علت تبعیض در وام خرید مسکن

گردآوری توسط گروه عمران ممتازنیوز

http://www.bananews.ir/وام‌ ۶۰ میلیونی زوج‌ها همیشگی نیست مدیر سیاست‌های اقتصادی بانک‌مرکزی: شرط تداوم پرداخت،تعادل منابع و مصارف بانک‌مسکن است.
به گزارش ممتاز (BanaNews.ir) مدیر اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک‌مرکزی با تشریح ملاحظه‌های شورای پول‌واعتبار در افزایش سقف وام خرید مسکن، در پاسخ غیرمستقیم به دوستداران وام ۱۰۰ میلیونی در دولت، گفت: بانک‌مرکزی شرط پرداخت تسهیلات جدید خرید مسکن را حفظ تعادل بین منابع و مصارف بانک‌مسکن تعیین کرده و هر سه‌ ماه یکبار این نسبت باید گزارش شود و در صورت برهم خوردن آن، تصمیم‌گیری خواهیم کرد.
پیمان قربانی با بیان اینکه تسهیلات ۳۵ و ۵۰ میلیونی زوج‌ها با ۱۰ میلیون وام تعمیرات به ۴۵ و ۶۰ میلیون تومان قابل افزایش است، تصریح کرد: ملاک ما در تعیین این سقف‌ها ایجاد رونق غیرتورمی در بازار مسکن است، آن هم با توجه به در پیش‌بودن فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و احتمال آثار تورمی آن. وی افزود: نسبت‌هایی را که در سایر کشورها برای وام مسکن در نظر گرفته می‌شود نمی‌توان فعلا در بازار ایران اجرا کرد و در حال حاضر امکان پرداخت تسهیلات خرید مسکن تا ۶برابر مبلغ ودیعه وجود ندارد، چون توان وام‌دهی بانک‌ها در این حد نیست، البته می‌شود این کار را انجام داد، اما باید از بخش‌های دیگر اقتصاد زد.
همچنین مدیر برنامه‌ریزی بانک‌مسکن نیز پنج‌شنبه شب در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو، دربارهٔ سبب تعیین دو مدل وام خرید مسکن و انتقادهایی که از طرف مردم نسبت به اعمال تبعیض برای زوج‌های جدید در وام مسکن به وجود آمده است، گفت: این تسهیلات از محل اوراق فرابورس پرداخت می‌شود و الان فقط حدود ۴ هزار میلیارد تومان اوراق دست مردم قرار دارد؛ بنابراین اگر می‌خواستیم برای وام ۵۰ میلیونی، شرط نگذاریم، قیمت اوراق سر به فلک می‌کشید و با محدودیت منابع مواجه می‌شدیم طوری‌که به ۱۱ هزار میلیارد تومان اوراق نیاز داشتیم. رحیمی انارکی تاکید کرد: اگر در ماه‌های آینده نسبت تعادل منابع و مصارف بانک‌مسکن با پرداخت این تسهیلات به هم نریخت، احتمال دارد زوج‌‌هایی را که قبل از ۱۷دی‌ماه ۹۲ ازدواج کرده‌اند نیز مشمول این وام کنیم. انارکی افزود: قدرت خرید مسکن با وام ۳۵ میلیونی در تهران ۱۱ تا ۱۲درصد و در سایر شهرها ۲۲ تا ۲۷درصد افزایش پیدا می‌کند، اما اگر قدرت خرید بالاتر از ۵۰ درصد می‌رفت، شوک قیمتی به‌وجود می‌آمد.
وی گفت: با این وام، واحدهای کوچک مشتری پیدا می‌کنند و رونق مسکن بدون افزایش تقاضا به وجود می‌آید.

بنانیوز – ممتاز، خبرها صنعت ساختمان کشور، عمران – معماری – شهرسازی
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.