فاصله کمتر از سه سال در بارداری سلامت مادر را به خطر می اندازد

۳۰ آبان ،

فاصله کمتر از سه سال در بارداری سلامت مادر را به خطر می اندازد.

به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران به نقل از وب دا، عضو مرکز تحقیقات سلامت زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بارداری های چهارم و بیشتر، بارداری زیر ۱۸ سال و بالای ۳۵ سال نیز از دیگر مواردی است که هم سلامت مادر را به خطر می اندازد و هم برای سلامت جنین و نوزاد آینده خطرساز است.

زهره غلامی اول با بیان اینکه یکی از موثرترین راههای کاهش خطرات ناشی از اینگونه بارداری ها استفاده از خدمات تنظیم خانواده است، خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از عوامل خطر ناشی از بارداری های ناخواسته زن و شوهر، هر دو مسئول می باشند. بنابراین لازم است آنها یک روش مناسب پیشگیری از بارداری را انتخاب و به موقع استفاده کنند.

کارشناس پرستاری بیمارستان تخصصی زنان ام البنین مشهد با بیان اینکه زمان آغاز استفاده از روش انتخاب شده تنظیم خانواده برای مادران شیرده و غیر شیرده متفاوت است، تصریح کرد: بدین ترتیب که باید مادرانی که فقط با شیر خود نوزادشان را تغذیه کنند۴۰ روز پس از زایمان (چون تا ۴۰ روز احتمال حاملگی کمتر است) و مادرانی که اصلاً شیر خود را به نوزاد نمی دهند یا از شیر کمکی استفاده می کنند،۲۰ روز پس از زایمان استفاده از روش پیشگیری را آغاز کنند.

زهره غلامی اول خاطر نشان کرد: پیشنهاد می گردد زنان پس از زایمان، هر چه زودتر برای رعایت فاصله گذاری بین فرزندان و حفظ سلامت خانواده خود روش پیشگیری از بارداری مناسبی را با همفکری و مشورت با کارکنان بهداشتی انتخاب کنند.

وی همچنین در خصوص تغذیه پس از دوران زایمان و شیردهی مادران اظهار داشت: رژیم غذایی مادران شیرده بعد از زایمان در مقایسه با غذای زنان باردار نیاز به کالری و پروتئین بیشتری دارد. زیرا باید پروتئین و کلسیم و سایر موادی که مادر در اثر شیردهی از دست می دهد تامین شود. در ضمن برای جلوگیری از کم خونی و کمبود ویتامین ها مصرف روزانه یک قرص آهن و یک قرص مولتی ویتامین تا سه ماه پس از زایمان برای مادر تجویز می گردد./ع۲


باشگاه خبرنگاران
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ