عوارض عینک های آفتابی غیر استاندارد

۳۱فروردین،
ممتاز نیوز : هرمز شمس اظهار داشت: استفاده از عینک ضد آفتاب با توجه به گرما و شدت آفتاب در ایران بسیار ضروری است.

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از سیمرغ ؛ استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: وجود اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمز موجود در اشعه آفتاب برای چشم زیان بخش است به همین خاطر استفاده از عینک ضد اشعه به اشخاص پیشنهاد می گردد.

متخصص چشم و شبکیه چشم افزود: بسیار دیده شده که اشخاص از عینک آفتابی استفاده می کنند و فکر می کنند مفید است در حالی که اگر این عینک فیلتر ضد اشعه نداشته باشد، نه تنها مفید نیست بلکه مضر و خطرناک نیز هست.

وی تصریح کرد: به سبب آنکه رنگ عینک آفتابی دودی و تاریک است بر اثر استفاده از آن مردمک چشم باز شده و گشاد می گردد و بدین ترتیب اشعه به طور ناخواسته و به راحتی وارد چشم شده و سبب تخریب لنز و عدسی چشمی می گردد و عوارض مختلفی ایجاد می کند از جمله سبب آب مروارید می شوند.

شمس بیان داشت: این عوارض بر اثر اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمز که قسمتی از اشعه آفتاب است و با چشم دیده نمی شود به وجود می آیند پس اشخاص باید بدانند استفاده از عینک آفتابی اگر این اشعه ها را فیلتر نکند، هیچ مزایایی ندارد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: عینک ضد اشعه واقعی به رنگ زردرنگ و مایل به خاکستری است البته چون در بازار با رنگ های تیره ، مخلوط می شوند تا عمل دیدن در آفتاب بهتر انجام شود؛ به رنگ های مختلف در بازار دیده می گردد.

وی ادامه داد: اندازه گیری و تعیین درصد ضد اشعه بودن عینک های ضد اشعه با وسایل مخصوصی انجام می گردد که مختص عینک سازی ها و عینک فروشی ها است.

این متخصص چشم تصریح کرد: در تمام ساعاتی که فرد در معرض آفتاب است باید از عینک ضد اشعه استفاده کند چرا که بر اثر ورود اشعه های ماورای بنفش و مادون قرمز سرطان های سطحی چشم بسیار شایع شده اند.

شمس استفاده از عینک ضد آفتاب و ضد اشعه را برای کودکان نیز ضروری دانست و گفت: چشم کودکان شفاف تر است و اشعه را بسیار راحت تر نفوذ می دهند بنابراین کودکانی که در آفتاب بسیار تردد می کنند باید از عینک ضد آفتاب و ضد اشعه استفاده کنند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران دربارهٔ عینک های فتوکرومیک گفت: عینک فتوکرومیک نیز همان عینک آفتابی است و مانع عبور اشعه نمی شود.

وی ادامه داد: عینک فتوکرومیک فقط خوب دیدن در آفتاب را تسهیل می کند و نقش محافظتی برای چشم ایفا نمی کند.

هرمز شمس افزود: اشخاصی که از عینک طبی استفاده می کنند می توانند با مراجعه به عینک سازی ها، از آنها بخواهند که فیلتر ضد اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمز نیز بر روی عینک طبی شان در نظر گرفته و اضافه شود تا چشم های شان از مضرات این اشعه ها محفوظ بمانند.

منبع:ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *