قطع ارز دولتی برای دانشجویان غیر بورسیه

قطع ارز دولتی برای دانشجویان غیر بورسیه | چاپ |
جمعه ۳۱ شهریور ساعت ۱۶:۰۹

بینا- درحالیکه دانشجویان بورسیه و غیربورسیه متقاضی ارز بارها از توقف ارایه ارز دانشجویی ابراز نگرانی کرده و مسوولین نیز قول‌های مبنی بر عدم توقف ارز دانشجویی داده بودند، با این حال وزیر اقتصاد با اعلام خبر توقف ارز دانشجویی برای دانشجویان غیربورسیه، حجت را بر دانشجویان تمام کرد.
براساس گزارش ایسنا، سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره ارز دانشجویی خاطرنشان کرد: اصولا دو گروه دانشجو داریم؛ عده‌ای خودشان تصمیم گرفتند برای تحصیل از کشور خارج شوند که بورس هم نیستند که طبیعی است بانک مرکزی هیچ وقت برای تامین ارز آنها تعهدی نداشته و آنها می‌توانند از بازار استفاده کنند. اما در مورد کسانی که بورس هستند و در ساز و کارهای رسمی اعزام شده‌اند آنها می‌تواند از ارز مرجع استفاده کنند.
وی که در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی سخن می‌گفت، در عین حال تاکید کرد: ما به اندازه کافی ظرفیت برای تربیت دانشجو در داخل کشور داریم و جز در موارد ضروری لزومی ندارد ارز را از کشور خارج کنیم.
این در حالیست که دانشجویان بورسیه نیز برای دریافت ارز دانشجویی همچنان با مشکلات زیادی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند، به گونه‌ای که درپی تعلل وزارت علوم در اعزام دانشجویان به خارج از کشور، دکتر ملاباشی رییس سازمان دانشجویان نیز به خبرنگار ایسنا گفته بود: بورسیه‌هایی که عجله دارند می‌توانندبا هزینه شخصی اعزام شوند.
وی افزود: دانشجویانی که کاندید بورسیه هستند در صورتی که برای رفتن عجله دارند، می‌توانند با هزینه شخصی اعزام شوند و ما نیز همزمان با دریافت بودجه، مقرری‌شان را پرداخت می‌کنیم.
دکتر محمود ملاباشی در این رابطه تصریح کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر بودجه کافی برای اعزام برخی از کاندیداهای بورسیه وجود ندارد، بنابراین این دانشجویان می‌توانند با هزینه شخصی بروند و پس از دریافت اعتبار بودجه ما هزینه‌ آنها را پرداخت خواهیم کرد.
پیش از این پیشنهاد “حذف ارز دانشجویی” در طرح ۹ ماده‌ای ارزی مجلس برای سامان‌دهی وضعیت ارزی کشور که از سوی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شده بود ولی از سوی سوی مسئولان بانک مرکزی و وزارت علوم تایید نشد، به گونه‌ای که مسلمی مدیر کل امور بورس و دانشجویان خارج وزارت علوم نیز گفته که بانک مرکزی در این رابطه اعلام کرده که برنامه خاصی در ارتباط با حذف ارز دانشجویی نداشته و دستوری نیز تاکنون صادر نشده است.
این مساله در مجلس نیز واکنش به این موضوع متفاوت است، در حالی که سخنگوی هیات رئیسه مجلس و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از توافق مجلس با وزرای اقتصادی برای حذف ارز دانشجویی و … خبر داده‌اند، اما زاهدی رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در این باره گفته بود که دانشجویان نگرانی نداشته باشند؛ زیرا تاکنون تصمیمی به جهت اجرا اخذ نشده است.


RSS

تا این لحظه ۱نظر ثبت شده
 1. Ma گفت:

  آقایون کارشناس و مشاور که بیش از ۶۰ کشور جهان در عرصه های مدیریت و اقتصاد، ملتمسانه متقاضی مشاوره های ارزنده شون هستن، توجه داشته باشن:
  برای دادن ارز منت نذارن و برای ندادنش هم توجیه نیارن.

  ما ارز نمی خوایم. از اول هم نمی خواستیم.

  ما فقط ارزش پولمونو می خوایم. همون پولی که وقتی می خواستیم برنامه ریزی کنیم، می دونستیم چقدر می ارزه.

  آمریکا که هیچ غلطی نتونسته بکنه. تحریم ها هم که اثر نداشتن. ذخایر ارز و طلای بانک مرکزی هم که به اذعان خودتون پرتر از هر وقت دیگه در تاریخ ایرانه. ارز هر ترم کل دانشجویان خارج کشور هم که – بنا به آمار خودتون – از فروش یه روز نفت هم کمتره(برای ۴۸۰۰۰ نفر میلغش میشه نصف میلغی که برای واردات بوگاتی و پورشه هزینه شد). پس اگه هنوزم ارز بالاست ….
  دلار ۹۰۰ تومن هم پیشکش خودتون. ارزش پولمونو بهمون برگردونید. همین. این خیلی پیچیده س؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *