فهرست برترین دانشگاههای آسیا

گردآوری توسط گروه آموزش ممتازنیوز

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از انتشار یافتن تازه ترین رتبه بندی تایمز خبر داد و اعلام کرد که سه دانشگاه صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران و صنعتی اصفهان جز ۱۰۰ دانشگاه برتر قاره آسیا قرار گرفته اند.

به گزارش ممتاز ، جعفر مهراد در گفتگو با  مهر از انتشار یافتن نتایج رتبه بندی تایمز خبر داد و گفت: تایمز دانشگاههای کشورهای جهان را منطقه بندی و برترین دانشگاههای هر منطقه را بر اساس ۱۳ شاخص متغیر رتبه بندی کرد.

وی با اشاره به دانشگاههای برتر در منطقه، آسیا اظهار داشت: دانشگاه توکیو با کسب امتیاز ۷۸٫۳ از کل امتیاز ۱۰۰ رتبه اول قاره آسیا را در اختیار دارد.

مهراد دربارهٔ رتبه های سایر کشورهای آسیایی در رتبه بندی تایمز به رتبه های دوم تا دهم اشاره کرد و گفت: رتبه دوم تا دهم به ترتیب به دانشگاههای ملی سنگاپور، هنگ کنگ، پکن، علوم و فناوری پوهانگ در کره جنوبی، شینگهوا در چین، کیوتو در ژاپن، دانشگاه ملی سئول در کره جنوبی، علوم و فناوری هنگ کنگ همچنین انستیتو علوم و فناوری کره جنوبی تعلق دارد.

وی افزود: بدین ترتیب در بین صد دانشگاه اول قاره آسیا، ژاپن، چین و هنگ کنگ هر کدام با ۲ دانشگاه، کره جنوبی با ۳ دانشگاه، بیشترین دانشگاههای برتر را به خود اختصاص داده اند.

به گفته سرپرست ISC در منطقه خاورمیانه، اولین دانشگاه در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر به فلسطین اشغالی (دانشگاه تلاویو با رتبه ۱۸) تعلق دارد. دومین دانشگاه با رتبه ۲۱ (انستیتو فناوری رژیم اشغالگر قدس) مربوط به این رژیم، در رتبه های بعدی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: ترکیه با ۵ دانشگاه شامل دانشگاه فنی خاورمیانه با امتیاز ۴۵٫۸، دانشگاه بیلکنت با امتیاز ۴۱٫۷، دانشگاه کچ با امتیاز ۴۱٫۵، دانشگاه بوغازچی با امتیاز ۳۸٫۹ و دانشگاه فنی استانبول با امتیاز ۳۸ به ترتیب با کسب رتبه های ۲۲، ۲۸، ۳۱، ۳۷ و ۳۸ بیشترین دانشگاههای برتر را در منطقه خاورمیانه دارد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در ادامه اعلام این رتبه بندی از جای گرفتن سه دانشگاه کشورمان در تازه ترین رتبه بندی تایمز خبر داد و گفت: دانشگاه صنعتی شریف با کسب امتیاز ۳۶٫۵ موفق به کسب رتبه ۴۲ آسیا در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر این رتبه بندی قرار گرفت. پس از دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه علوم پزشکی تهران با امتیاز ۲۷٫۹ در جایگاه ۶۲ دانشگاههای برتر آسیا نشسته است. رتبه سوم از آن دانشگاه صنعتی اصفهان شد.

مهردا دربارهٔ امتیاز دانشگاه صنعتی اصفهان، اظهار داشت: دانشگاه صنعتی اصفهان با کسب ۲۲٫۵ امتیاز رتبه ۹۵ برترین دانشگاههای آسیا را به دست آورده است.

مهراد دربارهٔ رتبه بندی دانشگاههای عربستان سعودی در تایمز، گفت: عربستان سعودی در رتبه بندی تایمز در سال ۲۰۲۲-۲۰۲۲ میلادی در قاره آسیا و در بین کشورهای منطقه با دانشگاههای ملک عبدالعزیز با امتیاز ۳۴٫۳ (رتبه ۴۹)، دانشگاه نفت و معادن ملک فهد با امتیاز ۲۷٫۵ (رتبه ۶۲) و دانشگاه ملک سعود با امتیاز ۲۵٫۶ (رتبه ۷۷) بعد از ترکیه و از نظر تعداد دانشگاههای همتراز با ایران قرار دارد.

وی خاطر نشان کرد: از امارات متحده عربی، لبنان و مالزی نیز هر کدام یک دانشگاه شامل دانشگاه امارات عربی متحده، دانشگاه آمریکایی بیروت و دانشگاه کابانگاسان به ترتیب با رتبه های ۸۶، ۸۷ و ۸۸ موفق به حضور در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیا شدند.

/۱۱۷/


اخبار ممتاز / دانشگاه
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *