غلامحسین نوذری نامزد ایران برای دبیرکلی اوپک شد

وزیر نفت در نامه‌ای به دبیرخانه اوپک، غلامحسین نوذری وزیر اسبق نفت در دولت نهم را به عنوان نامزد پیشنهادی ایران برای دبیرکلی سازمان اوپک معرفی می‌کند.

به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، رستم قاسمی وزیر نفت با صدور حکمی، غلامحسین نوذری وزیر اسبق نفت در دولت نهم و مدیر عامل اسبق شرکت ملی نفت ایران را به عنوان نامزد پیشنهادی وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران برای دبیرکلی اوپک معرفی می کند.

همزمان با آغاز شمارش معکوس برای برگزاری یکصد و شصت و یکمین اجلاس وزیران نفت عضو اوپک، چهار کشور ایران، عربستان سعودی، عراق و اکوادر برای تصاحب صندلی دبیرکلی اوپک برنامه ریزی کرده اند.

رستم قاسمی وزیر نفت با تاکید بر اینکه یکی از موضوعات مورد بررسی در نشست آینده سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در وین، انتخاب دبیر کل تازه این سازمان است، تاکید کرده است: ایران نیز نامزدی برای این مقام معرفی می کند.

به گفته این عضو کابینه دولت دهم نشست بعدی اوپک، جلسه‌ای است که موضوعات مختلفی از جمله انتخاب دبیر کل اوپک در آن مطرح می شود و ما هم کاندید خواهیم داشت. کابینه عراق غضبان ۶۷ ساله را برای احراز پست دبیر کلی اوپک معرفی کرده است. وی هم اکنون مشاور ارشد نخست وزیر عراق است .

غضبان در سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ میلادی وزیر نفت عراق بوده است . به اعتقاد کارشناسان انرژی ایران و عراق قصد دارند با اتحاد مشترک خود در نشست اوپک مانع از انتخاب نامزد معرفی شده از سوی عربستان برای احراز پست دبیر کل اوپک شوند .

عربستان پیش از این مجید المنیف را برای احراز این پست معرفی کرده است. اکوادور نیز ویلسون پاستور وزیر نفت این کشور را برای احراز این پست معرفی کرده است .

دبیرکلی اوپک بالاترین مقام اجرایی اوپک است که هم اکنون در اختیار عبدالله البدری لیبیایی قرار دارد. دوره مسوولیت وی تا پایان سالجاری میلادی به پایان می رشد و اعضا باید گزینه جایگزینی را برای وی بیابند.

از سوی دیگر، همزمان با آغاز رقابت ایران و عربستان سعودی، اکوادور به عنوان کوچکترین تولید کننده نفت اوپک در حال معرفی نامزدی برای جایگزینی با عبدالله البدری لیبیایی است.‌

گفتنی است،اعضای اوپک قرار است در نشست آتی خود که ۲۵ خرداد (۱۴ ژوئن) در وین برگزار می شود در مورد انتخاب دبیرکل جدید اوپک بحث کنند. عراق تمیر قضبان مشاور نفتی مالکی و عربستان مجید المنیف نماینده دائم خود در اوپک را برای این مقام نامزد کرده اند.


آخرین اخبار

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *