قیمت مسکن به خاطر تحریم خریداران کاهش می یابد؟

اگرچه این روزها اکثر بنگاهداران مسکن در کلیه مناطق تهران از رکود حاکم بر بازار معاملات مسکن بسیار شاکی می باشند و مالکان هم از اینکه خبری از خریدار در بازار فروش نیست ناراضی می باشند، اما خریداران نه تنها نسبت به این مساله بی‌تفاوت نیستند، بلکه از اینکه فروشنده‌ها نتوانند واحدهای خود را با نرخ‌های نجومی به فروش برسانند، اظهار خوشحالی و رضایت می‌کنند.
حسام عقبایی با بیان این‌که این رشد نامتعارف باعث رکود سگنین مسکن شده است،‌افزود: رکود به کاهش حجم معاملات منجر شده است؛ به طوریکه در سه ماهه دوم امسال تعداد معاملات در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته به ترتیب ۲۵ درصد، ۳۶ و ۴۵ درصد کاهش یافته است.
به گزارش ممتاز این روزها متقاضیان در بازار خرید مسکن براین باورند که عدم خرید واحدهای مسکونی با قیمت‌های کاذب سبب شده است تا صبر بنگاهداران مسکن و عده‌ای از فروشنده‌ها تمام شود و مدام وضعیت بازار تقاضا و حجم معاملات را راکد بدانند.
البته ناگفته نماند که اغلب کارشناسان مسکن براین باورند که رفتار صحیح خریداران در مقابل نرخ‌های کاذب و حبابی فروش، عدم خرید است؛ چراکه اگر طی یک دوره فروشنده‌ها آغاز به افزایش قیمت واحدشان کنند و این روند ادامه‌دار باشد، بسیاری از خریداران به سبب ترس از گران‌تر شدن ملک حاضر به پرداخت نرخ‌های غیرواقعی فروش می‌شوند؛ اما اگر متقاضیان رفتار این دسته از فروشنده‌ها را مهم تلقی نکنند به طور یقین به مرور زمان قیمت‌های پیشنهادی با افت روبه‌رو خواهد شد.
رکود معاملاتی در بازار مسکن در چند ماه اخیر حاصل حضور نداشتن خریداران در بازار مسکن است و باید خاطر نشان کرد که کاهش قدرت خرید متقاضیان سبب شد تا آنها در برابر خواسته غیرمعقول فروشنده‌ها تسلیم به خرید نشوند و در نهایت این موضوع سبب کاهش قیمت‌های پیشنهادی فروشنده‌ها و از بین رفتن بخشی از نرخ‌های کاذب شد؛ در غیر این صورت اگر با اعلام قیمت‌های حبابی فروش، خریداران قدرت خرید داشتند و بازار را ترک نمی‌کردند، نرخ‌ واحدهای مسکونی با افت مواجه نمی‌شد.
برخی از فعالان بازار تاکید کردند: در حال حاضر عدم خرید از بازار مسکن ممکن است به دو سبب مربوط شود. یکی اینکه بالاخره خریداران به این امر پی بردند که خرید نکردن در زمان گرانی به نفع خودشان است یا اینکه واقعا خریداران از عهده پرداخت نرخ‌های پیشنهادی فروش، نمی‌آیند!

ممتاز، خبرها صنعت ساختمان کشور، عمران – معماری – شهرسازی
باز نشر: پورتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *