فلوراید از پوسیدگی دندان کودک جلوگیری می‌کند

۰۱ تیرماه ،
ممتاز نیوز : متخصص دندانپزشکی کودکان گفت: وقتی دندان در معرض شدید پوسیدگی قرار گرفته باشد یعنی لکه‌های سفید رنگی روی دندان دیده شود یا دندان روند سیاه‌شدن را دنبال کند استفاده از فلوراید حتی در گروه سنی زیر ۳ سال نیز پیشنهاد می‌شود.

احمد جعفری در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: فلوراید از جمله موادی است که به تقویت دندان کمک می‌کند.

متخصص دندانپزشکی کودکان گفت: در اشخاصی که بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نمی‌کنند و از مواد قندی به مقدار بسیار استفاده می‌کنند، استفاده از فلوراید می‌تواند نقش حفاظتی در قبال پوسیدگی‌های دندان ایفا کند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: برای هر گروه سنی‌ می‌توان از فلوراید استفاده کرد، فقط روش استفاده متفاوت است.

وی افزود: برای کودکان در گروه سنی زیر ۳ سال نیز می‌توان از فلورایدتراپی استفاده کرد به شرطی که دندان در معرض شدید پوسیدگی قرار گرفته باشد یعنی لکه‌های سفید رنگی روی دندان دیده شود یا دندان روند سیاه‌شدن را در پی‌ داشته باشد.

متخصص دندانپزشکی کودکان تصریح کرد: در این گروه سنی از وارنیش فلوراید استفاده می‌کنیم و در سنین بالای ۳ سال هم مدل‌های دیگری مانند کف فلوراید، ژل یا وارنیش کاربرد دارند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: در کودکان بالای ۶ سال می‌توان از دهان شویه نیز استفاده کرد.

جعفری در پاسخ به پرسش فارس مبنی بر اینکه میزان مجاز مصرف فلوراید چقدر است، گفت: فلورایدتراپی را ۳ تا ۴ بار در طول سال می‌توان انجام داد اما دهان‌شویه را باید هر هفته بکار برد.

متخصص دندانپزشکی کودکان ادامه داد: برای استفاده از دهان شویه باید ۱۰ سی‌سی از آن را به مدت یک دقیقه در دهان نگهداشت.

وی تصریح کرد: استفاده از دهان‌شویه از ۷سالگی به بالا و به میزان یکبار در هفته به کلیه اشخاص پیشنهاد می‌شود.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *