غارعلیصدر همدان پذیرای گردشگران نوروزی

۱فروردین ۱۳،

غار علیصدر همدان به عنوان بهشت خاموش ایران زمین هم اکنون آماده پذیرایی از گردشگران نوروزی است که قصد سفر به همدان را دارند.

به گزارش ایرنا، غار علیصدر به عنوان شگفت انگیزترین غار آبی جهان ، تنها غار تالابی کشورمان به شمار می رود.

این غار بر اساس نظر کارشناسان مطرح زمین شناسی دنیا یک از بی نظیر ترین و بزرگ ترین غارهای آبی جهان است که شکل گیری آن به دوره ژوراسیک دوره دوم زمین شناسی بر می گردد.

غار علیصدر در سال های ۱۳۴۱ و ۴۲ توسط تعدادی از کوه نوردان و غار نوردان گروه سینای همدان شناسایی شد و قایقرانی در این غار با وسایل ابتدایی در سال ۴۶ به همت دست اندرکاران امر و تعریض دهانه غار امکان پذیر شد.

نام این غار برگرفته از نام روستای علیصدر است که طی سالیان قبل علی سد و علی سرد نیز گفته می شده است.

بر اساس تحقیقات و مستندات موجود بخش های ورودی غار در دوره صفویان مورد استفاده مردمان آن زمان قرار می گرفته به طوری که از مدخل ورودی به عنوان پناهگاه و از آب آن به صورت آب انبار برائ مصرف کشاورزی استفاده می شده است.

دمای داخل غار حدود ۱۶ درجه و دمای آب ۱۲ درجه سانتیگراد ثابت است PH آب تقریبا خنثی است و عمق آب بین نیم تا ۱۴ متر اندازه گیری شده است.

سختی آب غار علیصدر بالا بوده و از نوع آهکی است بنابراین استفاده از آن برائ آشامیدن پیشنهاد نمی شود، علیصدر غاری زنده است که هیچ گونه گاز سمی در آن یافت نمی شود و به سبب وجود جریان هوا تنگی نفس در آن احساس نمی شود همچنین به سبب عدم وجود نور خورشید هیچگونه حیات جانوری در این غار دیده نشده است.

تاکنون ۳/۱۱ کیلومتر از مجموع دهلیزهای این غار در مراحل مختلف شناسایی و حدود ۲/۳ کیلومتر آن مورد بازدید علاقمندان قرار می گیرد.

غار علیصدر در ۷۰ کیلومتری شمال غربی همدان و در یکی از مرتفع ترین مناطق استان در امتداد رشته کوه زاگرس واقع شده است . ارتفاع غار از سطح دریا دو هزار و ۱۸۰ متر است.

به گفته کارشناسان میراث فرهنگی استان همدان هر ساله بخش اعظمی از گردشگران و مسافران نوروزی این استان، بیشترین ساعات خود را در غار علیصدر می گذرانند.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان در این باره گفت: غارعلیصدر از نقاط محوری استان همدان در جذب گردشگران داخلی و خارجی است که همه ساله شاهد استقبال بسیار مطلوب مسافران از این غار هستیم.

ˈعلیرضا ایزدیˈ روز شنبه در گفت وگو باخبرنگار ایرنا افزود: وجود غارعلیصدر به عنوان جذابترین غار آبی جهان در محدوده جغرافیایی شهرستان کبودرآهنگ یک ظرفیت برائ استان همدان به شمار می رود.

وی اضافه کرد: هر ساله افزون بر ۷۰۰ هزار گردشگر داخلی و خارجی از غار علیصدر به عنوان یکی از پدیده های شگفت انگیز جهان بازدید می کنند.

وی، ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در بخش خدماتی ، رفاهی و صنایع دستی را از دیگر ره آوردهای وجود این غار شگفت انگیز در منطقه کبودرآهنگ عنوان کرد.

مدیر عامل شرکت توریستی، تفریحی علیصدر نیز در این باره گفت: غار علیصدر یک پدیده شگفت انگیز از عجایب خلقت باری تعالی یکی از ۱۰ غار مهم دنیا محسوب می گردد.

ˈحسن اسلامیانˈ با بیان اینکه سالانه حدود ۷۰۰ هزار نفر از غار علیصدر دیدن می کنند که در دنیا مقام دهم را دارا است افزود: دریاچه زیبای غار علیصدر تداعی کننده بهشتی خاموش در استان همدان است.

وی اظهار داشت: غار علیصدر از غارهای تحکیم یافته است که در طول پنج میلیون سال قبل هیچگونه ریزشی در آن صورت نگرفته است چراکه ˈاستالاکمیت هایˈ موجود در غار با عمری به همین میزان دیده می گردد.

مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر همدان خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از ۱۱ کیلومتر از مجموع دهلیزهای این غار در مراحل مختلف شناسایی شده و بیش از سه کیلومتر آن مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

وی یادآور شد: هتل سه ستاره ، سوییت های اقامتی ، رستوران، کافی شاب، بازارچه سوغات ، شهربازی، نمازخانه ، سینما چهار بعدی ، عکاسی ، فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی و کباب خانه از جمله خدمات قابل ارایه در این غار است.

استان همدان دارای هزارو ۸۳۰ اثر تاریخی ،فرهنگی و طبیعی است که حدود ۹۰۰ مورد از آنها ثبت جهانی شده که همواره مورد اقبال هموطنان و همچنین میهمانان خارجی بوده است.


– برگزیده
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ