فواید جالب ویتامین D

از فواید ویتامین D چه می دانید؟! ویتامین D چه نقش حیاتی در بدن دارد؟

 

نقش ویتامین D در پیشگیری از دیابت

محققان در دانشگاه هاروارد با بررسی بیش از ۴۰ میلیون نمونه خون قبل از شروع بیماری دیابت و سپس بررسی دوباره افراد طی سال‌ها بعد دریافتند داشتن سطوح کافی ویتامین D‌ در بزرگسالان ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع دو را تا ۵۰ درصد کاهش دهد. مطالعات قبلی نیز نشان داده‌ بودند که کمبود ویتامین D‌ ممکن است خطر دیابت را افزایش دهد.

 

تحقیقات دیگر ارتباط بین مقادیر بالای ویتامین D‌ و کاهش خطر ابتلا به ام اس را نیز بررسی کرده اند و نتایج نشان می دهند که مقادیر ناکافی ویتامین D‌ در دوران بزرگسالی به طور کلی می‌تواند یک عامل خطر مهم برای بروز بیماری‌های خودایمن از جمله ام اس باشد.

 

به گفته محققان ۱ میلیارد نفر در جهان دارای سطوح ناکافی ویتامین D‌ در خون خود هستند و این کمبود در تمام اقوام و گروه‌های سنی یافت می‌شود. قرار گرفتن مستقیم پوست در معرض آفتاب روش بسیار خوبی برای تامین ویتامین D‌ است، اما کرم‌های ضد آفتاب، پوشش، رنگ پوست و هوای ابری باعث کاهش تولید ویتامین D‌ می‌شوند که در این میان برای پیشگیری از دیابت و برخی بیماری های دیگر از جمله سرطان استفاده روزانه از مکمل‌های ویتامین D‌  به افرادی که دچار کمبود آن هستند توصیه می‌شود.

 

کمبود ویتامین D و خطر ابتلا به سرطان ها

سرطان سینه

نتایج تحقیقات اخیر در آمریکا نشان می دهد کمبود ویتامین D می تواند خطر بروز سرطان سینه را تشدید کند. بر اساس بررسی های انجام شده در این مطالعه اپیومیولوژیک میزان بروز سرطان ارتباط معنی داری با کمبود ویتامین D در بیماران مبتلا دارد که این همراهی بیش ترین ارتباط را در زمینه بروز سرطان سینه نشان می دهد.

 

سرطان پانکراس و پروستات

محققین آمریکایی به تازگی دریافته اند خطر ابتلا به سرطان پانکراس در افرادی که مکمل ویتامین D مصرف می کنند نصف افرادی است که از این مکمل ها استفاده نمی کنند.  ادامه این تحقیقات نشان داد که ویتامین D همچنین نقش موثری در پیشگیری از سرطان پروستات ایفا می کند.

 

 

تهیه و تنظیم : مجله ممتاز نیوز

 

نوشته فواید جالب ویتامین D اولین بار در ممتاز نیوز پدیدار شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ