قابلیت کنترل حرکات انگشت، نسخه ویژه‌‏ای از مرورگر کروم

گردآوری شده توسط گروه فن آوری اطلاعات ممتاز نیوز

شرکت گوگل نسخه ویژه‌‏ای از مرورگر کروم خود را به قابلیت کنترل حرکات انگشت مجهز کرده است. این قابلیت در حال حاضر فقط بر روی یکی از نسخه‏‌های آزمایشی کروم که ویژه استفاده بر روی رایانه‏‌های مجهز به صفحات لمسی است، عرضه شده است.

شرکت گوگل قابلیت کنترل حرکات انگشت را بر روی نسخه کروم کنری (canary) خود افزوده است. این قابلیت به کاربران اجازه می‌‏دهد با حرکت انگشت خود به چپ یا راست به صفحات قبلی و بعدی مرورگر مراجعه کنند. شرکت مایکروسافت نیز پیش از این مشابه این قابلیت را بر روی نسخه اینترنت اکسپلورر ۱۰ خود عرضه کرده است.

شرکت گوگل همچنین قابلیت سازگاری با صفحه‏ کلید مجازی رایانه‏‌های تحت ویندوز ۸ را به نسخه کنری مرورگر کروم افزوده است. یکی دیگر از قابلیت‏‌هایی که این غول جستجوگر به مرورگر خود افزوده است، قابلیت زوم بر روی صفحه وب به کمک دو انگشت است که مشابه آن هم‏‌اکنون بر روی صفحات لمسی تبلت‏‌ها و گوشی‏‌های هوشمند عرضه شده است.

شرکت مایکروسافت پیش از این مشابه همه این قابلیت‏‌ها را بر روی نسخه ۱۰ اینترنت اکسپلورر خود عرضه کرده است. اما کاربران برای اینکه بتوانند از این قابلیت‏‌ها استفاده کنند، بایستی اینترنت اکسپلورر ۱۰ را به مرورگر اصلی رایانه خود تبدیل کنند.

گفتنی است کروم کنری نسخه آزمایشی تازهی از مرورگر گوگل است که در حال حاضر به صورت آزمایشی برای کاربران علاقه‌‏مند و توسعه‏‌دهندگان نرم‏‌افزاری عرضه شده است. کنری در زبان انگلیسی به معنای قناری است. گوگل این نام را با الهام از شیوه‏‌ای که در قدیم برای کشف گازهای کشنده در معادن به کار می‌‏بردند، انتخاب کرده است. معدن‏کاران در قدیم برای کشف گازهای کُشنده چند قناری را با خود به داخل معدن می‌‏بردند. اگر گازهایی از این دست در فضای معدن نشت می‌‏کرد معمولاً قناری‏‌ها را زود‌تر از کارگران معدن تحت تاثیر قرار می‌‏داد.

شرکت گوگل نیز که در حال حاضر کروم کنری را در اختیار توسعه‌‏دهندگان نرم‏‌افزاری قرار داده است، سعی می‌‏کند تغییراتی را که منجر به از کار افتادن این مرورگر می‌‏شود در‌‌ همان ابتدا کشف کند و دیگران را از اعمال تغییراتی از این دست برحذر دارد.


سایت ممتاز|خبر ممتاز
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *