قواعد یک کسب و کار

۴ م دیماه ،

در کسب و کار و تجارت آداب و قواعدی وجود دارند که مبنا و پایه و اساس یک کسب و کار موفق را شکل می‌دهند. هیچ کارشناس و صاحب کسب و کار خبره‌ای نیست که درستی همه این اصول را تایید نکند.

در کسب و کار و تجارت آداب و قواعدی وجود دارند که مبنا و پایه و اساس یک کسب و کار موفق را شکل می‌دهند. هیچ کارشناس و صاحب کسب و کار خبره‌ای نیست که درستی همه این اصول را تایید نکند. این‌ها ظاهری بسیار ساده دارند و برای فهمشان به هیچ فن و تخصص ویژه‌ای نیاز نیست. ارتباطات با مردم و دنیای اطراف هنر ارزشمندی است که در پی توجه و رعایت اصول زیر کسب می‌شود. خوب دقت کنید:
۱- خوب گوش دهید
به مراجع و آن مشتری احتمالی و مشتری کنونی به دقت گوش دهید. به حرف‌های کارمندانتان هم توجه کنید. کارمندان می باشند که از چند و چون کسب و کار خبر دارند و اگر آنها مشکلات، نقاط ضعف و نقاط قوت کسب و کار و بازار را به شما نگویند، نخواهید توانست بازاریابی و کسب و کار موفقی را پیش ببرید. مشتریان کنونی و احتمالی، عوامل رشد و افزایش درآمدتان‌ می باشند. نیازها، خواسته‌ها و انتظاراتشان از خرید را درک نخواهید کرد مگر با گوش دادن دقیق و نکته بینانه به حرف‌های ‌آنان. اعتراض‌ها و ابراز رضایت‌های این گروه، هر دو راهنمای کار شمایند.
۲- پاسخگو باشید.
ابتدا گوش دهید و سپس دست به عمل بزنید. هر چه زودتر پاسخ بدهید، مشتری کنونی ناراضی و مشتری بالقوه بیشتر به شما اعتماد خواهند کرد. سریع، قوی و موثر، آشکار و برجسته پاسخ دهید.
۳- کار گروهی و استمرار فعالیت‌هایتان را حفظ نمایید.
اگر یک تیم بازاریابی دارید، همواره با آنها مشورت کنید و نظرات و ایده‌هایشان را جویا شده دربارهٔ‌شان بحث و تبادل نظر نمایید. پیشنهادات و ایده‌ها و توصیه‌های یکدیگر را بشنوید و در یک کار گروهی، طرحی مناسب برای خلق و تقویت بازاریابی و راهبری و توسعه کسب و کار، تدوین کنید و به اجرا گذارید.
۴- کاملا بر کارهایتان تمرکز کنید.
ابتدا تا جایی که می‌توانید در پی کسب دانش، معلومات و مهارت‌های لازم باشید. سپس دربارهٔ ایده بازاریابی و کسب و کارتان، فکر و تعمق کنید. تمامی جوانب مسئله را در نظر گرفته از زوایای گوناگون به آن بنگرید. کارها و فعالیت‌هایتان را در یک مسیر معلوم و اصلی قرار دهید و همیشه سعی کنید در همین مسیر و در راستای نیل به هدف‌هایتان جلو بروید. این مسیر را کانون توجه خود قرار دهید و همیشه برای چالش‌ها و مشکلات آمادگی داشته باشید. کسب معلومات و مهارت‌های به روز در یک کسب و کار، هرگز به پایان نمی‌رسد و راه اصلی آمادگی همیشگی است.
۵- مفهوم “موفقیت” را به تمامی بدانید
این مشتری است که فروش را خلق می‌کند. شما به عنوان یک بازاریاب فقط به او کمک می‌کنید. او برای تکمیل موفقیت‌آمیز فرایند فروش، از شما جایزه می‌گیرد! این همان موفقیت حقیقی است. مشتری را فقط یک عامل کسب درآمد ندانید. خدمت‌رسانی به او و اعطای جایزه به خاطر موفقیت، روند کسب و کارتان را زیباتر و لذت‌بخش‌تر می‌کند.
۶- با مردم آشنا شوید و با آنها ارتباط برقرار کنید.
با هر کسی که لازمست بشناسید، به تمامی آشنا شوید و او را از چگونگی کسب و کارتان آگاه کنید. هر قدر که دایره و شبکه ارتباطات انسانی شما وسیعتر باشد، فرصت‌های بیشتر و بهتری پیش رویتان قرار خواهند گرفت.
۷- منصفانه برای کالاها یا خدماتتان قیمت‌گذاری کنید.
بهای هر کالا یا خدمات را عادلانه و منصفانه تعیین نمایید و دربارهٔ حقوق کارمندانتان نیز چنین باشید. آن مقداری که لازمست از مشتری پول بگیرید. کاری کنید که قیمت‌های عادلانه ویژگی مشخص کسب وکارتان باشد.
۸- شراکت و همکاری با دیگر کسب و کارها را همواره در نظر داشته باشید.
این شریک‌ها می‌توانند همان مشتریان بالقوه و دائمی شما باشند. در این حال از محصولات یا خدمات آنها استفاده کنید. این روش اعتمادی دو سویه خلق می‌‌کند.
۹- هر روز که می‌گذرد، سعی کنید با اطرافیان، اعضای خانواده، کارمندان، مشتریان بالقوه و مشتریان کنونی، ارتباطات موثرتر، گسترده‌تر و مستحکمتر برقرار سازید.
۱۰- فراموش نکنید که “افراد” بهترین منابع رشد و پیشرفت می باشند. تلفن موبایل، فکس، اینترنت و ایمیل ابزارهای بسیار قوی و راحت می باشند اما روابط و ملاقات‌های رودررو مجاری رشدی می باشند که قدرت و ارزششان به مراتب بیش از وسایل فوق است. اشخاص موردنظر را بیابید، در مکان و زمانی مناسب با آنها ملاقات نمایید. خواهید دید که این دیدارها چقدر تعیین کننده خواهند بود.
۱۱- همواره حساب‌های پولی و مالیتان را نگه دارید و هیچوقت رسیدگی به آنها را بی‌اهمیت و ساده ندانید.
زمانی که صاحب کسب وکاری از شرایط مالی خودش و کاستی‌ها و قوت‌های آن خبر داشته باشد و در ضمن از اوضاع بازار هم غافل نشود، می‌‌تواند در بحران‌های اقتصادی، کسب و کارش را از خطر سقوط نجات دهد.
۱۲- اجازه دهید که کارمندان، مشتریان احتمالی و مشتریان کنونی بدانند که شما به آنها علاقه‌مندید ومانند خودشان تلاش کرده در جهت پیشرفت کسب و کار قدم برمی‌دارید.
۱۳- مانند اشخاص موفق و همیشه پیروز فکر کنید.
و هرگز واقع‌گرایی را از یاد نبرید. خوش خیالی و بی‌توجهی و خوش‌بینی غیرواقع بینانه همان‌قدر زیانبار است که بدبینی بیشتر از حد و احتیاط‌های وسواس گونه.
۱۴- هرگز از یاد نبرید که شما تنها کسی نیستید که در بازار حضور دارد.
تجارت و کسب و کار شبکه عظیمی از ارتباطات انسانی را در خود دارد و اگر بخواهید در این شبکه به تداوم حضور داشته باشید و فعال وموثر فعالیت کنید، باید جزیی از آن باشید.

باز بازنشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *