قطر در فرانسه، ۱۰ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری می‌کند

در پایان ضیافت شام امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسیه برای شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر رهبران دو کشور به توافق رسیدند که دوحه تا سال ۲۰۳۰ مبغلی معادل ۱۰ میلیارد یورو در اقتصاد فرانسه سرمایه‌گذاری کند.

قطر در فرانسه، ۱۰ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری می‌کند

به گزارش ممتاز نیوز به نقل از یورونیوز، الیزه، کاخ ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای در خصوص توافق ۱۰ میلیارد دلاری دو طرف نوشت: «این توافق مربوط به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نوپا و صندوق سرمایه‌گذاری در فرانسه خواهد بود و بخش‌های کلیدی همچون انتقال انرژی، صنایع نیمه‌رسانا، هوافضا، هوش مصنوعی، سلامت و بهداشت و همچنین حوزه‌های فرهنگی را شامل خواهد شد.» 

این نخستین سفر امیر قطر به پاریس از زمان به قدرت رسیدن او در سال ۲۰۲۴ است. مسئله توافق آتش‌بس در نوار غزه و آزادی اسرای  اسرائیلی در دست حماس نیز از دیگر موضوعاتی است که رهبران دو کشور به آن می‌پردازند و در نخستین روز حضور امیر قطر در پاریس به این موضوع نیز به شکل ویژه‌ای پرداخته شد.  

قطر از زمان آغاز جنگ غزه در ماه اکتبر، نقش میانجی کلیدی ایفا کرده و در روزهای اخیر هم تلاش های دیپلماتیک بین‌المللی برای توقف خصومت‌ها پیش از شروع ماه رمضان تشدید شده است.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه خود اعلام کرد که امیر قطر و ماکرون در جریان گفتگوهای خود بر لزوم دستیابی «بسیار سریع» به آتش بس تاکید کرده‌اند.

به گفته الیزه، دو رهبر همچنین در مورد چشم انداز ایجاد کشور فلسطینی و سایر همکاری‌های دوجانبه از جمله کمک‌های بشردوستانه به غزه گفتگو کردند.

در همین راستا جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا پیش‌تر ابراز امیدواری کرده بود که جنگ در غزه از روز دوشنبه متوقف شود.  بایدن افزوده بود که تلاش‌ها و مذاکراتی در این خصوص همچنان در جریان و در حال نهایی شدن است. 

برخلاف اظهارات بایدن، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به نیروهای خود دستور داده که آماده حمله گسترده به رفح، آخرین پناهگاه فلسطینی‌ها در نوار غزه شوند.

انتظار می‌رود در گفتگوهای روز چهارشنبه هم رهبران قطر و فرانسه به صورت دقیق‌تر در خصوص شرایط دستیابی برای آتش‌بس در غزه و توقف حملات اسرائیل و در مقابل آزادی اسرا  از سوی حماس با یکدیگر گفتگو کنند. در میان این اسرا سه شهروند فرانسه نیز حضور دارند که پاریس تلاش دارد هرچه زودتر این افراد را  آزاد کند.

انتهای پیام/


جهان

نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.