فعالیت ۳هزار مرکز درمان اعتیاد

جام جم آنلاین: رییس اداره پیشگیری درمان و کاهش آسیب سوء مصرف مواد مخدر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: درحال حاضر سه هزار مرکز درمان اعتیاد در کشور فعال است که به روش های مختلفی از جمله متادون و شربت تریاک اقدام به درمان معتادان می کنند.

به گزارش روز چهارشنبه جام جم آنلاین از وزارت بهداشت، دکتر فیروزه جعفری با بیان مطلب فوق اظهارداشت: دانشگاه های مشهد، شیراز و قم در زمینه پیشگیری و سوء مصرف مواد مخدر موفقیتهای چشمگیری را داشته اند که از جمله دلایل موفقیت این دانشگاه ها می توان به ارتباط مستمر با ستاد وزارت بهداشت، همکاری با سازمان بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر و فعالیت گسترده کارکنان بهداشتی و درمانی در این زمینه اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه اقدامات وزارت بهداشت در حوزه پیشگیری از سوء مصرف مواد اعم از مواد مخدر سنتی، محرک و الکل طبقه بندی می شود، افزود: مهمترین برنامه و با اولویت ترین آن پیشگیری است که در گروه های سنی مختلف نوجوانان، جوانان، خانواده ها، کارمندان و کارگران، زنان خانه دار، ورزشکاران و دانشجویان در سطح کشور اجرا می شود.

دکتر فیروزه جعفری در خصوص درمان سوء مصرف مواد محرک نیز گفت: وزارت بهداشت پروتکلی را برای درمان سوء مصرف مواد محرک و همچنین عوارض مواد محرک که بیشتر در حوزه روانپزشکی می باشد تهیه کرده است که در کشور اجرایی می شود.

وی در خصوص اقدامات در خصوص پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر اظهارداشت: توزیع سرنگ و سوزن در میان افراد معتاد به منظور پیشگیری از بیماری های عفونی از جمله ایدز و هپاتیت از جمله برنامه های است که در این راستا در کشور اجرا می شود به طوری که یکی از برنامه های موفق در سطح منطقه بوده و مورد توجه کشورهای جهان قرار گرفته است.

رییس اداره پیشگیری درمان و کاهش آسیب سوء مصرف مواد مخدر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در خصوص برنامه پزشک خانواده و تاثیر آن در پیشگیری از اعتیاد و سوء مصرف مواد مخدر گفت: برنامه پزشک خانواده برنامه جامعی است که تمام ابعاد سلامت با اولویت پیشگیری از جمله پیشگیری از اعتیاد و سوء مصرف مواد مخدر در آن دیده شده است.

دکتر جعفری با اشاره به اجرای برنامه ادغام برنامه های پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر در نظام شبکه که در چند دانشگاه کشور به صورت پایلوت اجرایی شد، اظهارداشت: نتایج این برنامه که بسیار موفقیت آمیز بوده است پس از نهایی شدن در سراسر کشور اجرایی می شود.


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ