عوارض مصرف خودسرانه دارو در سالمندان بیش از سایرین است

۰۷اردیبهشت۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

عوارض مصرف خودسرانه دارو در گروه سنی سالمندی بیش از سایرین است و تشدید عوارض در این گروه دو چندان است.

حسین نحوی نژاد، رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران افزود: مصرف مختلف انواع دارو ابزار شگفت انگیزی برای مراقبت از همه گروه های سنی محسوب می گردد اما اشخاص سالمند بیش از سایرین ادامه حیات خود را مدیون مصرف داروها و واکسن های تازه و پیشرفته می باشند.

وی در ادامه اظهار داشت: به سبب بالا رفتن سن، آب بدن و بافت عضلانی تقلیل پیدا می کند و در عوض بافت چربی بیشتری در بدن سالمند ایجاد می گردد.

وی گفت: در این وضعیت ممکن است مدت بقا یک دارو در بدن و نیز مقدار جذب آن توسط بدن تغییراتی ایجاد نماید و کلیه و کبد فرد سالمند که وظیفه تجزیه بسیاری از داروها را بر عهده دارند فاقد عملکرد طبیعی خود می باشند و با سرعت کمتری سموم بدن را ترک می کنند.

نحوی نژاد در ادامه اظهار داشت: سالمندان و اطرافیان آنها باید بدانند که به سبب تغییر عملکرد بافت های بدن در سنین بالا، باید داروها و مکمل ها را طبق تجویز پزشک مصرف کنند تا دچار عوارض جانبی احتمالی آنها نشوند.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندی اظهار داشت: سالمندان باید داروها را دقیقا به مقدار و در فاصله زمانی که پزشک تجویز کرده است، مصرف نمایند.

وی گفت: همیشه در خصوص عوارض جانبی داروها که از قبل در شما ظاهر شده است نظیر بثورات پوستی، اختلال گوارشی، سرگیجه و عدم اشتها به پزشک معالجتان اطلاع دهید./ح


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ