عملیاتی شدن جدایی اینترانت از اینترنت

۰۷م اسفند ، موبنا- معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آغاز فاز دوم شبکه ملی اطلاعات قبل از ورود به سال ۹۲ خبر داد.

علی حکیم جوادی با اشاره به آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات تصریح کرد: شبکه ملی اطلاعات بر اساس قانون برنامه پنجم در حال انجام است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه آنچه که در دو سال ابتدای قانون برنامه پنجم توسعه در خصوص شبکه ملی اطلاعات باید عملیاتی می شد مربوط به طراحی مفهومی شبکه ملی اطلاعات و اتصالات در دستگاه های اجرایی بود، افزود: خوشبختانه بخش عمده‌ای از دستگاه‌ها اتصالات مربوطه را انجام داده‌اند و سایر دستگاه‌ها که اتصالات شبکه ای خود را تکمیل نکرده اند تا پایان امسال برای اتمام این عملیات فرصت دارند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از بخش‌های شبکه ملی اطلاعات، ایجاد شبکه در بخش آموزش و پرورش و آموزش عالی بود که فاز اول آن در قالب شبکه عملی کشور افتتاح شد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دربارهٔ زمان دسترسی مردم به شبکه ملی اطلاعات نیز گفت: بحث دسترسی مردم به شبکه ملی اطلاعات تا پایان برنامه در دستور کار است که خوشبحتانه عملیات فنی در این خصوص انجام شده است که در این راستا به صورت آزمایشی شبکه داخلی اینترانت از اینترنت جداسازی شد و آمادگی این را داریم که در یک برنامه زمانبندی اینترانت از اینترنت تفکیک شود.

وی گفت: بخشی ازاین دسترسی مربوط به خدمات G2G (ارتباط دستگاه های دولتی بایکدیگر) است که در حال انجام است و بخش دیگرنیز دسترسی G2C است که ارایه خدمات از دستگاه های دولتی به مردم را شامل می‌شود و با انتقال هاست‌ها (میزبانی) به داخل کشور خدمات به مردم نیز آغاز شده است و ارایه این خدمات دیگر از طریق اینترنت برقرار نمی‌شود.

حکیم جوادی با بیان اینکه برنامه های مذکور در مرحله اول شبکه ملی اطلاعات در دستور کار قرار داشت، گفت: فاز بعدی تکمیل شبکه ملی اطلاعات مربوط به سال آینده است که قبل از آغاز سال ۹۲ مرحله دوم تکمیل این شبکه را آغاز کرده‌ایم.

رییس سازمان فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: مرحله دوم شبکه ملی اطلاعات بحث به اشتراک گذاری اطلاعات بین دستگاه های دولتی و حرکت به سمت ارایه خدمات الکترونیکی دولتی است که خوشبختانه در این زمینه نیز تاکنون خدمات بسیاری احصا شده و درحال انجام است که امیدواریم با تامین منابع مالی پروژه با توجه به ابعاد وسیعی که شبکه ملی اطلاعات دارد، در تکمیل این شبکه مشکلی نداشته باشیم.

IT Iran
باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *