قادر به تامین سوخت زیردریایی هستیم

جام جم آنلاین: رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: توانایی طراحی سوخت هسته ای برای کشتی ها و زیر دریایی ها را داریم اما فعلا تولید سوخت بالای ۲۰ درصد را در برنامه کاری ما نیست.

فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه مراسم سالگرد شهید داریوش رضایی نژاد که صبح امروز در محل این سازمان برگزار شد در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی در این باره که روند مذاکرات هسته ای ایران با ۱+۵ پس از مذاکرات کارشناسی استانبول چگونه خواهد بود، گفت: ما از مذاکره در هر شرایطی استقبال می کنیم ا ما در برابر تحریم مقاومت می کنیم.

به گفته عباسی در بحث های کارشناسان و متخصصان آنها استدلال های محکمی نداشته اند و زمان لازم به آنها داده شده که بروند و فکر کرده و از این شرارت ها دست بردارند.

وی افزود: به هر حال ما اصول منطقی داریم و از حقوق کشورمان دفاع می کنیم. آنها هم اگر حقوق ما را بپذیرند و حاضر شوند با ما تعامل سازنده داشته باشند مطمئنا در مذاکرات به نتیجه می رسیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سئوالی در این باره که آیا میزان تولید سوخت ۲۰ درصدی کشورمان افزوده شده است یا خیر، بیان کرد: سوخت ۲۰ درصد همان است که بازرسان آژانس اندازه گیری کرده اند .

وی در مورد افتتاح نیروگاه بوشهر که روس ها شهریورماه را برای آن اعلام کرده اند بیان کرد: این موضوع را کاملا تایید نمی کنم که اواخر مرداد نیروگاه بوشهر افتتاح شود و روسها هم بهتر است اعلام نکنند چرا که این یک کار تجربی است و ما حوصله لازم را داریم که مطابق استانداردها و رعایت ایمنی پیمانکار روس جلو برود.

وی افزود: عجله ای نداریم و تا زمانی که پیمانکار کاملا مطمئن نباشد و بتوانیم روی برق پایدار حساب کنیم این نیروگاه را راه اندازی نخواهیم کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره گفته های MI6 در این باره که اگر در سال ۲۰۰۸ جلوی ایران را نمی گرفتیم ایران اکنون به سلاح هسته ای دست پیدا کرده بود، گفت: آنها رقمی نیستند که بخواهند جلوی پیشرفت های کشور ما را بگیرند.

عباسی خاطر نشان کرد: ما اصلا به دنبال سلاح هسته ای و موارد مشابه نبوده ایم همانطور که در دوران دفاع مقدس هم به دنبال سلاح کشتار جمعی نبوده ایم.

وی افزود: آنها می دانند که ما برنامه نظامی هسته ای نداریم و این اقدامات آنها بیشتر بهانه ای است که جلوی پیشرفت کشور ما را بگیرند که تا کنون نیز موفق نشده اند و در آن زمینه هایی که آنها نمی خواستند ما موفق باشیم کاملا موفق بوده ایم و حتی می توانیم تجارب خود را در اختیار کشورهای دیگر بگذاریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سئوالی درباره طرح نمایندگان برای تامین سوخت هسته ای کشتی های ایرانی گفت: صراحتا نشنیده ام که نمایندگان طرحی برای تامین سوخت هسته ای کشتی ها بدهند بلکه ذکر شده که آنها پیشنهاداتی را مطرح کرده اند که کشتی های ایرانی بتوانند بدون نیاز به سوخت گیری در مسیرهای طولانی حرکت کنند و این نیز بیشتر به خاطر جلوگیری از تحریم ها بوده و در حقیقت برای جلوگیری از تحریم های عادی پیش بینی شده است تا تحریم ها نتوانند جلوی حرکت ناوگان ما را بگیرند.

عباسی ادامه داد: یکی از مسائلی که بتواند تامین کننده اینگونه سوخت ها باشد سوخت هسته ای است یعنی از راکتور هسته ای به جای موتورهای فعلی کشتی ها و زیر دریایی ها استفاده شود که در این باره گزارش هایی وجود دارد و اگر لازم باشد و دولت جمهوری اسلامی در این مورد تصمیم گیری کند و خواست مردم باشد ما در سازمان انرژی اتمی مشکلی برای پیگیری این طرح نداریم.

وی در این باره که سوخت زیر دریایی های آمریکا با این شرایط ۹۰ درصد است و اگر بخواهیم این کار را انجام دهیم باید سوخت بالای ۲۰ درصد داشته باشیم و آیا این اقدام حساسیت بین المللی ایجاد نمی کند، بیان کرد: لزوما اینطور نیست که به سوخت بالای ۲۰ درصد نیاز داشته باشیم. حتی در شناورهای دریایی رآکتورهایی استفاده می شدند که با سوخت ۳٫۵ تا ۵ درصد کار می کنند اما این رآکتورها بزرگ هستند و اگر منظور استفاده از زیر دریایی یا موتورهایی باشند که بخواهند تعمیر شوند نیاز به اورانیوم با غنای بالاتر خواهیم داشت.(مهر)


jamejamonline.ir – 22 – RSS Version

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ