فهرست فاسدترین کشورهای جهان+عکس

گردآوری شده توسط گروه وب گردی ممتاز نیوز

فهرست سالانه شفافیت بین الملل در مورد وجود فساد در کشورهای مختلف انتشار یافته که بر اساس این فهرست و از میان ۱۷۷ کشور جهان، دانمارک در پایین رده از فساد و سومالی به عنوان فاسدترین کشور جهان طبقه بندی شده اند.

به نقل  از خبرگزاری فرانسه نوشت: در این فهرست کشورهای جهان از عدد صفر تا ۱۰۰ طبقه بندی شده اند که عدد صفر به عنوان فاسدترین و عدد ۱۰۰ به عنوان پایین ترین سطح فساد کشور مطرح می باشند.

بر اساس این طبقه بندی، بین اعداد صفر تا ۱۰ به ترتیب از بسیار به کم کشورهای سومالی، کره شمالی و افغانستان قرار گرفته اند.

 

از ۱۰ تا ۲۰، کشورهای سودان، سودان جنوبی، لیبی، عراق، ازبکستان، ترکمنستان و سوریه قرار دارند.

 

بر اساس این فهرست از ۲۰ تا ۳۰ کشورهای میانمار، روسیه، پاکستان، اندونزی و مصر قرار دارند.

 

از ۳۰ تا ۳۵ کشورهای تایلند، فیلیپین و هند قرار داشته و رتبه ۴۰ در اختیار کشورهای یونان و چین است.

 

از ۴۰ تا ۵۰ نیز آفریقای جنوبی، برزیل، ایتالیا، عربستان سعودی، و مالزی قرار دارند.

 

 

 

از ۵۰ تا ۶۰ نیز کشورهای کره جنوبی و اسپانیا بوده و از ۶۰ تا ۷۰ نیز قطر، فرانسه و ایرلند قرار دارند.

 

از ۷۰ تا هشتاد، کشورهای آمریکا، ژاپن، هنگ کنگ و آلمان طبقه بندی شده اند.

 

رتبه ۸۰ در این طبقه بندی در اختیار کشورهای استرالیا و کانادا است.

 

از ۸۰ تا ۹۰ را کشورهای هلند، سوئیس، سنگاپور، و نروژ تشکیل می دهند.

 

رتبه ۹۰ نیز در اختیار سوئد و فنلاند بوده و از ۹۰ به بعد نیز نیوزیلند(زلاندنو) و دانمارک قرار دارند.

 

خبرگزاری فرانسه در این خبر، اشاره ای به رتبه ایران نکرده است.


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
 1. a:

  سازمان شفافیت بین‌الملل: ایران همچنان یکی از فاسدترین کشورها است

  دانمارک در رأس و سومالی و کره شمالی در ته جدولی هستند که “شفافیت بین‌الملل” برای نشان دادن میزان فساد بخش دولتی در کشورهای جهان منتشر کرده است. ایران با وجود بهبود رتبه خود هنوز از فاسدترین کشورها به‌شمار می‌رود.

  سازمان “شفافیت بین‌الملل” (Transparency International) در آخرین گزارش خود میزان فساد و رشوه ‌در ۱۷۴ کشور جهان را منتشر کرده است. شاخص فساد با توجه به رفتار و کردار کارمندان دولتی و سوءاستفاده سیاستمداران از موقعیت خود در کشورهای مختلف اندازه‌گیری می‌شود.

  شاخص سازمان “شفافیت بین‌الملل” با در نظرگرفتن معیارهای متفاوتی تعیین می‌شود که شامل نظر کارشناسان و مدیران اقتصادی نیز هست.

  طبق تحقیقی که “شفافیت بین‌الملل” انجام داده است، فساد در بخش دولتی بیش از همه در کشورهای در حال رشد افزایش یافته است. جدول شاخص فساد این سازمان نشانگر آن است که بخصوص در ترکیه و نیز گروه کشورهای تازه صنعتی‌شده، چون برزیل، روسیه، هند و چین وضعیت وخیم‌تر شده است.

  بهبود رتبه ایران

  ایران نسبت به سال ۲۰۲۲ دو امتیاز بیشتر کسب کرده و جایگاه خود را در جدول شاخص فساد بهبود بخشیده است. ایران در سال ۲۰۲۲ در ردیف ۱۴۵ جدول “شفافیت بین‌الملل” بود و در سال ۲۰۲۲ به مقام ۱۳۶ صعود کرده است.

  مقام ۱۳۶ جدول فساد تنها مختص ایران نیست، بلکه کشورهای روسیه، کامرون، قرقیزستان، لبنان و نیجریه نیز با کسب ۲۷ امتیاز در همین جایگاه قرار گرفته‌اند. با توجه به این مقام، هنوز نیز ایران یکی از فاسدترین کشورهای جهان به شمار می‌رود.

  با نظر به پرونده‌های فساد مالی که در ماه‌های اخیر مطرح شده است، این جایگاه ایران در جدول شاخص فساد تعجب‌انگیز نیست.

  “دیده‌بان بین‌المللی مالی” نیز در آخرین نشست خود در ماه اکتبر ۲۰۲۲ ایران و کره شمالی را به تداوم “پول‌شویی” و “تامین منابع مالی گروه‌های تروریستی” متهم کرد. این سازمان همزمان به کشورهای جهان هشدار داد که در معاملات مالی با ایران و کره شمالی نهایت دقت و احتیاط را به کار برند.

  سقوط ترکیه

  طبق تحقیق “شفافیت بین‌الملل”، بزرگترین سقوط در جدول امسال را ترکیه تجربه کرده که به ۴۵ امتیاز دست یافته، یعنی ۵ امتیاز نسبت به سال پیش از دست داده است. با این حساب، این کشور در جدول شاخص فساد سال ۲۰۲۲ در مقام ۶۴ قرار گرفته، در حالی‌که سال پیش در مقام ۵۳ بود. یعنی ترکیه ۹ پله سقوط کرده است.

  به گفته “شفافیت بین‌الملل”، سقوط ترکیه در این جدول به اوضاع سیاسی ترکیه نیز برمی‌گردد. این سازمان در گزارش خود اشاره می‌کند ‌که پس از اعتراضات سال گذشته علیه دولت ترکیه محدودیت‌هایی در عرصه‌های آزادی بیان در این کشور بوجود آمد و نیز خبرنگاران آن تحت پی‌گرد قرار گرفتند و بازداشت شدند.

  در کشورهای تازه صنعتی شده چون چین (که امسال ۴ امتیاز از دست داده و با ۳۶ امتیاز در مقام ۱۰۰ است) یا برزیل (با ۴۳ امتیاز در مقام ۶۹) فساد افزایش یافته است.

  خوزه اوگاز، رئیس “شفافیت بین‌الملل” می‌گوید: «در کشورهایی که راه رشد اقتصادی را می‌پیمایند و دولت‌هایشان مخالف شفافیت‌اند و فساد را تحمل می‌کنند، فضایی بوجود می‌آید که کسی در آن نگران مجازات شدن نیست و بدین ترتیب فساد رشد می‌کند.»

  رئیس “شفافیت بین‌الملل” هشدار داده است که درست در کشورهایی که دارای اقتصادی در حال شکوفایی هستند باید به رشد سالم توجه شود. او افزوده است که رشدی که بر پایه فساد صورت گیرد را نمی‌توان در طولانی‌مدت حفظ کرد.

  مراکز مالی جهانی کمک می‌کنند

  “شفافیت بین‌الملل” از مراکز مالی بین‌المللی نیز انتقاد می‌کند. به گفته این سازمان، بانک‌های چندملیتی و مراکز مالی بین‌المللی اغلب در کشورهایی واقع شده‌اند که در آن‌ها میزان فساد کمتر است، مثل آلمان، بریتانیا یا آمریکا. اما این مراکز و بانک‌ها می‌توانند نقش مهمی در رشد یا عدم رشد فساد در کشورهای در حال صنعتی شدن ایفا کنند. برای نمونه برخی افراد می‌توانند با کمک این موسسات مالی سرمایه‌هایی چند میلیونی را کنار بگذارند یا دست به پول‌شویی بزنند.

  به گفته “شفافیت بین‌الملل”، رشوه و پولی که مالیات آن پرداخت نشده به موسسات مالی بین‌المللی در فرانکفورت‌، لندن و نیویورک هم رسیده است. این سازمان می‌گوید در این موسسات نیز باید مبارزه با فساد تشدید شود.

  تغییراتی کم در رأس جدول

  به گزارش “شفافیت بین‌الملل”، میزان فساد در کشورهای به لحاظ سیاسی بی‌ثبات از همه بیشتر و در کشورهایی که دارای آزادی مطبوعات، جریان مالی شفاف و مکانیسم‌های ضمانت و تعهد هستند از همه کمتر است.

  بدین ترتیب در رأس جدول شاخص فساد “شفافیت بین‌الملل” تغییرات کمی نسبت به گذشته به چشم می‌خورد. مانند سال پیش دانمارک با ۹۲ امتیاز در رأس جدول قرار گرفته، یعنی “پاک‌ترین” کشور جهان است، پس از دانمارک، نیوزیلند، فنلاند و سوئد قرار گرفته‌اند.

  همچنین نروژ، سوئیس، سنگاپور، هلند، لوکزامبورگ، کانادا و استرالیا هر کدام با دست کم ۸۰ امتیاز در پله‌های بالای جدول قرار دارند. آلمان دارای ۷۹ امتیاز و همچون سال گذشته در مقام دوازدهم است.

  “شفافیت بین‌الملل” بخصوص دانمارک را می‌ستاید. دولت دانمارک تصمیم دارد فهرست همه شرکت‌هایی را تهیه کند که در این کشور فعالیت دارند. در این فهرست مشخص خواهد شد که چه کسی واقعا یک شرکت را کنترل می‌کند یا از آن استفاده می‌برد. “شفافیت بین‌الملل” از آمریکا و اتحادیه اروپا دعوت می‌کند که دانمارک را سرمشق خود قرار دهند.

  چهار کشور عضو اتحادیه اروپا بلغارستان، یونان، ایتالیا و رومانی هر یک ۴۳ امتیاز کسب کرده و همگی در مقام ۶۹ جدول قرار گرفته‌اند. یونان بدین ترتیب نسبت به سال ۲۰۲۲ مقام بهتری کسب کرده است.

  در انتهای جدول “شفافیت بین‌الملل” سومالی و کره شمالی قرار گرفته‌اند. سودان، افغانستان، سودان جنوبی و عراق پیش از آن‌ها هستند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ