قطره چشم روزه را باطل نمی‌کند

آبان ۱۴۰۰
ممتاز نیوز : یک متخصص چشم گفت: بعضی بر این باورند که با روزه گرفتن نمره چشم بالا می‌رود در صورتی که این گونه نیست. همچنین استفاده از قطره چشم به شرط آنکه از مجاری اشکی وارد حلق نشود روزه را باطل نمی‌کند.

حسام هاشمیان در گفت‌وگو با فارس، خاطر نشان کرد: بعضی اشخاص که دچار بیماری‌های مختلف چشمی می باشند فکر می‌کنند که با روزه‌ گرفتن فشار مضاعفی روی چشم وارد می‌شود و نمی‌توانند روزه بگیرند، در صورتی که چنین نیست.

وی ادامه داد: البته پایین آمدن فشار خون روی یکسری از بیماری‌های چشمی تأثیر می‌گذارد و ممکن است بیمار نتواند روزه بگیرد مانند یک نوعی از آب سیاه که وقتی فشار خون پایین بیاید تغذیه عصب چشم کم می‌شود که این اشخاص باید با نظر پزشک روزه بگیرند.

وی در پاسخ به اینکه اشخاصی که دارای نمره بالای عینک و چشم‌های بسیار ضعیف می باشند در این میان چه وضعیتی دارند، گفت: به اشخاصی که شماره نزدیک‌بین آنها بسیار بالا است پیشنهاد به روزه گرفتن نمی‌شود ولی آنهایی که مشکل تاری دید دارند مانعی برای روزه گرفتن نیست.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران یکسری اشخاص هم که مشکل خونریزی شبکیه به خاطر دیابت دارند کلاً به خاطر دیابت از همان ابتدا نمی‌توانند روزه بگیرند.

این متخصص چشم تصریح کرد: به هر حال روزه گرفتن منافاتی با بیماری‌های چشمی ندارد و سبب بالا رفتن نمره چشم هم نمی‌شود.

هاشمیان در پاسخ به اینکه اشخاصی که به تازگی چشم خود را جراحی کرده‌اند باید در ماه رمضان چه نکاتی را رعایت کنند، گفت: این اشخاص تحت نظر پزشک می‌توانند روزه خود را بگیرند چرا که فقط در زمان‌های خاص باید از قطره چشمی استفاده کنند، به شرط آنکه قطره از مجاری اشکی به داخل حلق نرود روزه آنها صحیح خواهد بود.

به گفته این متخصص چشم اشخاص باید هنگام ریختن قطره پلک را پایین کشیده و قطره را در آن بچکانند که قطره وارد حلق نشود.

وی در مورد آنهایی که به خشکی چشم مبتلا می باشند نیز گفت: بعضی بر این باورند که به سبب خشکی چشم مدام باید آب بنوشند در صورتی که می‌توان با استفاده از قطره، خشکی چشم را تا حدی متعادل کرد و روزه هم گرفت.

health Rss :salamatnews.com
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ