قطر ثروتمندترین کشور جهان شد

۲۷م اسفند ،

بینا- موسسه مالیه بین المللی اعلام کرد سرانه تولید ناخالص داخلی قطر در سال ۲۰۱۲، ۱۰۶ هزار دلار بوده و این کشور جایگاه خود به عنوان ثروتمندترین کشور جهان در این سال را حفظ کرده است.
براساس گزارش تسنیم ، قطر با افزایش درآمد سرانه خود به رقم ۱۰۶ هزار دلار، در سال ۲۰۱۲ جایگاه خود به عنوان ثروتمندترین کشور جهان را حفظ کرد.
این در حالی است که نهاد سرمایه گذاری قطر با ۱۱۵ میلیارد دلار دارایی، در رده دوازدهم ثروتمندترین صندوق های دولتی ذخیره دارایی جهان قرار گرفت.
قطر اولین بار در سال ۲۰۱۰ با درآمد سرانه ۸۸ هزار و ۵۵۹ دلار و با پشت سر گذاشتن لوکزامبورگ، به عنوان ثروتمندترین کشور جهان مطرح شد و این مقام را در سال ۲۰۱۱ نیز حفظ کرد.
موسسه مالیه بین المللی وابسته به بانک جهانی گزارش داد که سرانه تولید ناخالص داخلی قطر از نظر برابری قدرت خرید در سال ۲۰۱۲، ۱۰۶ هزار دلار بوده است. براین اساس، کشورهای لوکزامبورگ، سنگاپور و نروژ، به ترتیب با درآمد سرانه ۸۰، ۶۱ و ۵۴ هزار دلار سرانه تولید ناخالص داخلی از نظر برابری قدرت خرید در رده های دوم تا چهارم ثروتمندترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۲ قرار گرفتند.
بر اساس این گزارش، تولید ناخالص داخلی قطر در سال ۲۰۱۲ حدود ۱۸۲ میلیارد دلار بوده که بالاترین حجم تولید ناخالص داخلی قطر در طی سال های قبل محسوب می گردد. افزایش تولید ناخالص داخلی قطر در این سال، ناشی از افزایش بهای جهانی نفت و بالا رفتن میزان صادرات نفت این کشور بوده است. جمعیت این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس در سال ۲۰۱۲ حدود ۱٫۸ میلیون نفر بوده است.
شیخ عبدالله بن سعود آل ثانی، رئیس بانک مرکزی قطر ماه قبل گفته بود، تولید ناخالص داخلی قطر در سال قبل ۱۹۱٫۷۸ میلیارد دلار بوده است. در میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، تولید ناخالص داخلی امارات ۴۵٫۷۸۱ میلیارد دلار بوده، در حالی که تولید ناخالص داخلی کویت ۴۸٫۱۰۸ میلیارد دلار بوده است.
عمان از نظر سرانه درآمد با ۲۵ هزار و ۸۰۶ دلار جلوتر از عربستان بوده است. درآمد سرانه عربستان در سال ۲۰۱۲، ۲۲٫۳۷۷ میلیون دلار بوده و بحرین نیز درآمد سرانه ۲۰ هزار و ۷۷۰ دلار را به خود اختصاص داده است.
بر اساس این گزارش، کشور آفریقایی کنگو با درآمد سرانه ۳۶۵ دلار، فقیرترین کشور جهان در سال قبل میلادی بوده است. بر اساس رتبه بندی موسسه انگلیسی سیتی یوکی، نهاد سرمایه گذاری قطر از نظر حجم دارایی ها در سال ۲۰۱۲، در رده دوازدهم صندوق های دولتی ذخیره دارایی جهان قرار گرفته است.
در سال ۲۰۱۲، دارایی های تحت مالکیت صندوق های ذخیره دولتی جهان ۸ درصد رشد داشته و به رقم ۵٫۲ تریلیون دلار رسیده است. پیش بینی می گردد که این دارایی ها در سال جاری میلادی به ۵٫۶ تریلیون دلار افزایش یابد.

RSS
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *