فواید و معایب مصرف گوشت بوقلمون

۲۹خردادماه،
ممتاز نیوز: یک کارشناس تغذیه گفت: گوشت بوقلمون در مقایسه با گوشت مرغ ارزش غذایی بالاتری ندارد و مصرف آن به بیماران قلبی پیشنهاد نمی‌شود.

دردانه حسین در گفت‌وگو با ایسنا، عنوان کرد: گوشت بوقلمون به عنوان منبعی سرشار از فسفر (۱۴ درصد در ۱۰۰ گرم گوشت) و پتاسیم (۷ درصد در ۱۰۰ گرم گوشت)، ماده غذایی مناسبی برای کودکان محسوب می‌شود.

وی افزود: همچنین وجود بعضی ویتامین‌های گروه B به ویژه ویتامین B2 و نیز اسیدهای آمینه تریپتوفان در گوشت بوقلمون با تاثیر مثبتی که بر روی اعصاب می‌گذارند، نوعی خاصیت آرامش‌بخشی برای انسان در بر دارد.

این کارشناس تغذیه مصرف گوشت بوقلمون را به بیماران دیابتی پیشنهاد کرد و ادامه داد: گوشت بوقلمون به سبب دارا بودن چربی‌های اشباع شده کم، پروتئین بالا و درصد کربوهیدرات پایین سبب پایین آوردن گلاتین اندکس شده و در نتیجه برای بیماران دیابتی فاقد کلسترول بالا مفید است. همچنین به سبب درصد بسیار کم چربی‌های اشباع شده در این گوشت، مصرف آن برای اشخاصی که دارای کبد چرب می باشند مناسب است.

وی با اشاره به درصد بالای سدیم و کلسترول در گوشت بوقلمون گفت: میزان سدیم در گوشت بوقلمون ۳۳۵ میلی‌گرم در یک واحد گوشت (۳۳۰ گرم) است. به همین سبب خوردن گوشت بوقلمون به میزان بسیار به بیماران قلبی پیشنهاد نمی‌شود. همچنین به سبب کلسترول بالای این گوشت (بین ۱۲ تا ۱۴ درصد) مصرف گوشت بوقلمون برای اشخاص با کلسترول بالا مضر است.

حسین به مقایسه گوشت بوقلمون و گوشت مرغ پرداخت و اظهار کرد: اگر سینه مرغ و بوقلمون را مقایسه کنیم، میزان پروتئین موجود در گوشت مرغ بیشتر بوده و از نظر میزان کلسترول، گوشت مرغ بدون پوست، کلسترول بسیار پایین‌تری نسبت به گوشت بوقلمون دارد. از این رو، با در نظر گرفتن تفاوت قیمت بین گوشت بوقلمون و گوشت مرغ، استفاده از گوشت مرغ در سبد غذایی پیشنهاد می‌شود.

منبع: ممتاز نیوز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *