عمر سلیمان مرد یا کشته شد؟

شبهات جدی به مرگ ناگهانی معاون مبارک

سید علی موسوی خلخالی
خبر مرگ عمر سلیمان، رئیس سابق سازمان امنیت مصر و معاون حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق این کشور، کسی که به صندوق سیاه نظام مبارک مشهور شده بسیاری را شوکه کرده است. برای همین مرگ وی برای بسیاری مشکوک است و حتی احتمال کشته شدن او توسط عوامل خارجی را بسیار جدی می‌دانند. به ویژه که هم‌زمان با مرگ وی هاکان فیدان، معاون رئیس سازمان امنیت ترکیه در منزلش در استانبول به طور بسیار مشکوکی کشته می‌شود، و در همان روز در قلب اروپا در وین، پایتخت اتریش عوزیز شامیر، رئیس بخش خارجی سازمان امنیت شاباک اسرائیل به قتل می‌رسد و همان لحظه در دمشق مدیر سازمان امنیت سوریه در پی انفجار در دفتر شورای امنیت سوریه کشته می‌شود. مرگ هم‌زمان این چهار تن احتمال وجود توطئه‌ای امنیتی از سوی طرف‌های خارجی را بیش از پیش تقویت می‌کند.
شدت شایعه ترور سلیمان به اندازه‌ای قوی است که شبکه الجزیره روز پنج شنبه حتی خبر از احتمال کشته شدن وی در سوریه در پی انفجار خونین مقر شورای عالی امنیت ملی این کشور داد، خبری که قویا از سوی خانواده و اطرافیان سلیمان تکذیب شد و گفته شد که وی در حالی که از لندن به امریکا می‌آمده و قرار بوده یک سری معاینات پزشکی در بیمارستان کلیفلند انجام دهد، در گذشته است. برخی منابع خبری نیز گفته‌اند که وی پس از شنیدن خبر انفجار مقر شورای عالی امنیت ملی سوریه از شدت هیجان سکته کرده است.

سلیمان در سوریه کشته نشد
مصطفی بکری، نماینده سابق مجلس ملی مصر در صفحه فیس بوک خود نوشت که به اطلاعات تازه‌ای درباره خبر مرگ عمر سلیمان دست یافته است که نشان می‌دهد کشته شدن وی در سوریه دروغی بیش نیست. وی می‌نویسد: سلیمان روز دوشنبه، ۱۶ جولای از لندن به امریکا می‌آید در حالی که حادثه انفجار تروریستی مقر سازمان امنیت ملی سوریه روز چهارشنبه رخ می‌دهد. این نشان می‌دهد که خبر حضور وی در جلسه اداره بحران سوریه کاملا دروغ و بی‌اساس است. وی تاکید می‌کند که شایعه کشته شدن سلیمان در دمشق و انتقال جسد سوخته او به امریکا را نخستین بار شبکه الجزیره پخش کرد و این شبهه را به وجود آورد که وی در سوریه کشته شده است، در حالی که نه عقلا و نه منطقا امکان ندارد که او در سوریه بوده باشد.
بکری که رابطه چندان خوبی با اخوان المسلمین ندارد همچنین تاکید می‌کند، دولت قطر که در توطئه‌ای بزرگ با کشورهای غربی در هدایت تحولات جاری در خاورمیانه دست دارد با پخش این شایعه در حقیقت تلاش می‌کند تا اذهان عمومی را از دلایل واقعی مرگ سلیمان دور کند.  جسد عمر سلیمان در حالی روز شنبه به قاهره رسید که نه دولت مصر و نه بیمارستان کلیفلند هیچ توضیحی درباره دلایل مرگ او نداده‌اند.

شعار علیه اخوان المسلمین
این در حالی است که برخی از طرفداران تندروی عمر سلیمان اخوان المسلمین را متهم می‌کنند که در ترور وی دست داشته است. در مراسم تشیع جنازه سلیمان عده‌ای از طرفداران تندروی وی شعارهایی علیه اخوان المسلمین سر دادند. عدم مشارکت محمد مرسی، رئیس جمهوری اخوانی مصر در مراسم تشیع جنازه سلیمان و حرام دانستن خواندن نماز بر جنازه او توسط جریان‌های سلفی از عواملی است که طرفداران تندروی سلیمان را بر آن داشته تا بگویند که آنها در مرگ او دست داشته‌اند.
دکتر طارق زیدان، رئیس حزب ملی مصر ضمن مشکوک دانستن مرگ سلیمان در این باره می‌گوید: «اگر ثابت شود که جریان‌هایی در داخل مصر در مرگ سلیمان دست داشته‌اند خون وی به گردن همه ما خواهد بود.»
وی همچنین می‌گوید: «افراد بسیاری بودند که می‌خواستند از شر سلیمان خلاص شوند.»
زیدان همچنین از پزشکی قانونی مصر می‌خواهد که مجددا جسد سلیمان را مورد بررسی قرار داده و دلایل حقیقی مرگ وی را اعلام کند.

آمریکا مسئول مرگ سلیمان
طرفداران سلیمان همچنین امریکا را مسئول مرگ سلیمان می‌دانند و سکوت دولت امریکا و بیمارستان محل بستری شدن وی را مرموز دانسته و معتقدند که آنها از عوامل پشت پرده مرگ سلیمان خبر دارند. به اعتقاد آنها ایالات متحده امریکا از ترس این که مبادا در سال‌های آینده سلیمان به قدرت برسد، ترجیح داده‌اند که وی را بکشند. آنها همچنین یک تیم دفاع از سلیمان و کشف حقایق مرگ او تشکیل داده‌اند.
حسن الغندور، هماهنگ‌کننده تیم دفاع از سلیمان در این باره می‌گوید: «به اعتقاد ما مرگ سلیمان نه تنها غیر طبیعی بوده بلکه کاملا هم جنائی بوده است. برای همین در نظر داریم در مقابل سفارت امریکا در قاهره تظاهراتی را بر پا کرده و ضمن محکوم کردن قتل معاون سابق رئیس جمهوری مصر خواستار اخراج سفیر امریکا از مصر شویم. ما از حقمان کوتاه نمی‌آییم حتی اگر موضوع به ضدیت با امریکا و اخراج نمایندگان آن از مصر منجر شود.»
یکی از نزدیکان عمر سلیمان نیز می‌گوید: «مرگ او شباهت بسیاری به مرگ یاسر عرفات دارد. آنها می‌خواستند از دست سلیمان خلاص شوند قبل از آن که صندوق اسرارش را باز کند و بگوید که در پرونده‌های مختلف چه افرادی در داخل و خارج دست داشته‌اند و بسیاری را شوکه کند.»
وی که از مسئولان تیم تبلیغاتی عمر سلیمان است و نخواسته نامش فاش شود، در این باره به پایگاه خبری تحلیلی ایلاف می‌گوید: «سلیمان هیچ بیماری سختی نداشت، بر عکس حتی حالش کاملا خوب بود، دلیل روشن آن هم نامزدی‌اش برای ریاست جمهوری مصر بود، او خوب می‌دانست که قبول این پست چه مسئولیت سنگینی به دنبال دارد، به ویژه در مرحله کنونی که مصر دوران سخت انتقال را می‌گذراند.»
وی در ادامه می‌افزاید: «او دشمنان بسیاری هم در داخل و هم در خارج داشت چرا که می‌ترسیدند وی صندوق سیاه اسرار خود را بگشاید و دسیسه‌های آنها را افشا کند. در روزهای آینده ثابت خواهد شد که سرنوشت سلیمان بسیار شبیه سرنوشت یاسر عرفات، رهبر فلسطینی‌ها بود.»

حال سلیمان کاملا خوب بود
نجیب جبراییل، مشاور قبطی عمر سلیمان نیز نسبت به مرگ طبیعی سلیمان شبهه وارد می‌کند و می‌گوید: «حال سلیمان کاملا خوب بود. او از هیچ بیماری قلبی‌ای رنج نمی‌برد. همه می‌دانستند که او در دبی در امارات متحده عربی زندگی می‌کند، برای همین خبر مرگش همه را شوکه کرد، این مساله باعث می‌شود که شبهات بسیاری نسبت به مرگش وارد کنند، مثلا تا کنون هیچ بیانیه‌ای از سوی بیمارسنانی که در آن بستری بود یا یک طرف مصری صادر نشده است. آنها حتی بدون کالبدشکافی و بررسی جسد وی اقدام به دفن او کرده‌اند.»
وی همچنین می‌گوید: «قتل سلیمان نشانه بارزی از اختلاف‌های سنگین شورای نظامی با ریاست جمهوری است. نیروی نظامی تمایل بسیاری به حذف سلیمان داشت، وی تنها کسی بود که از زدو بندهای پشت پرده آنها خبر داشت و در جریان بسیاری از دسیسه‌ها و فسادها و تبانی‌ها بود. بر خلاف بسیاری از چهره‌های حکومت سابق عمر سلیمان در هیچ کدام از کشتارهای انقلاب دست نداشت و ثابت نشد که حتی در یک مورد دستور به قتل یک نفر را داده باشد.»
پروفسور بنیامین دایوز، استاد حقوق در دانشگاه تولیدو در امریکا نیز از مقام‌های امریکایی خواست که جسد سلیمان را کالبدشکافی کرده و دلایل مرگ او را اعلام کنند. وی نیز معتقد است که مرگ ناگهانی سلیمان این شبهه را ایجاد می‌کند که مرگ وی طبیعی نبوده است.
دایوز همچنین می‌گوید: «سلیمان چهره امنیتی بسیار مهمی بوده است، وی کسی بود که خود شخصا در برخی شکنجه‌های اسلام‌گرایان تندرو از جمله فردی موسوم به اللیبی نظارت داشته است. این نشان می‌دهد که وی حامل چه اسرار مهمی بوده است. از این رو مقام‌های امریکایی باید تحقیق بیشتری درباره دلایل مرگ مشکوک او کنند.»
واکنش مبارک به خبر مرگ سلیمان

در همین رابطه منابع نزدیک به زندان طره، محل حبس حسنی مبارک می‌گویند که وی به محض شنیدن خبر مرگ سلیمان به شدت افسرده شده و فغان گریه سر داده است. حال مبارک به اندازه‌ای دگرگون شده است که پزشک‌های معالج او برای آرام کردن وی مجبور به تزریق داروهای آرام‌بخش قوی شده‌اند. پس از آن وی ۱۵ ساعت خوابیده است و هنگامی که بیدار شده نیز همچنان افسرده و ناراحت بوده است.

منابع: روزنامه‌‌های الشرق قطر، الوفد مصر، الاهرام، الوسط، الرای قطر، المصر الیوم و الشروق مصر
 ۲۶۳۴۹

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *