قاتلان ایرانی‌ها مشخص شدند

۳۱فروردین۱۳،

هنوز یک ماه از هفته سلامتی که با شعار «فشار خون بالا» برگزار شد، نمی‌گذرد که می‌شنویم بیماری‌های قلبی – عروقی که همین فشار خون بالا از مهمترین عوامل خطر بروز این دسته از بیماری‌ها است، در صدر نتایج مطالعه ملی بار بیماری‌ها در کشور قرار گرفته و همچنان سال‌های عمر ایرانی‌ها در بیماری‌های قلبی-عروقی، سوانح و سرطان از دست می‌رود. 

گویا آماری چون مرگ روزانه ۳۰۰ بیمار قلبی در ایران و از دست رفتن ۲۳٫۴ درصد عمر ایرانیان به سبب بیماری‌های قلبی – عروقی و ۳۸ درصد کل مرگ‌های کشور به سبب بیماری‌های قلبی و سردمدار همه اینها رتبه ۶۷ ایران در دنیا از نظر مرگ و میر ناشی از فشارخون همچنان در کشور جا خوش کرده است،چرا که مطالعات تازه بار بیماری‌ها هم که پس از ۱۰ سال از اواخر سال قبل در کشور آغاز شده، نشان داده است که ایرانی‌ها دست‌کم از نظر عادات بد زندگی و تغذیه هیچ تغییری نکرده‌اند، چرا که کماکان بیماری‌های قلبی – عروقی در صدر علل مرگ، ناتوانی و از دست رفتن سال‌های عمر مفید ایرانیان قرار دارد.

این موضوع را فاطمه رخشانی، معاون بهداشتی وزیر بهداشت و درمان هم تایید و تاکید می‌کند که بر مبنای نتایج اولیه طرح مطالعه ملی بار بیماری‌ها در کشور بیماری‌های قلبی – عروقی، سوانح و سرطان در رتبه‌های اول تا سوم علل مرگ و ناتوانی ایرانی‌ها قرار دارند.

البته این تحقیقات ملی از فشار خون هم غافل نشده است و به نقل از رخشانی نتیجه بررسی‌ها حاکی از آن بوده است که فشار خون عامل اول و پس از آن چاقی در مرتبه دوم عوامل خطر مرگ‌و‌میر مردم کشورمان قرار دارد. وی البته از اعلام اعداد و ارقام دقیق میزان مرگ‌و‌میر ایرانی‌ها به سبب هر یک از این عوامل سه‌گانه اجتناب کرده و گفته است که نمی‌خواهد سبب ایجاد نگرانی در میان مردم شود.

البته هرچند در مقایسه با نتایج آخرین مطالعه بار بیماری‌ها در کشور که در سال ۸۲ انجام شده است، تغییری در سهم و علل مرگ ایرانی‌ها دیده نمی‌شود، اما به نظر می‌رسد در مطالعه ملی تازه بار بیماری‌ها علاوه بر بررسی بیماری‌های شایع، هزینه‌ای که بابت این بیماری‌ها و ازکارافتادگی نیروهای انسانی به کشور تحمیل خواهد شد نیز برآورد شده است.

روزنامه ایران 

باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *