فنلاند و سوئد در یک قدمی عضویت در ناتو

فنلاند و سوئد یک گام دیگر به ناتو نزدیک شدند.

فنلاند و سوئد در یک قدمی عضویت در ناتو

به گزارش ممتاز نیوز، سوئد و فنلاند پس از سابقه طولانی بی‌طرفی در اتحاد نظامی، یک قدم به پیوستن به ناتو نزدیک‌تر شده‌اند.۳۰ کشور عضو  ناتو روز سه‌شنبه ۵ ژوئیه (۱۴ تیر) با امضای پروتکل‌های الحاق، روند تصویب پیوستن این دو کشور به پیمان آتلانتیک شمالی را آغاز کردند.

حالا با تکمیل فرآیند پذیرش این دو کشور در ناتو، پروتکل‌های الحاق باید به تصویب پارلمان‌های همه کشورهای عضو برسد. تخمین زده می‌شود که این کار ظرف شش تا هشت ماه تکمیل شود.

همان‌طور که ترکیه اعلام کرده است، با وجود موافقت اولیه برای پیوست سوئد و فنلاند به پیمان ناتو پارلمان این کشور می‌تواند از تصویب این توافق خودداری کند چرا که کشورهای عضو ناتو باید همگی رسما الحاق کشورها به این ائتلاف را تایید کنند و هریک حق وتو دارند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پیش از این گفته بود، کشورش مشکلی با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو ندارد.

او با طرح این ادعا که “مثل اوکراین، با سوئد و فنلاند هم مشکلی نداریم” گفته بود: «اما آنها باید بدانند که قبلا هیچ تهدیدی وجود نداشت، در حالی که اکنون اگر یگان‌های نظامی و زیرساخت‌های ناتو در این دو کشور مستقر شوند، ما مقابله کرده و تهدیداتی را به همان اندازه نسبت به سرزمینی که تهدیدات علیه ما از آن ناشی می‌شود، ایجاد می‌کنیم.»

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ