قول عراق برای حل مشکل ریزگردها در اجلاس سران غیر متعهدها

زهرا تالانی: وقتی حضور ریزگردها در کشور به مرز هشدار رسید مجلس از رئیس سازمان محیط زیست توضیح خواست که محمدجواد محمدی زاده اعلام کرد:۹۰ درصد مشکل ریزگردها منشأ آن به خارج از مرزها برمی گردد و در خارج از مرزها باید فقط یک اقدام انجام شود.

وی اعلام کرد که یکی از راه حلهای این مشکل بیابان زدایی است و باید حدود ۶٫۵ میلیون هکتار از کانون های بحرانی مدیریت شود و برای تحقق موضوع برنامه ضربتی آن ۵ ساله است .ایران برای اجرایی شدن این طرح فقط با کشور عراق نیاز به منابع ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار دارد و در کشورهای دیگر هم رقمی اینچنینی نیاز است.
در این میان برگزاری اجلاس کشورهای عدم تعهد فرصتی شد تا رئیس سازمان محیط زیست در حاشیه آن دیداری با روسای کشورهای همسایه داشته باشد.

قول نوری مالکی در اجلاس نم برای مهار ریزگردها
علی محمد شاعری قائم مقام سازمان محیط زیست نتایج مذاکرات با نخست وزیر عراق در اجلاس سران را مثبت ارزیابی می کند ومی گوید: در دیدار مفصلی که بین رئیس سازمان محیط زیست و نخست وزیر عراق صورت گرفته مسائل و مشکلاتی که ریزگردها در عراق برای کشور های همسایه از جمله ایران ایجاد کرده به طور کامل شرح داده شده و درخواست انجام همکاری بیشتر عراق برای مهار ریزگردها مطرح شد.
وی در گفت وگو با مهر با اشاره به طرحی که توسط ایران تهیه و در اختیار وزارت کشاورزی و محیط زیست عراق قرار داده شده می گوید: از سازمانهای بین المللی مانند یونامی ( دفتر هماهنگ کننده همکاری های بین المللی در عراق) و یونپ خواسته شد با نظارت بیشتر بر اجرای این طرح در عراق روند مهار ریزگردها را در این کشور تسریع کنند.
به گفته شاعری، در حال حاضر مهمترین علت ایجاد ریزگردها در عراق عدم مدیریت منابع آب است و نه کمبود منابع آب و با بهبود این مدیریت که نیاز به هزینه های کلان هم ندارد ظرف ۵ تا ۱۰ سال آینده می توان ریزگردها را در عراق به طور کامل مهار کرد.

قائم مقام سازمان محیط زیست با اشاره به قول های مساعد نخست وزیر عراق مبنی بر همکاری بیشتر این کشور در مهار ریزگردها می افزاید: ایران آمادگی خود را برای هرگونه همکاری فنی و تا حدودی همکاریهای اعتباری با عراق را در جهت کاهش ریزگردها اعلام کرد.

وی می گوید: نصب سیستم های پایش ریزگردها و مقابله با پدیده بیابانزایی در یک میلیون هکتار از اراضی عراق با ایجاد پوشش گیاهی، احیا ۷ میلیون نخل که در جنگ تحمیلی از بین رفت، مالچ پاشی و پخش سیلاب از مواردی است که ایران با عراق همکاری می کند. در این اجلاس با سازمان های بین المللی برای تأمین اعتبار مورد نیاز برای مهار ریزگردها در عراق نیز مذاکرات مثبتی انجام شد.
۴۷۲۳۲

 

دانلود   دانلود


خبرآنلاین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *