قیمت خودرو در ایران واقعی است؟

افزایش قیمت خودروهای داخلی در بازار این پرسش را ایجاد کرده که آیا ارزش ذاتی و واقعی خودروهای تولیدی در ایران در حد قیمت‌های فعلی این محصولات است؟
در طول پنج ماه اخیر به دنبال کاهش تولید خودرو و کمتر شدن عرضه، قیمت آن در بازار با افزایش همراه شده؛ به‌گونه‌ای که تفاوت قیمت کارخانه و بازار برخی خودروها میلیونی شده است.
این شرایط سطح عمومی قیمت‌ها را به حدی رسانده که ابهاماتی را در خصوص نسبت بین ارزش ذاتی و واقعی این خودروها و قیمت‌های فروش آنها ایجاد کرده و این پرسش مطرح می‌شود که آیا اصولا قیمت‌های جدید تناسبی با سطح کیفی، ایمنی و رفاهی این خودروها دارند؟
در این زمینه رییس دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت، ارزش واقعی خودروهای تولیدی در ایران را کمتر از قیمت فعلی این محصولات می‌داند.
محمد حسن شجاعی‌فرد می‌گوید: ارزش واقعی خودروهای داخلی حتی در حد قابل ملاحظه‌ای کمتر از قیمت رسمی و کارخانه‌ای این محصولات است. این وضعیت نیز ناشی از سوء مدیریت و بالا بودن هزینه‌های سربار در خودروسازان است که در کنار پایین بودن بهره‌وری موجب رشد قیمت تمام شده تولید شده است. از سوی دیگر دبیر انجمن خودروسازان اما اگرچه بالا بودن هزینه‌های تولید خودرو در ایران را می‌پذیرد، اما دلیل این موضوع را نه در نوع عملکرد خودروسازان بلکه در شرایط محیط کسب و کار و به‌ویژه عملکرد سیستم بانکی می‌داند.
منبع: خبرگزاری ایسنا

فرهنگی هنری

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ