایا پس از معرفی به دلیل نزدیک بودن ایام نوروز احتمال اینکه عفو رهبری بدهند هست یا نه لطفا توضیح دهید ممنون.

 7. 09137582195 گفت:

  سلام.خدمت شما مقامات محترم. اینجانب زندانی که هم اکنون مدت ۱۲ سال است که در زندان تحمل کیفر مینمایم. و به دلیل نداشتن سابقه و نیز رفاقت با دوستان به حبس ۲۲ سال محکوم گشته ام. حال از شما خواهشمندم که نسبت به عفو و یا تخفیف مجازات این حقیر دستورات لازم را مبذول فرمایید. با توجه به اینکه سرپرستی پدر و مادر پیرم را به عهده دارم. متشکرم

 8. اکبری۰۹۳۰۲۳۶۰۴۶۰ گفت:

  برادر اینجانب با اقرار دیگری و بدون کشف جرم مواد ۲۰۰گرم شیشه و فاقد سو سابقه به حبس ابد محکوم شده دادسرای انقلاب کرمان و متاهل و یک فرزند و پدر و مادر بیمار و سالخورده و رای بدوی بوده و اعتراض نزدیم ایا راهی دعره برا تخفیف میگن باید ده سال بگذره و این سایت عفو قوه قضاییه هم فقط,واسه استان تهران فعاله ..چکار میشه کرد ممنون جواب بدید ۰۹۳۰۲۳۶۰۴۶۰

 9. 09372380573 گفت:

  با عرض سلام خدمت مقام معضم رهبری و رییس قوه قضاییه احتراما اینجانب زندانی میباشم و هیچ سابقه ای ندارم ده سال حبس داشتم که ۵سال عفو خورد و بعد از۲۱ماه عفو مشروت نوشتم الان حدود سه ماه هست که وارد جریمه شده ام بنده دم تا دختر دارم و هیچ کسی رو ندارم که نان اورم باشد از شما مقام محترم خواهشمندم که عفو به کسانی که جریمه دارند بدهید و خوهشمندم تبصره عفو فعلی نداشته باشد شاید ما هم بتوانیم در کنار خانواده مان زندگی کنیم. با تشکر فراوان از شما مقام محترم

 10. داود شکيبا پور گفت:

  با سلام خدمت مقام معظم رهبری
  ای رهبر قهرمان و آزاده ما خامنه ای
  ای نور تو جلوه گاه ما خامنه ای

  پرچم به دستان تو باشد به هوا
  تا هست تو را عهد خمینی و خدا

  دستی به هوا گرفته ما را به دعا
  داریم به خدا سوی تو ما قصد شفا

  ای خالق هستی ام تو ای شاه نظر
  بر دست من و خامنه ای کن تو نظر

  گر کو نظری کند به دستان شما
  هم طفل مرا شفا و هم دست شما

  در خصوص زندانیان به خصوص با نوان کشور عزیز ایران که ناخواسته به جرمی گرفتار که بعضا خودشان هم بی اطلاع بوده و توسط همسر و یا عدهای سود جو گرفتار میله های زندان شده اند تقا ضا دارم با دقت و رفعت بیشتری توسط دست اندرکارن کشور از این گرفتاری رهایی تا بتوانند به اندک فرصت باقیمانده به بهبود اوضاع و زندگی بپردازند.
  در همین رابطه به زبان شعر در خصوص زندان زنان شعری سروده ام که تقدیم می نمایم.

  به رفتم بهر زندان بهر کاری
  بدیدم من زنان در حبس و زاری
  یکی فرهاد نامش بود به زندان
  مدیربود و صبور از اهل سمنان
  چو اخلاقش نکو بود و سیه مو
  شدم من پیش و هم قوم خویش با او
  به بودش نمره اش چون بیست آنجا
  عملکرد را فزون از بیست آنجا
  چو زیبا و مرام و چون شکیبا
  شدیم ا ز بهر زندان بان مهیا
  به دیدم من جوانی قد و رعنا
  که بودش در میان جمع و تنها
  به او گفتم چرا اندر فکاری
  چرا گشته تو را اینجا به کاری
  به گفتا من شدم محکوم و خسته
  ندارم در بساط م پول و دسته
  به جای آنکه من را کرده زندان
  شده مادر به جایم حبس و زندان
  چو مادر هست معلم گشته ام زار
  ندارم در سرم من فکر و افکار
  چو از صبح آمدم اینجا نشسته
  ندارم ره به جایی گشته خسته
  چو آمد پیک حق سرباز زندان
  به دیدم نامه اش آمد گرفت جا ن
  به رفتش بهر قاضی گشته د لشاد
  کند آزاد و مادر را کند شاد
  خدایا ای تو خالق هر که هستش
  بکن ما را تو یاری در پرستش
  مکن ما را به زندان و عقابت
  چو داریم ما حجاب و هم نجابت
  اگر یاری کند ما را حکومت
  به داریم چشم عفو از دست دولت
  به امیدی که هرگز باز نباشد
  در زندان و باشد باز رحمت
  مشو نومید هر گز چون که یارت
  به گفت است این سخن از بهر کارت
  که ادعونی مرا فرزند آدم
  اجابت میکنم چون قول که دادم
  به پایان آمد این دفتر الهی
  ببینم من تو خواهر سر به راهی
  نباشی بهر زندان و نبینی
  دگر این خانه را هرگز نبینی

  • 09372380573 گفت:

   با عرض سلام خدمت مقام معضم رهبری و رییس قوه قضاییه احتراما اینجانب زندانی میباشم و هیچ سابقه ای ندارم ده سال حبس داشتم که ۵سال عفو خورد و بعد از۲۱ماه عفو مشروت نوشتم الان حدود سه ماه هست که وارد جریمه شده ام و سی میلیون جریمه دارم بنده دو تا دختر دارم و هیچ کسی رو ندارم که نان اورم باشد از شما مقام محترم خواهشمندم که عفو به کسانی که جریمه دارند بدهید و خوهشمندم تبصره عفو فعلی نداشته باشد شاید ما هم بتوانیم در کنار خانواده مان زندگی کنیم. با تشکر فراوان از شما مقام محترم

 11. ریحانه گفت:

  سلام وخسته نباشیدخدمت مقام معظم رهبری ازتون یه خواهشی دارم لطفا خواهش منو رد نکنین لطفا این زندانیهایی که حبس دوسال رادارن و شاکی ندارن و زن دارن هم عفوکنین منم یکی از اون زنها هستم که شوهرم یک ماه و خورده است داخل زندان مشهد بندمشاوره۱هست مادنبال تدارکات عروسی بودیم وجهازمم اماده کردیم که عروسیمون رو بگیریم که نامه از دادگاه اومد و شوهرم رفتوخودشومعرفی کردپدرم مستاجره وجهازم سرگردون مونده پدرم ومادرم میگن این شوهربه دردت نمیخوره که زندان رفته ولی من شوهرم رو دوست دارم ونمیخواهم زندگیم خراب بشه اخه گول دوستشو خورده و توبه کرده ونمازوقرآن میخونه وگریه میکنه و از این رو به اون رو شده تورو خداببخشیدش اصلا از این خونواده هانیستن خونواده ی شهیدن بردارمعلول داره که نمیتونن پایین بالاش کنن فقط شوهرم میتونه چون برادر بزرگشه خیلی هم بهش انس داره غذانمیخوره فقط چشم انتظاره هروقت موقعه اذان میشه دستاش رو به اسمون دعامیکنه تولد امام رضاهم گذشت خبری از عفوشوهرم نشدعیدقربانم گذشت خبری نشدو نا امیدشدم الان فقط امیدم اول به خدا ودوم به شما بعدم منتظرعید غدیریم که یه فرجی بشه به خدا نزرو نیاز زیاد کردم شمارو خدا کمک کنین که بهش عفوبخوره خواهش میکنم چون من سنی ندارم که این همه عذاب بکشم خواهش میکنم شمارو به خدا یه کاری براش بکنین این امیدو ازم نگیرین تابیادو بیریم خونه خودمون همه ی فامیل منتظرعروسیمون بودن نمیدونیم بگیم شوهرم کجارفته پای ابروم درمیانه شمارو به شهداقسم که عموشم شهیدشده توحرم اقا امام رضاس کمک کنین عفو بخوره خواهش یه دختر دلشکسته رو رد نکنین ممنون

 12. رمضان علی خسرو ابادی فرزند محمد حسن گفت:

  ایا زندانیهای مواد مخدر دادگاه انقلاب که اولین بار هستش تخلف کرده اندوبه قید سند بیرون بودن سال ۹۵عید فطر بیرون بودن عفو رهبری شامل حالشان شده است

 13. پگاه گفت:

  چرا بعضیا الکی و ازاد میکنن از زندان زنگ میزنه تحدید میکنه حالا خوشحاله ١۵ سالش شده چن روز
  واقعا حقش نیست حق منم نیست بیاد بیرون اسید بپاشه تو صورتم جوابش کی میده وقتی قانون مجازاتش میکنه و بعد خوشحال خوشحال ازادش میکنن گناه ما چیه با ای ادم ها

 14. خسرو گفت:

  در این شرایط اقتصادی تنگ و ننگ شاید و حتما این عفو دل هزاران ایرانی را در سال نو ساده کرد خدا دل فاینانس را شاد کند

 15. نيلوفر متولي گفت:

  سلام و خسته نباشید خواهشمندم جواب این سوالم را بدین، میخواستم بدونم که کسایی که به ١۵سال حبس محکوم شدند در رابطه با مواد، و الان یکسال ونیم حبس را تحمل نمودند شامل این عفو میشوند؟؟ با تشکر

 16. علی گفت:

  سلام وخسته نباشید خدمت رهبر کبیر انقلاب من ی زندانی هستم که تا بحال ثابقیه کیفری نداشتم والان یک ماه است که وارد جریمه شدم بعدازتحمل۱۰ماحبس جریمه بنده۸۸ملیون میباشدکه طبق بخشنامه قبلی که افرادی که جریمشان بیش از ۲۰ملیون تومن است باید یکسال حبس بکشن جریمه بخشیده میشود بنده بنابه بخشنامه قبلی تا اخر امسال من جریمه ام تمام میشود ولی بااین عفو جدید من چهار پنجم جریمه ام بخشش میخورد که میشود۱۷ملیون ۶۰۰که میاد زیر ۲۰ملیون یعنی من باید چکار کنم کمکی میخام از حضار که بااین عفو من باید یا جریمه خود را بپردازم یا ۱۹ماه زندانیش رو بکشم با این عفو من ازاد نشدم که هیچ ۱۱ ماه هم بیشتر بایدتحمل کنم.از مقام معظم رهبری میخام ی کمکی به من بکند چون خدا گواهه که من ناخواسته گرفتار شدم

 17. شهرام گفت:

  عفو رهبری شامل جریمه هم می شودیانه؟

  • علی اصغر فارسی علی اباد گفت:

   سلام وخسته نباشیدمن ی زندانی هستم که تا بحال ثابقیه کیفری نداشتم والان یک ماه است که وارد جریمه شدم بعدازتحمل۱۰ماحبس جریمه بنده۸۸ملیون میباشدکه طبق بخشنامه قبلی که افرادی که جریمشان بیش از ۲۰ملیون تومن است باید یکسال حبس بکشن جریمه بخشیده میشود بنده بنابه بخشنامه قبلی تا اخر امسال من جریمه ام تمام میشود ولی بااین عفو جدید من چهار پنجم جریمه ام بخشش میخورد که میشود۱۷ملیون ۶۰۰که میاد زیر ۲۰ملیون یعنی من باید چکار کنم کمکی میخام از حضار که بااین عفو من باید یا جریمه خود را بپردازم یا ۱۹ماه زندانیش رو بکشم با این عفو من ازاد نشدم که هیچ ۱۱ ماه هم بیشتر بایدتحمل کنم.از مقام معظم میخام ی کمکی به من بکند چون خدا گواهه که من ناخواسته گرفتار شدم

 18. parisa گفت:

  عفو عید فطر ۹۴ فقط شامله همون ۹۳۰ نفر میشد یا خیر؟امکانش هست بقیرو اعلام کنن ؟؟

 19. نفیسه ساجدی گفت:

  با سلام وتشکر از دستندرکاران.سوال من اینکه فردی با حکم ۹سال حبس واجب ۵ سال حبس تعلیقی،شامل عفو رهبری معظم در عید سعید فطر میشود یا خیر ؟

 20. سجاد گفت:

  باعرض سلام خسته نباشی خدمت شما
  به نظر ما اگر یه عفو هم به تین ابدی ها تعلق بگیرد کمک بسیار لرذگی به خانواده زندانیان کرده است حتی یه درصد
  خوشا انروز که به ابدی ها هم عفو بخوره

 21. 09380306925 نوري گفت:

  با سلام لطفا در شرایط عفو مواردی را مورد لحاظ قرار دهید از جمله وضعیت خانوادگی فرد متهم چرا که گاها اتها های وارده درست نبوده و فرد متهم به دلیل نداشتن آگاهی از قانون مورد استفاده و اتهام افراد سود جو و به منظور اخاذی از وی متهم میشوند مواردی در زندان زنان شهر ری هست که متهم به خاطر ضمانت فردی دیگر در زندان هست و یا به جرم سرقت نکرده و اعتراف تحت شرایط شکنجه اقرار نموده و فردی ۲۳ ساله با داشتن فرزند خرد سال ۳ ساله و مادری پیر وبالای ۷۰سال که بیمار هست ونیاز به مراقبت دارد و همسرش نیز در زندان هست و تک فرزند خانواده میباشدکه پدرش نیز در قید حیات نمیباشد و چند سالی است که تنها و بی کس می باشد مدت بیش از ۵ ماه در زندان ب سر میبرد (پرونده ۹۳۰۱۶۰ دادسرای ناحیه ۴ رسالت که من اسم فرد را نمیبرم )وبرای رد مال حدود ۱۰ میلیون تومان و عجز در پرداخت رد مال زندانی می باشد لذا تقا دارم دادسرا ها و زندان و سایر مراجع ذیربط به این موارد توجه بیشتری داشته باشند و برای کمک به این افراد تلاش ویژه ای مبذول گردد.

 22. مهدی گفت:

  ازمقام معظم رهبری وریس قوه قضاییه‌ خواهش میکنم به زندانی هایی که به خاطر حمل مواد مخدر برای اولین بار بدون هیچ سابقه ای به حکم اعدام محکوم شده اند عفو یاتخفیفی عنایت فرمایند.حداقل به خاطر خانواده یافرزند متهمان باتشکر ممنون

 23. مجید رستمی سالاری گفت:

  از مقام معضم رهبری وریس قویه قضایه کما تشکر رادا را میباشیم از اینکه به فکر زندانیها هستند

 24. صمد مانیانی گفت:

  به نظر من باید راه حلی برای کسانی زندانند کنیم ایا کسانی که قاچاق مواد مخدر میکنند شغل و درامدی دارند دلیل اصلی چنین اشخاصی بیکاری است ولی متاسفانه هر زندانی که ازاد میشود سابقه دار است و دیگر شغل درستی نمیتواند پیدا کند ایا اگر برای چنین اشخاصی شغل ثابت بوجود بیاوریم باز هم دنبال قاچاق میروند نود درصد کسانی که دنبال قاچاق میروند شغل ندارند وبعد از ازادی باز هم بیکارند چگونه میتوانیم واسه اونا شغلی بیابیم که دنبال کار قاچاق نروند

 25. علی - امید . احمد . حسین و رضا گفت:

  امید وارم عفو مقام معظم رهبری در این ۱۲ فروردین ۹۳ که روز ارتش است شامل اعدامی های که برای اولین بار خواسته ویا ناخواسته شده بشود ودل این خانواده ها را شاد بکند واز سر رحمت ورفعت اسلامی اینهارا ببخشد

 26. مرجان گفت:

  سلام علیکم
  گویند قافله ایی در راه است که گنه کاران را در ان راهی نیست اری گنه کاران را راهی نیست ولی پشیمانان را میپذیرد«سید شهیدان اهل قلم شهید آوینی»
  بسیار کارپسندیده هست

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ