علی اف مذاکرات فوری بر سر پیمان صلح با ارمنستان را خواستار شد

بر اساس گزارش خبرگزاری اینترفاکس روسیه، الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان امروز جمعه در اظهاراتی خواستار انجام هر چه سریعتر مذاکراتی بر سر موضوع یک پیمان صلح با ارمنستان شد اما گفت که ایروان باید از هرگونه ادعای ارضی علیه کشورش چشم پوشی کند.

علی اف مذاکرات فوری بر سر پیمان صلح با ارمنستان را خواستار شد

به گزارش ممتاز نیوز، به نقل از خبرگزاری رویترز، الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان گفت که این دو جمهوری متعلق به شوروی سابق که آخرین جنگ بزرگ خود را در سال ۲۰۲۰ انجام دادند، در صورتی که ارمنستان اصولی را که کشورش مطرح کرده است بپذیرد، می توانند به سرعت به توافق برسند.

وی افزود: ارمنستان باید تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان را به رسمیت بشناسد و همچنین این موضوع را تصدیق کند که هیچ ادعای ارضی علیه جمهوری آذربایجان نداشته و در آینده نیز نخواهد داشت.

وی گفت: در غیر این صورت، ما تمامیت ارضی ارمنستان را به رسمیت نمی شناسیم، آن را به طور رسمی اعلام خواهیم کرد.

هیچ واکنش فوری از طرف ارمنستان به این اظهارات علی اف مطرح نشده است.

دست کم ۶۵۰۰ نفر در جریان جنگ شش هفته ای سال ۲۰۲۰ دو کشور بر سر منطقه قره باغ کشته شدند؛ این جدیدترین مورد از درگیری بین این دو کشور که به زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی باز می گردد است. به دنبال مداخله روسیه در آن درگیری و اعزام نیروهای صلحبانش به کانون درگیری یعنی قره باغ آن درگیری پایان یافت؛ جایی که در داخل جمهوری آذربایجان است اما میزبان ۱۵۰ هزار ارمنی بر طبق برآوردها قبل از این دور درگیری بوده است.

جمهوری آذربایجان پس از اینکه به عنوان پیروز قاطع آن درگیری ظاهر شد سرزمین هایی را که بین سال های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ از دست داده بود بازپس گرفت و در موقعیتی قوی برای مذاکره قرار دارد. اما بسیاری از مسائل دو کشور از جمله در مورد تعیین مرزها حل نشده باقی مانده است.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *