علت کاهش بهای جهانی طلا چیست؟

بن برنانکه رئیس بانک مرکزی آمریکا ماه گذشته اعلام کرد دور سوم طرح محرکه اقتصادی را تا زمان رونق بازار کار این کشور اجرا خواهد کرد.

پیش بینی ها حاکی این از امر بود که اجرای طرح محرکه اقتصادی بانک مرکزی موجب افزایش بهای طلا به ۲۰۰۰ دلار خواهد شد.
براساس این گزارش، در حال حاضر با توجه به افزایش رشد اقتصادی در آمریکا بهای طلا با کاهش مواجه شده است و کارشناسان اقتصادی اعلام کرده اند افزایش بهای طلا به کاتالیزور جدیدی نیاز دارد و این کاتالیزور بزودی در قالب تشدید بحران منطقه یورو و احیای پناهگاه امن یعنی خرید طلا ظاهر خواهد شد.
براین اساس، بهای جهانی طلا با توجه به اینکه در کشورهای آمریکا،اروپا و آسیا در زمان بحران اقتصادی به منزله پناهگاهی امن به شمار می آید طی یک سال گذشته حدود۱۱٫۴ درصد افزایش یافته است.
این گزارش می افزاید،میزان واردات طلای چین از هنگ کنک تا یک سوم در ماه آگوست سال جاری کاهش یافته است. اما تولیدات طلای این کشور همچنان در حال افزایش است .این میزان تا ماه آگوست سال جاری با رشد ۱۰٫۳درصدی به ۲۴۹تن رسیده است.
برپایه این گزارش، کارشناسان بانک آلمانی دویچه براین باورند بحران مالی آمریکا،بدهی منطقه یورو و کاهش رشد اقتصادی چین بانک های مرکزی این کشورها را وادار خواهد کرد تا برای حل این مشکلات اقدام کنند که این امر منجر به افزایش بهای طلا در آینده خواهد شد.
کارشناسان این بانک پیش بینی کرده اند میانگین قیمت جهانی طلا در سه ماهه چهارم سال جاری به ۱۸۵۰ دلارو در سه ماهه اول سال آینده به ۲۰۰۰ دلار افزایش خواهد یافت.


پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد آنلاین
بازنشر: ممتازنیوز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ