علل زایمان زودرس

جام جم آنلاین: خوانندگان می‌توانند با ارسال پیامک به سامانه ۳۰۰۰۰۷۰۶ سوالات خود را در موارد مختلف مطرح و در برنامه زنده «دکتر سلام» که هر شب ساعت ٢١ از شبکه آموزش پخش می‌شود، پاسخ خود را دریافت کنند.

امروز دکتر مرضیه آقاحسینی، متخصص جراحی زنان و زایمان به پرسش ما پاسخ می‌دهد.

زایمان زودرس به زایمان قبل از هفته ۳۷ بارداری گفته می‌شود. علل زایمان زودرس دو جنبه دارد؛ یکی آن‌که مادر یا جنین در خطر هستند، مثلا مادر دچار فشار خون است یا این‌که جنین رشدش کم است یا خوب خون‌رسانی نمی‌شود و پزشک تجویز می‌کند که باید حاملگی زودتر از زمان معمول خاتمه پیدا کند.

در هر دو صورت مادر باید بداند در بیمارستانی که زایمان می‌کند، امکانات نگهداری مادر و جنین وجود داشته باشد.

بهتر است بدانید عوامل مستعدکننده زایمان زودرس ابتدا سن مادر است، اگر سن پایین یا بالا باشد، امکان زایمان زودرس بیشتر است.

مادرانی که به مدت طولانی می‌ایستند یا میزان وزنی را که باید طی ماه آخر بارداری به دست آورند، کسب نمی‌کنند، مستعد زایمان زودرس هستند.

اگر خانمی یک‌بار زایمان زودرس داشته باشد، شانس این‌که در بارداری‌های بعدی هم زایمان زودرس داشته باشد، بیشتر است.

علائم زایمان طبیعی و زایمان زودرس تقریبا مشابه‌ است؛ علائمی مانند کمردرد، درد شکم، خونریزی و آبریزش. اگر یک خانم باردار در ۳۵ و ۳۶ هفتگی زایمان کند، مشکلاتش از بارداری که در ۳۰ هفتگی زایمان می‌کند کمتر است.

زایمان زودرس درمان دارویی ندارد، درمان‌های موقت برای کنترل عوارض ناشی از آن صورت می‌گیرد و داروهایی که برای فعال شدن ریه نوزاد لازم است، تجویز می‌شود تا او با ریه تکامل‌یافته‌تر به دنیا بیاید.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ