قیمت کالاها واقعی نیست

گردآوری توسط گروه بیمه ممتاز نیوز

بینا: رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با اعلام غیرواقعی بودن قیمت های فعلی کالاها گفت: دولت در اطلاعیه تازه، شرایط خاصی را برای منتفی شدن پیمان ارزی تعیین کرده است.

به گزارش مهر، غلامحسین شافعی گفت: موضوع منتفی شدن دریافت پیمان ارزی و نیز دریافت مالیات از صادرکنندگان هم در روز ملی صادرات و هم درشورای گفتگو مطرح شد اما آنچه امروز از اطلاعیه دولت دریافت کرده ایم، متفاوت از موضع گیری های قبلی است.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران اظهارداشت: در اطلاعیه تازه، شرایط خاصی را برای منتفی شدن پیمان ارزی تعیین کرده اند که از جمله آنها کنترل چند لایه برای احراز بازگرداندن ارز صادرات از سوی صادرکنندگان است.

شافعی افزود: این در حالی است که امکان ندارد صادرکنندگان ارز به دست آمده از صادرات خود را به کشور بازنگردانند چرا که این درآمدها سرمایه در گردش کار آنها محسوب می گردد. وی گفت: صادرکنندگان ما در قبل جوایز صادراتی دریافت می کردند و برای دریافت هر چه بیشتر این جوایز تمایل داشتند نرخ های رسمی صادرات کالاها بالا برود تا جوایز بیشتری دریافت کنند اما اکنون قضیه برعکس شده است.

وی بیان داشت: قیمت های فعلی کالاها واقعی نیست و باید در این قیمت ها نیز تجدیدنظر شود و در شرایط موجود آنچه ما را در پیچ و خم های کنترلی شدید بگذارد به صادرات ما لطمه می زند. باید به سمت خودکنترلی در این موضوع پیش برویم و در جایی که نیازمند ارز حاصل از صادرات برای تامین نیاز ارزی کشور غیر از ارز نفتی هستیم، سیستم های تشویقی را برای افزایش صادرات باید مد نظر قرار دهیم.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران تاکید کرد: اگر موضوعی به عنوان پیمان سپاری ارزی وجود داشته باشد، شفافیت صادرات ما را دچار مشکل می کند و پای اشخاص غیرحرفه ای را به چرخه صادرات باز می کند که برای صادرات شفاف کشور امر مثبتی نیست.

شافعی افزود: در این شرایط که دیپلماسی تازهی برای کشور ایجاد شده باید به صادرکننده اعتماد و او را تشویق کرد، شرایط کنونی فرصت ارزشمندی برای افزایش کالاهای ایرانی و نیز افزایش حصول ارز ناشی از صادرات کالاهای غیرنفتی است.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط تازه، بانک مرکزی هم ارز و صادرات را کنترل خواهد کرد تا حتما بازگشت ارز به کشور احراز شود و البته این کنترل هم اکنون نیز وجود دارد، برای هر صادراتی که انجام می گردد اظهارنامه گمرکی وجود دارد که در آن ارزش ارزی کالا ملحوظ شده است.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: این مدارک نزد گمرک هم وجود دارد و می توان به این شکل بازگشت ارز را کنترل کرد. این که پیچ و خم تازه ای برای این کار ایجاد شود نه فقط روی صادرات اثر منفی می گذارد، بلکه شفافیت را از بین می برد و ورود اشخاص غیرحرفه ای را در موضوع صادرات تسهیل می کند.

شافعی دربارهٔ چگونگی اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار گفت: هرچند اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار در دولت قبل با مشکلاتی مواجه شد اما در دولت فعلی شخص آقای رئیس جمهور تاکیدات فراوانی برای اجرای آن داشته است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر رئیس جمهور دستور داده است آئین نامه های اجرایی این قانون تدوین و ابلاغ شود تصریح کرد: آن بخش از آئین نامه ها که باید در اتاق تدوین شود، مشغول انجام آن هستیم و با اجرای این قانون فضای کسب و کار در کشور متحول خواهد شد.

رئیس اتاق باررگانی و صنایع و معادن ایران با اشاره به اینکه همکاری دولت و بخش خصوصی در این زمینه مناسب است گفت: فضای عمومی کسب و کار در ایران خوب نیست و رتبه ما در مقیاس جهانی بسیار پایین است که همین موضوع اجرای این قانون را مهم تر می کند.

شافعی ادامه داد: با فضای دیپلماتیک تازه به وجود آمده تمایل کشورها برای گفتگو و همکاری با بخش خصوصی ما افزیش پیدا کرده و برنامه داریم دیپلماسی اقتصادی را به کمک دیپلماسی سیاسی بیاوریم.

وی دربارهٔ انتشار یافتن خبرهایی مبنی بر تشکیل اتاق بازرگانی ایران و آمریکا گفت: حتما مصالح نظام را مد نظر قرار خواهیم داد. شافعی افزود: در حال تشکیل اتاق های مشترک با کشورهای جهان هستیم و با سایر کشورها ارتباطات خود را برقرار کرده ایم. برای تنظیم برنامه اعزام و پذیرش هیئت های اقتصادی با بیشتر کشورها اقداماتی انجام داده ایم که بزودی نتایج آن منتشر می گردد.


شبکه اطلاع رسانی بانک و بیمه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. نظرتان را در مورد مطلب فوق بنویسید *

بستن تبلیغ