عمان حافط منافع ایران در انگلیس شد

در متن بیانیه وزارت امور خارجه آمده است؛ به‌دنبال مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر کاهش سطح مناسبات دیپلماتیک با دولت انگلیس و واکنش نسنجیده و عجولانه لندن که منجر به تعطیلی سفارت‌خانه‌های دو کشور شد، دولت جمهوری اسلامی ایران پس از رایزنی‌های فشرده و بر پایه روابط مودت‌آمیز، دولت پادشاهی عمان را به عنوان حافظ منافع کشورمان در انگلیس تعیین کرد که مورد موافقت طرف مقابل قرار گرفت.

وزارت امور خارجه ایران درباره تعیین کشور پادشاهی عمان به عنوان حافظ منافع کشورمان در انگلیس بیانیه صادر کرد.

به گزارش ایسنا، در متن این بیانیه آمده است؛ به‌دنبال مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر کاهش سطح مناسبات دیپلماتیک با دولت انگلیس و واکنش نسنجیده و عجولانه لندن که منجر به تعطیلی سفارت‌خانه‌های دو کشور شد، دولت جمهوری اسلامی ایران پس از رایزنی‌های فشرده و بر پایه روابط مودت‌آمیز، دولت پادشاهی عمان را به عنوان حافظ منافع کشورمان در انگلیس تعیین کرد که مورد موافقت طرف مقابل قرار گرفت.
 
هم‌چنین دولت انگلیس کشور سوئد را به‌عنوان حافظ منافع خود معرفی کرد که مورد پذیرش کشورمان قرار گرفت. در حال حاضر، جمهوری اسلامی ایران به‌دنبال اتخاذ تمهیدات و اقدامات لازم برای تعیین ساز و کار مناسب با دولت‌های عمان و سوئـد بـرای تنظیم امور به‌خصوص ارائـه خدمات کنسولی بـه هموطنان مقیم انـگلیس است.
 
از سوی دیگر وزارت امور خارجه کشورمان ادعای وزارت امور خارجه انگلیس مبنی بر دخالت نهادهای حکومتی در وقایع رخ داده مرتبط با سفارت انگلیس در تهران را، موهن، غیرواقع‌بینانه و مردود شمرده و آن را متناقض با موضع رسمی وزارت امور خارجه و قوانین کشورمان دانست و تأکید کرد: بدیهی است تغییر رفتار و ادبیات سیاسی دولتمردان انگلیس در قبال جمهوری اسلامی ایران اصلی‌ترین ملاحظه مسوولان ذی‌ربط در بررسی بازنگری در روابط دو کشور در زمان مقتضی خواهد بود.
 
پیش از این نیز انگلیس کشور سوئد را به عنوان حافظ منافع خود در ایران معرفی کرده بود.


عصر ایران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *