فرمانده نیروی هوایی: ارتش بخشی جدایی‌ناپذیر از انقلاب است

امروز ۱۹ بهمن به پاس گرامیداشت بیعت تاریخی همافران نیروی هوایی ارتش با امام خمینی (ره) در سال ۱۳۵۷، در تقویم رسمی کشور با عنوان «روز نیروی هوایی ارتش» ثبت شده است.

به گزارش ممتازنیوز به نقل از ایسنا، ۴۱ سال پیش در چنین روزی و در شرایطی که تنها یک هفته از ورود آیت‌الله سید روح‌الله خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به کشور گذشته بود و شایعه‌ کودتای ارتش، روز به روز فراگیرتر می‌شد و مردم همچنان ارتش را در مقابل خود می‌دیدند؛ همه نگران آینده‌ای مبهم و در هراس از روزی که درگیری نهایی ارتش و مردم بخواهد سرنوشت نهایی انقلاب را رقم بزند، بودند و حتی عده‌ای خود را برای نبرد مسلحانه برای حصول پیروزی نهایی آماده می‌کردند، جمعی از کارکنان نیروی هوایی ارتش در اقدامی غیرمنتظره با حضور در اقامتگاه امام راحل در مدرسه‌ علوی تهران همبستگی خود با مردم در انقلاب اسلامی را اعلام کردند و به صفوف ملت پیوستند.

امام خمینی(ره) در دیدار همافران نیروی هوایی ارتش: درود بر شما که به دامن قرآن پیوستید

همافران نیروی هوایی ارتش ۱۹ بهمن ۱۳۵۷ در محل اقامت امام خمینی(ره) با ایشان دیدار کردند و در محضر رهبر انقلاب اسلامی «سلام نظامی» دادند.  امام راحل در این دیدار خطاب به ارتشیان فرمودند: درود بر شما که قدر نعمت خدا را دانستید و به دامن قرآن پیوستید. من امیدوارم سایر افرادی که در آن خدمت هستند آنها هم وظیفه خودشان را بفهمند و به ملت بپیوندند. ما صلاح شما را می‌خواهیم. ما می‌خواهیم که شماها آزاد باشید. ما می‌خواهیم که مملکت را شما مستقل کنید. ما می‌خواهیم دیگر کسانی که می‌خواهند در شما تصرف کنند اینها نباشند و دست اجانب کوتاه باشد. خداوند نصرت به همه شما عنایت کند.

فرمانده معظم کل قوا: بیعت ارتش با امام انقلاب ضربه‌ای عجیب به رژیم طاغوت بود

آیت الله سید علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرماندهی کل قوا طی بیاناتی نیز در دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش در تاریخ ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ با اشاره به حضورشان در دیدار همافران نیروی هوایی ارتش با امام خمینی (ره) تصریح کردند: حادثه‌ نوزدهم بهمن در سال ۵۷، یک حادثه‌ تعیین‌کننده بود. نیروی هوایی در دوران رژیم طاغوت، در واقع نزدیک‌ترینِ بخش‌های ارتش آن روز به دستگاه طاغوت و به نظام سیاسی وابسته‌ به آمریکا بود. هیچ‌ کدام از بخش‌های دیگر ارتش آن روز، به قدر نیروی هوایی مورد اعتماد و اطمینان و امید رژیم طاغوت نبودند.

ایشان با تاکید بر اینکه درست از همین بخش (نیروی هوایی)، رژیم طاغوت یک ضربه‌ سهمگین خورد، فرمودند: این ضربه‌ سهمگین که عرض می‌کنیم، به معنای واقعی کلمه است؛ یعنی ارتش، با آن نظمی که درست کرده بودند، با آن فضایی که برای ارتش به وجود آورده بودند، ناگهان جمعی از کارکنان همین ارتش – آن هم از آن بخش حسّاس نیروی هوایی که این‌قدر مورد اعتماد آنها بود – بیایند با امام انقلاب، با رهبر انقلاب بیعت کنند؛ نه مخفیانه، [بلکه] روز روشن، آشکارا و با بلند کردن کارت‌های شناسایی روی دستشان! بنده آنجا بودم؛ در خیابان ایران که اینها داشتند می‌آمدند به طرف مدرسه‌ محل سکونت امام، همین‌طور گروه‌گروه – مثل گروهان‌گروهان – پشت سر هم حرکت می‌کردند و شعار می‌دادند و کارت‌های شناسایی‌شان را بالای دست‌شان گرفته بودند؛ خیلی حادثه‌ عجیبی بود؛ یعنی درست مصداق این آیه‌ شریفه:  فَأَتاهُمُ اللهُ مِن حَیثُ لَم یَحتَسِبوا؛ از آنجایی که در حساب رژیم طاغوت نمی‌گنجید، ضربه ‌خوردند.

فرماندهی کل قوا یادآور شدند: [رژیم طاغوت] در محاسبات‌شان همه‌چیز را ممکن بود احتمال بدهند، جز این یکی را؛ و درست همین یکی که دورترین احتمال بود، اتفاق افتاد؛ یعنی نیروی هوایی ارتش آن روز با آن فرمانده‌ وابسته، با آن وابستگی‌های گوناگون – با آن وابستگی‌های فراوان ابزاری و تجهیزاتی و آموزشی و غیره – ناگهان بیاید و در کنار مردم، با امام و با رهبر انقلاب بیعت بکند؛ این ضربه‌ عجیبی بود؛ هیچ انتظارش را نداشتند. ما هم انتظارش را نداشتیم، یعنی انقلابیون و مؤمنین هم در این طرف صف، چنین انتظاری نداشتند. این در واقع رزق لایُحتسب بود: وَ مَن یَتَّقِ اللهَ یَجعَل لَهُ مَخرَجًا  وَ یَرزُقهُ مِن حَیثُ لا یَحتَسِب؛ گاهی یک کمکی، مددی، نفَسی، خونی به انسان می‌رسد از آنجایی که هیچ خیالش را نمی‌کرد و هیچ در محاسبات او نمی‌گنجید. برای این جبهه هم رزق لایُحتسب بود. ماها حساب نمی‌کردیم یعنی اصلاً به ذهن هیچ‌کدام ماها – ملّت ایران و مبارزین و انقلابیون و امام بزرگوار – چنین محاسبه‌ای نمی‌آمد که ممکن است از درون ارتش کسانی [به صحنه] بیایند. البته بنده قبل از آن، در مشهد با عناصر بسیار معدودی از ارتش ارتباطات نزدیک دوستانه‌ای داشتم و می‌دانستم با ما هم‌فکرند؛ بعضی‌های دیگر هم در تهران در داخل ارتش بودند که با بعضی از دوستان ارتباطاتی داشتند – اینها بود – امّا اینکه یک‌چنین جمعیتی با این حرکت عظیم و نمایان بلند بشوند بیایند، این واقعاً رزق لایُحتسب بود؛ قابل محاسبه نبود.

پس از انجام این دیدار و اعلام همبستگی ارتش با مردم، بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی در تحلیل‌های خود از پایان کار رژیم شاهنشاهی و نزدیکی پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران گفتند و در نهایت نیز ۳ روز بعد از بیعت همافران نیروی هوایی ارتش، انقلاب اسلامی ایران به رهبری آیت‌الله سید روح‌الله خمینی (ره) به پیروزی رسید.

فرمانده نیروی هوایی ارتش: ارتش بخشی جدایی ناپذیر از انقلاب است

امیر سرتیپ خلبان عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش در گفت‌وگو با ایسنا، به تبیین نقش ارتش در به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی پرداخت و خاطرنشان کرد: حضور کارکنان نیروی هوایی در روز ۱۹ بهمن سال ۱۳۵۷ در مدرسه علوی و رژه در برابر امام خمینی(ره) تابوشکنی بود که رخ داد و کمر رژیم طاغوت را شکست و به عامل مهمی در به پیروزی رسیدن نیروهای انقلاب تبدیل شد.

وی  با تاکید بر اینکه نیروهای مختلف ارتش از همان روزهای ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به بخشی جدایی ناپذیری از انقلاب تبدیل شدند، اظهار کرد: از بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در مقاطع مختلف و در تمامی برهه‌های انقلاب اسلامی هر کجا که تهدید وجود داشته، ارتش نیز در آنجا حضور داشته و به مقابله با آنها پرداخته است.

فرمانده نیروی هوایی ارتش با بیان اینکه «این حضور همچنان ادامه دارد و ارتباط ارتش با انقلاب اسلامی قطع نشده است» تصریح کرد: امروز ارتش برای مقابله با هر نوع تهدیدی آمادگی لازم را دارد و همواره در میدان مقابله با تهدیدات مختلف از آشوب‌ها و ناآرامی‌های قبل از دوران مقدس گرفته تا دوران دفاع مقدس و جاهایی که احتمالا محور مقاومت نیاز داشته باشد، ارتش حضور دارد و پشتیبانی‌های خود را انجام می‌دهد؛ چرا که ارتش تامین امنیت مردم و حضور در کنار آنها در هر شرایطی را جزو وظایف خود می‌داند.

انتهای پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *