قیمت مسکن در ۳ ماه آینده کاهشی نخواهد بود

گردآوری شده توسط گروه اقتصاد ممتاز نیوز:

یک کارشناس مسکن با بیان اینکه قیمت مسکن در ۳ ماه آینده کاهشی نخواهد بود، گفت: اگر نقدینگی موجود در جامعه جمع‌آوری نشود نباید چشم‌انداز خوبی برای کاهش قیمت مسکن انتظار داشت.

خبرگزاری فارس: قیمت مسکن در ۳ ماه آینده کاهشی نخواهد بود

خبراقتصادی:بابک حاجیان در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه به هیچ عنوان جواب صریح و مشخصی در مورد آینده بازار و قیمت مسکن نمی‌توان ارائه کرد افزود: باید منتظر مشخص شدن سیاست‌های دولت یازدهم ماند تا اگر دولت یازدهم به سمت مدیریت جمع‌آوری نقدینگی برود  قیمت مسکن کاهش می یابد اما اگر نتواند این کار را انجام دهد نباید چشم‌انداز خوبی برای کاهش قیمت مسکن انتظار داشت.

وی تاکید کرد:اگر دولت یازدهم بتواند نقدینگی ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی را جمع‌آوری کند و به سمت تولید ببرد حداقل باید ۲ سال روی آن کار کند.

وی گفت:اگر این نقدینگی از بازار سهام به بازار مسکن و یا ارز و سکه برود تفاوتی نخواهد کرد چون نقدینگی هنوز در جامعه روان است پس مهم این است که نقدینگی به بخش تولید کالا و خدمات و حتی مسکن برگردد.

وی ادامه داد: اینکه بگوییم قیمت مسکن در سه ماه آینده کاهش خواهد یافت این طور نیست و سببی هم برای آن نمی‌بینیم چرا که هزینه ساخت مسکن بالا است و باید اذعان شود که هزینه ساخت تنها یکی از مؤلفه‌های تعیین قیمت مسکن است.

به گفته وی، آنچه که در تعیین قیمت مسکن تأثیر دارد دلایل بسیاری دارد چون مسکن فرابخشی است.

حاجیان افزود: اگر دولت بتواند منابع نقدینگی فراوان را به سمت تولید ببرد اشخاصی که نقدینگی آنها در بازار سهام است سرمایه خود را به سمت تولید خواهند برد، بنابراین بعید است که در یکی یا دو سال آینده دولت آن چنان قدرت و ضمانت اجرایی داشته باشد که بخواهد سریعا در تمام قیمت‌ها از جمله مسکن تأثیر بگذارد.

به گفته وی، ورود نقدینگی به بازار مسکن بهتر از ورود نقدینگی به بازار ارز و سکه است، چرا که سبب تولید مسکن و پس از آن در پی داشتن اشتغال خواهد بود.


khabareghtesadi.com
باز نشر: پرتال خبری ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ