فرار پناهجویان آفریقایی از اروپا به آفریقا به خاطر کرونا

پناهجویان آفریقایی که خطر غرق شدن را به جان می‌ خریدند تا به اروپا برسند، حالا به خاطر کرونا از اروپا به آفریقا برمی‌گردند؛ آنها برای رسیدن به سواحل آفریقا بیش از ۵ هزار یورو به قاچاقچیان پول می‌دهند.

به گزارش ممتازنیوز به نقل از ایسنا، رسانه‌های اسپانیا و مراکش گزارش داده‌اند که شماری از مراکشی‌هایی که به طور غیرقانونی به اسپانیا مهاجرت کرده‌اند، به خاطر ترس از مبتلا شدن به ویروس کرونا دوباره به کشورشان بازمی‌گردند.

حدود ۱۰۰ تن از پناهجویان در اواخر ماه مارس با دو قایق لاستیکی به مراکش گریختند. هریک از پناهجویان پنج هزار و ۴۰۰ یورو برای فرار از اروپا به سواحل آفریقا به قاچاقچیان پول پرداخت کردند. قبلا هزینه رفتن از این مسیر به اروپا ۴۰۰ تا هزار یورو بوده است.

پدیده عجیب فرار پناهجویان آفریقایی از اروپا به آفریقا را نهادهای اتحادیه اروپا هم تأیید کرده و گفته‌اند که پناهجویان آفریقایی از مناطقی از اروپا که بحران کرونا شدت یافته، فرار می ‌کنند.

اسپانیا با ۲۲۶ هزار مبتلا به کووید ۱۹ و ایتالیا با ۱۹۷ هزار نفر آلوده به ویروس کرونا در رأس کشورهای کرونازده اروپایی قرار گرفته‌اند.

بحران کرونا هر دو کشور را عملا به تعطیلی و قرنطینه کشانده و بیکاری را دامن‌گیر مردمش کرده است. این وضعیت سبب شده گروهی از پناهجویان دوباره به کشورشان برگردند.

در یک گزارش که رسانه‌های مراکش منتشر کردند، آمده است که قایق گروهی از پناهجویان وقتی به ساحل رسیده با امواج عظیمی مواجه شد؛ به گونه‌ای که قایق‌نشینان نمی‌توانستند در ساحل پیاده شوند. پناهجویان مجبور شدند برای پیاده شدن از قایق و رسیدن به ساحل هر یک ۳۰۰ یورو بپردازند.

بر اساس گزارش دویچه‌وله، بازگشت پناهجویان از ایتالیا هم ادامه دارد و پلیس این کشور از فعالیت مافیا برای بازگرداندن پناهجویان به آفریقا گزارش داده است.

انتهای پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ