عکس/تخریب‌میراث‌جهانی‌یونسکودرسوریه

۰۶اردیبهشت۹۲ به نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است

صراط:بخشی از مسجد جامع شهر چند هزار ساله حلب در سوریه که در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسیده است، تخریب شد.

به گزارش الجزیره، در جریان درگیری های شدید بین ارتش سوریه و تروریست های مسلح در بخشی از شهر تاریخی حلب، روز قبل (چهارشنبه) مناره مسجد جامع این شهر متعلق به قرن یازدهم میلادی و سلسله بنی امیه منفجر شد.

این مسجد از چند ماه پیش در اختیار تروریست های مسلح بوده اما محله های اطراف آن هنوز صحنه درگیری میان تروریست های مسلح مرتبط با القاعده و ارتش سوریه است.

مناره مسجد جامع حلب در شرایطی منفجر شد که اکتبر سال قبل سازمان یونسکو با نام بردن از این مسجد به عنوان یکی از زیباترین مساجد جهان اسلام، از طرف های درگیر خواست تا از این مکان تاریخی مراقبت کنند. براساس گزارش ها سایر بخش های این مسجد تاریخی نیز به شدت آسیب دیده و نسخه های خطی قرآن آن نیز غارت شده است.

در روزهای پایانی ماه سپتامبر نیز با تشدید درگیری ها در حلب، صدمات بسیاری به آثار تاریخی این شهر وارد شد که در آن مغازه های چوبی منطقه بازار حلب که آن نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، در آتش سوخت، حدود ۷۰۰ مغازه بطور کامل تخریب شد و درگیر های شدیدی نیز در ارگ تاریخی این شهر رخ داد.

در این شرایط سازمان یونسکو با ابراز نگرانی از شرایط آثار تاریخی سوریه، همچنین نگران سرقت آثار تاریخی از موزه ها و محوطه های تاریخی سوریه است که در ماه های اخیر به سبب کاهش کنترل و نظارت دستگاه های دولتی گزارش هایی از سرقت آثار تاریخی از آنها انتشار یافته است.

در این شرایط کارشناسان وضعیت دژ «شجاعان» با قدمتی ۹۰۰ ساله برجای مانده از جنگ های صلیبی، شهر تاریخی «دارا»، شهر تاریخی «پالمیرا»، محوطه تاریخی «تل العشری»، شهر تاریخی «دارکوش»، شهر تاریخی «دیر اززور»، محوطه تاریخی «تل- ال آشارنا»، محوطه ی تاریخی تپه «تل هاساکا» و محوطه تاریخی «تال الشیر» را نیز بحرانی اعلام کرده و خواستار توجه نهادهای بین المللی از جمله سازمان یونسکو به این آثار تاریخی شدند.


– برگزیده
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ