فقط ۸ درصد پیش خریداران، برای دریافت سکه مراجعه کردند/آخرین مهلت دریافت گواهی سپرده با سود ۲۴ درصد

مدیر اداره بررسیها و سیاستهای اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه تنها ۸ درصد پیش خریداران سکه برای دریافت سکه مراجعه کرده اند گفت : استقبال پیش خریداران سکه از اوراق گواهی سپرده چشمگیر است .
وی گفت : همه پیش خریداران سکه بدون در نظرداشتن موعد تحویل سکه های خود می توانند تا فردا به شعبه بانک ملی که مبادرت به پیش خرید سکه کرده اند مراجعه و به جای سکه های پیش خرید شده ، اوراق گواهی سپرده با نرخ سود ۲۴ درصد دریافت کنند.
پیمان قربانی این اوراق را دو ساله اعلام کرد و افزود : از آنجا که نرخ سود این اوراق از زمان پیش خرید محاسبه و پرداخت می شود استقبال چشمگیری از آن شده است و متقاضیان استفاده از این اوراق تا فردا فرصت دارند برای دریافت آن از شعب پیش خرید سکه اقدام کنند .
وی در پاسخ به اینکه آیا پیش خریداران سکه می توانند بخشی از مبلغ پیش خرید سکه را به گرفتن گواهی سپرده و بخش دیگر را برای دریافت سکه اختصاص دهند گفت : با توجه به روند کاهشی قیمت سکه در بازار ، بانک مرکزی برای جلوگیری از زیان پیش خریداران سکه سه روش جایگزین در نظر گرفته است .
وی علاوه بر روش” گواهی سپرده با نرخ سود ۲۴ درصد ” ، “خرید سکه با قیمت بانک مرکزی در شعب بانک ملی یا دریافت پول به جای سکه ” و نیز “دریافت گواهی طلا یا پته قابل انتقال به غیر ” را از گزینه های در نظر گرفته شده برای پیش خریداران سکه اعلام کرد .
این مقام مسئول در بانک مرکزی با تاکید بر تعهد این بانک برای تحویل سکه های پیش خرید شده گفت : پیش خریداران برای انتخاب هر شیوه مختارند و هیچ اجباری در انتخاب این شیوه ها نیست.
وی درباره میزان استقبال از اوراق گواهی سپرده به جای دریافت سکه اظهارداشت : میزان استقبال از این اوراق در پنج شنبه گذشته ۴۱ درصد بود اما با روند کاهشی قیمت سکه امروز به ۸۴ درصد رسیده است.
قربانی در پاسخ به این پرسش که ایا بیشتر پیش خریداران خرد از اوراق گواهی سپرده استفاده کرده اند یا پیش خریداران عمده گفت : استقبال افرادی که پیش خرید عمده سکه داشتند به مراتب بیشتر از خریداران خرد است.
وی افزود : بر اساس امارهای موجود حدود ۹۲ درصد افرادی که به صورت عمده سکه پیش خرید کرده اند ، یکی از شیوه های جایگزین به ویژه دریافت گواهی سپرده را به جای دریافت سکه انتخاب کرده اند.
قربانی با بیان اینکه در چهار مرحله بیش از ۹ میلیون قطعه سکه بهار آزادی سال گذشته در شعب بانک ملی پیش فروش شد ، افزود : از این میزان موعد تحویل ۱۶ درصد از سکه های پیش خرید شده فرارسیده است که بخش عمده ای از انهم وارد بازار نشده که این چنین در بازار اثر گذاشته و روند کاهشی قیمت سکه را موجب شده است.
وی درباره میزان عرضه سکه بانک مرکزی گفت : در دو سال گذشته سالانه بیش از ۲٫۲ برابر متوسط ده سال قبل سکه بهار ازادی ضرب و به بازار عرضه شده است.
مدیر اداره بررسیها و سیاستهای اقتصادی بانک مرکزی سکه های پیش خرید شده سال گذشته را که امسال موعد تحویل ان است پنج برابر متوسط عرضه ۱۰ سال گذشته و سه برابر عرضه سکه در سال ۹۰ اعلام کرد.
وی با اشاره به حجم انبوه سکه های پیش خرید شده اظهارداشت : در صورت ثابت بودن سایر شرایط انتظار می رود بازار سکه به طور بی سابقه ای زیر فشار مداوم عرضه قرار گیرد که در چنین شرایطی امکان کاهش روز  افزون قیمت سکه دور از انتظار نیست.
این مقام مسئول در بانک مرکزی با اشاره به پیش فروش سکه با موعد تحویل چهار ، شش ، هشت و نه ماهه بعد از پیش خرید گفت : عرضه سکه های پیش خرید شده تا پایان امسال ادامه خواهد یافت .

/۳۱۳۱

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *