فصل تازه بازار مسکن در راه است

۱۱اردیبهشت،

به گزارش نوساز به نقل از خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) بیش از شش ماه از افزایش یکباره قیمت مسکن در کشور می‌گذرد اما در همین مدت خرید و فروش‌ها در بازار به گونه‌ای به سمت رکود رفت که بیشترین رکود در خرید و فروش مسکن در فروردین‌ماه امسال خود را نشان داد.

به گفته بعضی کارشناسان،‌ رکود ایجاد شده در بازار مسکن با هر رکود دیگری که تاکنون بازار با آن مواجه شده، متفاوت است؛ عده‌ای می‌گویند” این روزها مسکن دوره‌ی رکود تورمی را تجربه می‌کند”.

“رکود تورمی “حال این روزهای بازار مسکن است که با کاهش خرید و فروش و افزایش روز افزون قیمت‌ مواجه شده و مسئولان و متولیان این بخش به فکر بهبود اوضاع شرایط‌ می باشند.

در حالیکه اتحادیه کشوری مشاوران املاک، آمار خرید و فروش‌های فروردین‌ماه را حدود ۱۰۰ هزار مورد اعلام کرده است، متقاضیان مسکن از نداشتن قدرت خرید و بنگاه‌داران از کمبود خرید و فروش‌ها گلایه دارند و برای بهبود اوضاع مسکن امیدوار به آغاز فصل جابه‌جایی‌ها می باشند.

عده‌ای دیگر نیز از جمله عوامل آشفتگی بازار مسکن را “جو” ایجاد شده از گرانی قیمت‌ها در محله‌های مختلف عنوان می‌کنند و می‌گویند “تا زمان آرام شدن بازار این جو ادامه‌ دارد و سودجویان بازار مسکن مانع حل این مشکل می‌شوند”.

عده‌ای دیگر نیز توپ گرانی و سبب افزایش قیمت مسکن را به زمین ” افزایش قیمت زمین” می‌اندازند و می‌گویند” افزایش بیش از ۵۰ درصدی قیمت هر متر زمین در نقاط مختلف مهمترین سبب گرانی‌ها بوده است”.

بر این اساس با در نظر گرفتن افزایش ۵۰ درصدی قیمت مسکن باید قیمت خانه در نقاط مختلف به همین میزان افزایش داشته باشد اما در بعضی مناطق شاهد افزایش بیشتر از ۵۰ درصد بوده‌ایم.

بر این اساس در کنار افزایش نرخ ارز، بالا رفتن هزینه و دستمزد مهندسان، افزایش قیمت مصالح ساختمانی اعم از آهن،سیمان، کاشی‌ و … در مرحله ساخت از جمله عوامل افزایش قیمت عنوان می‌شود.

در این میان بیشتر مسئولان و صاحب‌نظران بخش مسکن به رونق بازار در تابستان امیدوارند و می‌گویند ” افزایش چندانی در قیمت مسکن نداریم اما وضعیت خرید و فروش‌ها پس از دوره‌ای رکود شاهد رونق می‌شود.”


آخرین خبرها
منبع: نوسازنیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ