عملکرد جانبازان و معلولین ایران در سال ۹۱

۲۸م اسفند ،

به گزارش فارس، ورزش جانبازان و معلولین در سالی که گذشت یکی از پرافتخارترین سال‌های خود را پشت سر گذاشت.

پیام مقام معظم رهبری به ورزشکاران پارالمپیکی:

«افتخاراتی که در مسابقات جهانی به دست آوردید، مایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی خرسندی و سرافرازی و شادمانی ملت ایران است. صمیمانه از همه‌ی شما تشکر می‌کنم.

پایبندی‌هایی که به ارزش‌ها و احکام اسلامی نشان دادید نیز در خور قدردانی و سپاس جداگانه است. خداوند همواره شما را سربلند بدارد.»

کاروان ورزشی جانبازان و معلولین امسال حضور در بازی‌های پارالمپیک لندن را در دستور کار خود داشتند و از همان روزهای ابتدایی سال اردوهای خود را با جدیت برای افتخارآفرینی در این مسابقات آغاز کردند؛ اردوهایی که نسبت به قبل با امکانات مالی و معنوی بیشتری برگزار شده بود به طوری که محمود خسروی‌وفا، رئیس این فدراسیون و کمیته ملی پارالمپیک در این باره گفت:‌ اردوها نه تنها بهتر از اردوهای رشته‌های المپیکی برگزار شد بلکه از نظر حقوق هم ۵۰ هزار تومان در ماه بیشتر از ورزشکاران المپیکی به پارالمپیکی‌ها پول می‌دادیم.

* مدیریت بدون حاشیه و کم هزینه خسروی‌وفا

بدون شک مدیریت بدون حاشیه و کم هزینه محمود خسروی‌وفا را بر این فدراسیون باید از عوامل اصلی موفقیت این فدراسیون نه تنها در سالی‌ که گذشت بلکه در سال‌های قبل دانست.

خسروی‌وفا که از مدیران موفق بعد از انقلاب بوده است کاروان ورزشی‌اش در پارالمپیک لندن بهترین نتایج را کسب کرد به طوری‌که درخشان‌ترین نتایج در تاریخ ورزش ایران چه در رده اشخاص سالم و چه در معلولین با کسب جایگاه یازدهم در بین ۱۶۴ کشور شرکت کننده با ۱۰ طلا، ۷ نقره و ۷ برنز در پارالمپیک لندن به دست آمد.

* کسب اولین‌ها در لندن

کسب اولین مدال طلا در رشته دوها در تاریخ المپیک و پارالمپیک، کسب اولین مدال طلا و برنز و رکوردشکنی در المپیک و پارالمپیک توسط بانوی تیرانداز ایران زهرا نعمتی در تیراندازی با کمان و همچنین کسب مقام قهرمانی تیمی در رشته وزنه‌برداری برای اولین بار از اولین‌های تاریخ ورزش جانبازان و معلولین بود که در لندن اتفاق افتاد.

همچنین مقام معظم رهبری در پیام خود برای اولین بار علاوه بر موفقیت ورزشی، از موضوع پایبندی به احکام و ارزش‌های اسلامی توسط ورزشکاران پارالمپیکی به صورت جداگانه تقدیر کردند.

* رکورد شکنی تاریخی کوه خنده

یکی از تاریخی‌ترین نتایج پارالمپیک لندن با رکوردشکنی تاریخی سیامند رحمان رقم خورد. سیامند رحمان با مهار وزنه ۲۷۰ کیلوگرمی در همان حرکت اول رکورد پارالمپیک را شکست و مدال طلای خود را قطعی کرد. رحمان در حرکت دوم هم وزنه ۲۸۰ کیلویی را مهار کرد. ملی‌پوش ایران برای حرکت سوم خود به رکورد جهان که ۲۹۱ کیلوگرم و متعلق به خودش بود حمله کرد و پس از غلبه بر آن وزنه‌ای ۱۰ کیلو سنگین‌تر یعنی ۳۰۱ کیلوگرم را درخواست کرد که تا آستانه مهار آنهم پیش رفت، اما شانس یارش نبود و داوران حرکت او را تأیید نکردند.

به هر حال مانند المپیک که قوی‌ترین مرد جهان یک ایرانی بود، عنوان قوی‌ترین مرد پارالمپیک هم به ملی‌پوش توانمند ایران رسید. سیامند رحمان که هیچگاه خنده از لبانش دور نمی‌شد با رکوردشکنی تاریخی کارنامه درخشان کاروان پارالمپیک را کامل کرد.

* جانبازان و معلولین بر سکوی افتخار

کاروان ورزشی دلوار در ۱۳ رشته ورزشی در پارالمپیک لندن شرکت کرد که در این بین دو و میدانی با ۵ طلا، ۵ نقره و ۳ برنز و بعد از آن وزنه‌برداری با ۴ طلا، یک نقره و یک برنز بهترین عملکرد را داشتند.

البته از عملکرد خوب رشته‌هایی مانند تیراندازی با کمان هم که برای اولین بار در تاریخ پارالمپیک موفق به کسب مدال شده بود نباید به سادگی گذشت؛ هر چند که از والیبال نشسته و فوتبال ۷ نفره انتظار مدال‌های خوش‌رنگ‌تری می‌رفت.

در هر صورت ورزشکاران جانباز و معلول سال ۹۱ را هم مانند سال‌های قبل با موفقیتی بی‌نظیر به پایان رساندند، موفقیتی که در صورت توجه بیشتر به این ورزشکاران پتانسیل رسیدن به جایگاه‌های‌ بالاتر را دارند.


Varzesh3.com | ورزش ۳
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *