قیمت نفت سبک ایران ۲ دلار گرانتر شد

گردآوری توسط گروه اخبار اقتصادی ممتاز نیوز

اقتصاد > انرژی – ایرنا نوشت:

قیمت نفت خام سبک ایران در بازارهای جهانی در هفته منتهی به ١۶ فوریه (دوشنبه، ٢٧ بهمن ماه)، ٢ دلار و ٣٨ سنت افزایش یافت و به ۵۴ دلار و ٩٩ سنت برای هر بشکه رسید، قیمت نفت سنگین ایران نیز با ٢ دلار و ۵۴ سنت افزایش ۵٣ دلار و ٨ سنت معامله شد.

قیمت سبد نفتی اوپک در هفته مورد اشاره یک دلار و ٧٧ سنت افزایش یافت و به ۵۴ دلار و ١٢ سنت برای هر بشکه رسید، حداکثر و حداقل قیمت سبد نفتی اوپک از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۶ دلار و ۴٣ و ۴١ دلار و ۵٠ سنت بوده؛ این در حالی است که این رقم سال گذشته ١١٠ دلار و ۴٨ سنت و ۵٢ دلار بوده است.

قیمت نفت دبلیو تی آی برخلاف دیگر نفتهای شاخص در بازار با ٧ سنت کاهش به ۵١ دلار و ٣٢ سنت در هر بشکه رسید، میانگین قیمت نفت دبلیو تی آی آمریکا از ابتدای امسال تاکنون ۴٨ دلار و ۶٣ سنت بوده است.

قیمت نفت برنت، دوبی و عمان نیز در هفته منتهی به ١۶ فوریه به ترتیب با ١,۵٨، ٢.١۵ و ٢.١٨ سنت افزایش به ۵٧.۴٩، ۵۵.٨١ و ۵۶.٨٣ سنت در هر بشکه رسید.

به گزارش امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، با وجود افزایش قیمت نفت در هفته گذشته، هنوز تحلیلگران بازار نفت احتمال می دهند که قیمت نفت خام ممکن است دوباره دچار روند نزولی شود؛ موسسه سیتی گروپ پیش بینی کرد که قیمت نفت خام با آغاز سه ماه دوم نیمی از ارزش خود را از دست می دهد و به سطح ٢٠ دلار در بشکه می رسد.

این گزارش می افزاید: کاهش حفاری ها در آمریکا به این معنی نیست که اشباع بازار از نفت از میان می رود، بنابراین افزایش کنونی قیمتهای نفت موقتی است.

موسسه سیتی گروپ پیش بینی کرد در سه ماه نخست بازار با روزانه ٧٠٠ هزار بشکه و در سه ماه دوم با ٨٠٠ هزار بشکه در روز مازاد عرضه روبه رو شود؛ بویژه این که اداره اطلاعات انرژی در آمریکا نیز اعلام کرد که ذخیره سازی های نفت خام در این کشور به میزان ۴٫۸۷ میلیون بشکه افزایش یافته و به این ترتیب ذخیره سازی های نفت خام آمریکا به بالاترین سطح خود رسیده است.

 

۴۵۵۰۳


RSS
باز نشر: سایت خبری تحلیلی ممتاز نیوز www.momtaznews.com

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *